صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

چرا اسرائيل به ايران حمله نمي کند؟

"ايهود باراک" نخست وزير پيشين صهيونيست ها اعتراف کرده است که هرگاه پيشنهاد حمله به ايران مطرح شده، نظاميان برجسته اين رژيم با چنين حمله اي مخالفت کرده اند. نخست وزير و وزير دفاع پيشين رژيم صهيونيستي با اشاره به ترس مقامات اين رژيم براي حمله به ايران، به عواقب سنگين چنين حمله اي اذعان کرد.

کد خبر: 3839

متن پيش رو در جام نيوز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.


"ايهود باراک" نخست وزير پيشين صهيونيست ها اعتراف کرده است که هرگاه پيشنهاد حمله به ايران مطرح شده، نظاميان برجسته اين رژيم با چنين حمله اي مخالفت کرده اند.
نخست وزير و وزير دفاع پيشين رژيم صهيونيستي با اشاره به ترس مقامات اين رژيم براي حمله به ايران، به عواقب سنگين چنين حمله اي اذعان کرد.

سايت آمريکايي راديو فردا (RADIOFARDA) نوشته است: "ايهود باراک" نخست وزير و وزير دفاع پيشين اسرائيل [رژيم اشغالگر قدس] گفته است هر بار که پيشنهاد حمله اسرائيل به سايت‌هاي اتمي ايران در کابينه کشورش مطرح مي‌شد، نظاميان برجسته با اين امر مخالفت مي‌کردند، زيرا از عواقب آن نگران بودند.

ايهود باراک در مصاحبه با نشريه سياسي وابسته به روزنامه هاآرتص که جمعه نوزدهم دي منتشر شد مي‌گويد، با وجود اين که شش سال پيش ارزيابي مي کرد با روي کار آمدن بنيامين نتانياهو پيشنهاد براي اقدام نظامي احتمالي عليه برنامه اتمي ايران با حمايت بيشتري روبه‌رو شود، اما مخالفت‌ها هنوز زياد بود.

به گفته وي، شيمون پرز، رئيس جمهور صهيونيست ها، در صدر مخالفان بود و هميشه در برابر پيشنهادها براي حمله نظامي به برنامه هاي اتمي ايران ايستادگي مي کرد.

ايهود باراک گفته است، برخي از مقامات دفاعي و امنيتي پيشين هم که مخالف حمله بودند، با سخنان و ارزيابي هاي خود در مورد "عواقب سنگين" چنين اقدامي، در دل افکار عمومي بذر ترس مي کاشتند.

وي در بيان چرايي اين ترس و دلهره در سرزمين هاي اشغالي افزوده است: اين هراس دلايل محکمي هم داشت، زيرا ممکن بود که عواقب ضربه اسرائيل به سايت هاي اتمي ايران، به جنگ مستقيم ميان اسرائيل با ايران و حزب الله بينجامد.

اين نظامي و سياستمدار پيشين اسرائيل گفته است، يکي ديگر از دلايل نگراني افکار عمومي [رژيم صهيونيستي] اسرائيل، شناخت درست آنها از ميزان توانايي اسرائيل بود، زيرا آنها مي گويند وقتي دولتي [رژيم اشغالگري] نمي تواند تصميم هاي شجاعانه براي حل نزاع خود با فلسطيني ها بگيرد، چگونه مي‌تواند وارد رويارويي نظامي با ايران شود.

ايهود باراک در مصاحبه با هاآرتص همچنين گفته است که نتانياهو اسرائيل را به سوي يک "فاجعه" و "سقوط در دره" پيش مي برد.

در اين ميان، "ژنرال بني گانتس" رئيس کنوني ستاد کل ارتش اسرائيل [رژيم اشغالگر قدس] از قدرت هاي مذاکره‌کننده با ايران خواسته است از دادن امتياز به ايران خودداري کنند.

ژنرال گانتس روز چهارشنبه هفدهم دي، در سخنراني در سفارت اسرائيل در واشينگتن، گفت تحريم هايي که در سالهاي گذشته عليه ايران برقرار شده "به تغييرات سياسي دروني" در اين کشور منجر شده است.

به گفته رئيس ستاد کل ارتش اسرائيل، "ايران هم اکنون تحت فشار زيادي به خاطر تحريم ها قرار دارد و لذا اکنون، زمان دادن امتياز به ايران نيست و رويه فشار بر ايران بايد ادامه يابد."

بني گانتس مدعي شده است که شکست گفت و گوها ميان قدرت هاي جهاني با ايران و طولاني ترشدن آن، مي تواند به جنگ منجر شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر