صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

عکس روز/ سوال این روزها: فیدل کجاست؟

تصویر فیدل کاسترو در حال صحبت کردن با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تاریخ ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۴ را نشان می دهد. با گمانه زنی ها درباره سرگیری روابط میان کوبا و ایالات متحده و پایان بخشی به دشمنی که چندین دهه میان دو کشور وجود داشت، حال شما فکر می کند که وقت آن فرا رسیده است که فیدل کاسترو نمایان شود.

کد خبر: 3571

تصویر فیدل کاسترو در حال صحبت کردن با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تاریخ ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۴ را نشان می دهد.

http://lists.jamaran.ir/fa/File/NewsAttachment/2015/AA7Tyuv.img.jpg
با گمانه زنی ها درباره سرگیری روابط میان کوبا و ایالات متحده و پایان بخشی به دشمنی که چندین دهه میان دو کشور وجود داشت، حال شما فکر می کند که وقت آن فرا رسیده است که فیدل کاسترو نمایان شود.
اما این فرمانده سالخورده معروف که سخنرانی‌هایش ساعت‌ها به طول می انجامید طرفداران خود را تا حد بسیاری در سکوت و با ظاهر نشدن خویش سردرگم کرده است.
در واقع امروز پنجشنبه یکسال از روزی که کاسترو در عموم ظاهر شد، می گذرد و غیبت طولانی مدت وی به شایعات درباره وضعیت سلامت رهبر بازنشسته و ۸۸ ساله انقلاب کمونیست کوبا، دامن زده است.
فیدل تا به حال به صورت عمومی هیچ سخنی درباره خبری که سه هفته گذشته درباه  از سر گیری روابط دپلماتیک میان ایالات متحده و کوبا پس از بیش از نیم قرن اظهار نکرده است.
همچنین وی در مراسم خوش آمد گویی سه زندانی آزاد شده از سوی ایالات متحده که به نشان عادی شدن روابط برگزار شده بود حاضر نشد، در حالی که این سه تن به عنوان قهرمان به وطنشان بازگشتند.
دورالیس جیمنز، به خبرگزاری فرانسه گفته است: من واقعا متعجبم  که  فیدل پس از این که قهرمانان بازگشتند ظاهر نشد و یا اینکه هیچ سخنی پس از سرگیری روابط با آمریکا اظهار نکرد. وی افزود: مردم می گویند به دلیل وضعیت رو به زوال سلامتی اش خانه نشین شده است.
دورالس گفت: دولت باید درباره وضعیت کاسترو چیزی بگوید، زیرا برای مردم اهمیت دارد و این عدم اطلاع رسانی باعث بیشتر شدن شایعات می شود.
فیدل کاسترو  در سال ۲۰۰۶ ریاست جمهوری کوبا را به برادر خود رائول واگذار کرد و به علت ضعف سلامتی برای مدت زیادی کنار نشسته است.
آخرین بار که  کاسترو در انظار عمومی حاضر شد، ۸ ژانویه ۲۰۱۴ برای بازگشایی گالری هنری «کچو» بود که  صاحب آن دوست دیرینه فیدل به نام الکسیس لیوا است.
همچنین در ژوییه  نیز کاسترو دو دیدار ‌جدا گانه با رییس جمهور چین و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در هاوانا داشته است. پس از آن وی گه گاه نوشته هایی در رسانه ها به عنوان«بازتاب» نوشته است که آخرین آن ها در ماه اکتبر منتشر شد.
پاتریشیا ریگوندکس  آرایشگر  ۴۲  ساله  گفت: البته که دلتنگ فرمانده هستیم. تنها خدا می داند که وی چگونه است. آیا خوب است یا بیمار و شاید هم فوت کرده است. من به شخصه فکر نمی کنم که او ما را ترک کرده باشد، اما شایعه است که وی سخت بیمار شده است.
پاتریشیا افزود: می خواهم او را ببینم همان گونه که پیش تر ظاهر می شد. می خواهیم او را سلامت ببینیم هرچند که وی بسیار پیر است.
یک دیپلمات غربی بیان کرده است که از سرگیری روابط با ایالات متحده و آزادی زندانیان کوبایی یک پیروزی برای فیدل کاسترو است اما ضعف سلامتی مانع حضور وی در انظارعمومی می‌شود.
گابریل مولینا سردبیر سابق روزنامه گرنما اظهار کرد: با اینکه فیدل نمی تواند حاضر شود اما نقطه عطفی در کار دیپلماتیک وی که سالیان برای آن زحمت کشیده است، به شمار می رود.

در آخرین خبرها از کاسترو مشخص شد وی  یک خانواده  فقیر را به خانه خود دعوت کرده است. دیدار خانواده  مارلون مندز کابررا پسر ۸ ساله ای که عکس های کاسترو را جمع آوری می کرد و مانند کاسترو لباس ارتشی زیتونی رنگ به تن می کرد، به مدت دو ساعت و نیم به طول انجامید.
بنا به گفته  مادر این پسر، فیدل کاسترو  ژاکت آبی ورزشی و پیراهن چهارخانه به تن داشت و درباره مسائل مختلفی ازجمله سرگرمی جدید وی که پرورش گیاهی به نام مورینگا است، صحبت کرد.

ماریا الویرا هرناندز مادر بزرگ پسر ۸ ساله گفت: زمانی که مارلون برای خداحافظی مانند سربازی ادای احترام کرد، فیدل ایستاد و او هم مانند یک سرباز به وی پاسخ داد.
عکس: وب سایت رسمی فیدل کاسترو  رییس جمهور اسبق کوبا www‪.cubadebate‪.cu
مترجم: گلناز سادات غفاری / جماران

 

 

انتهای پیام /

نظرات بینندگان

ارسال نظر