صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

اروپا براي مسلمانان ناامن مي‌شود؟

وقايع تروريستي چهارشنبه گذشته پاريس به حوادث گروگانگيري ديروز اين شهر گره خورد و مقامات امنيتي فرانسه در نهايت توانستند شامگاه جمعه تروريست‌هايي را که با حمله به دفتر يک نشريه فرانسوي 12 نفر را کشته بودند، از پا درآورند.

کد خبر: 3919

متن پيش رو در فرهيختگان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

وقايع تروريستي چهارشنبه گذشته پاريس به حوادث گروگانگيري ديروز اين شهر گره خورد و مقامات امنيتي فرانسه در نهايت توانستند شامگاه جمعه تروريست‌هايي را که با حمله به دفتر يک نشريه فرانسوي 12 نفر را کشته بودند، از پا درآورند. در عين حال با اعلام حمايت گروه تروريستي داعش از عمليات تروريستي پاريس، به نظر مي‌رسد يکي از هدف‌هاي اصلي تروريست‌ها در ايجاد تقابل و تشديد تنش بين دو تمدن اسلامي و اروپايي به تحقق خود نزديک شده باشد. با اين حال مقامات دولت فرانسه و رئيس‌جمهور اين کشور در موضع‌گيري‌هاي خود پس از اين حادثه، به شهروندان نسبت به حفظ وحدت جامعه فرانسه و عدم انجام حملات متقابل عليه مسلمانان مهاجر هشدار مي‌دهند. فرانسه اين روزها روي لبه تيز تيغي راه مي‌رود که دو طرف آن پرتگاهي عميق از اختلافات تاريخي تلمبار شده بين اسلام و اروپا از دوران جنگ صليبي گرفته تا دوران استعماري در قرون نوزدهم و بيستم ميلادي است. خطرناکي اين روند از آنجايي بيشتر مي‌شود که از هفته‌ها پيش تحرکات گروه‌هاي نئونازي در آلمان در اعتراض به مسلمانان مهاجر و حمله راستگرايان افراطي در سوئد عليه مساجد مسلمانان، آغاز شده است و خطر بازگشت نوعي سياست راستگراي افراطي را در صحنه سياست و اجتماع اروپايي گوشزد مي‌کند. نگراني امروز بسياري از ناظران و تحليلگران از اين است که وقايع فرانسه سبب تحريک بيشتر تقابل شود و به نظر مي‌رسد اين همان خواسته تروريست‌هاي افراط‌گرا و گروه‌هاي دست راستي اروپايي باشد تا به بهانه آن بر تنور اختلافات مذهبي و تمدني بدمند و وضعيت براي اقليت 47 ميليوني ساکن کشورهاي اروپايي بغرنج‌تر شود.
پاريس روز جمعه گذشته ميزبان رفت و آمدهاي پرسروصدا و بسيار شلوغي بود اما با رفت و آمد و شور و هيجان هميشگي اين شهر پر از توريست، تفاوت زيادي داشت. نزديک به 90 هزار نيروي پليس ويژه و نيروهاي امنيتي مبارزه با شرايط بحراني در پي هشدار «کبري» و براي دستگيري عوامل عمليات‌هاي تروريستي چهارشنبه و پنجشنبه اين شهر به پايتخت فرانسه آمده بودند که ماجرا با حمله به هر دو مرکز گروگانگيري در پاريس و کشته شدن سه فرد مسلح گروگانگير در ساعت پنج بعداز ظهر به وقت محلي پايان يافت. تا زمان تنظيم اين خبر جزئيات بيشتري درباره عمليات پليس و وضعيت سلامت گروگان‌ها منتشر نشده است اما احتمال داده مي‌شود که برادران کواشي از حضور يک فرد گروگان در ساختماني که در آن پنهان شده بودند، اطلاع نداشته‌اند.

3 روز پر التهاب پاريس
با گذشت دو روز از کشتار در دفتر مجله «شارلي ابدو» نزديک به 90 هزار نفر از نيروهاي پليس فرانسه تا عصر ديروز نتوانسته بودند دو برادري را که دست به اين اقدام تروريستي زده بودند، دستگير کنند. عمليات تعقيب به شهري کوچک در شمال شرق پاريس کشيده شد و پليس فرانسه مي‌گويد با دو مظنون به حمله تروريستي به دفتر مجله «شارلي ابدو» گفت‌وگوي تلفني داشته است و آنها اعلام کرده بودند که تسليم نخواهند شد. سعيد و شريف کواشي دو برادر مظنون صبح ديروز در شهر کوچک «دامارتن» در يک ساختمان اداري دست به گروگانگيري زدند ودر نهايت با دخالت پليس کشته شدند. در همين حال ديروز گروه تروريستي «داعش» در اولين واکنش خود به اين اقدام تروريستي و کشتار 12 نفر در دفتر نشريه‌اي طنز در پاريس، با بر عهده گرفتن مسئوليت اين اقدام، اين دو عامل حمله را با عنوان «قهرمان» معرفي کرده است. در پيام صوتي که گفته مي‌شود از طرف داعش منتشر شده، آمده بود که «جهادگرايان قهرمان» اين عمليات را هدايت و اجرا کرده‌اند. سهل‌انگاري نيروهاي امنيتي فرانسه در مقابله با اين افراد در حالي صورت مي‌گيرد که رسانه‌هاي آمريکا به نقل از يک مقام عالي‌رتبه در دولت آمريکا نوشتند که سعيد کواشي، يکي از دو تروريست مظنون به حمله به دفتر نشريه طنز «شارلي ابدو» در سال ۲۰۱۱ در يک اردوگاه شبکه تروريستي القاعده در يمن دوره نظامي ديده و چگونگي استفاده از سلاح را آموخته است. بر همين اساس اين دو برادر سال‌هاست در فهرست تروريست‌هاي سازمان‌هاي اطلاعاتي آمريکا قرار داشته‌اند و حق پرواز به آمريکا را نداشتند. در همين حال ديروز دو فرد مسلح در حمله به يک فروشگاه يهودي در شرق پاريس، حداقل 5 نفر را به گروگان گرفتند که با حمله همزمان پليس فرانسه اين ماجرا نيز با کشته شدن مهاجم پايان يافت.
از سوي ديگر رئيس کميسيون اروپا مي‌گويد اتحاديه اروپا پس از حمله اخير به مجله شارلي ابدو فرانسه تصميم دارد پيشنهادهاي جديدي را براي مقابله با تروريسم ارائه کند. ژان کلود يونکر، رئيس کميسيون اروپا به خبرنگاران در ريگا، لتوني، گفت: «ما برنامه جديدي را براي مقابله با تروريسم طي هفته‌هاي آتي ارائه مي‌دهيم و هنوز بسيار زود است که جزئيات آن را مطرح کنيم.»

نظرات بینندگان

ارسال نظر