صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

نخستين اظهار نظر رئيس جديد کميته روابط خارجي سنا در خصوص ايران

کد خبر: 3380

فارس / سناتور جمهوري‌خواه که روز چهارشنبه به عنوان رئيس جديد کميته روابط خارجي سناي آمريکا انتخاب شد، در اولين اظهارنظر رسمي پس از بر عهده گرفتن اين سمت، گفت به دنبال تصويب طرحي است که دولت را ملزم مي‌کند توافق هسته‌اي با ايران را به تصويب کنگره برساند.

سناتور «باب کورکر» که روز چهارشنبه به عنوان رئيس جديد کميته روابط خارجي مجلس سناي آمريکا انتخاب شد، در اولين اظهار نظر پس از تصدي اين سمت، گفت پرونده هسته‌اي ايران از اصلي‌ترين اولويت‌هاي اوست و به دنبال آن است تا نقش کنگره در توافق هسته‌اي احتمالي را تقويت کند.

اين سناتور جمهوري‌خواه که سابقه طولاني در اتخاذ مواضع ضدايراني دارد، با وجود گمانه‌زني‌هاي مطرح‌شده در رابطه با احتمال تصويب تحريم‌هاي مشروط عليه ايران، گفت اولويت اصلي او، رسيدن به راهکاري براي ايجاد حق اظهارنظر براي کنگره در توافق هسته‌اي با ايران است.

به نوشته روزنامه «هافينگتون پست»، کورکر که ساعاتي پس از انتخاب به عنوان رئيس کميته روابط خارجي سناي جديد صحبت مي‌کرد، گفت: «پارلمان ايران قطعا قرار است اين مسئله (توافق هسته‌اي) را مورد ارزيابي قرار دهد، خوب بايد انتظار داشت که کنگره ايالات متحده هم اين موضوع را ارزيابي کند... ما بايد بتوانيم هر توافق نهايي را ارزيابي و بررسي کنيم.»

رسانه‌هاي آمريکايي پيش از اين گزارش داده بودند که کنگره جديد که اين بار با اکثريت جمهوري‌خواه در هر دو مجلس (سنا و مجلس نمايندگان) از اين هفته کار خود را آغاز کرد، دو طرح را براي افزايش فشارها بر ايران و اثرگذاري بر توافق هسته‌اي، پيش رو دارد. يکي از اين طرح‌ها که پيشتر از سوي «رابرت منندز» رئيس پيشين کميته روابط خارجي ارائه شده و حمايت هر دو حزب را نيز همراه خود دارد، خواهان تصويب تحريم‌هاي مشروط عليه ايران است.

طرح ديگر را کورکر و «ليندسي گراهام» سناتور جمهوري‌خواه ايالت کاروليناي جنوبي به سنا ارائه کرده‌اند. اين طرح دولت آمريکا را ملزم مي‌کند هرگونه توافق نهايي با ايران را پيش از اجرا، براي تصويب به کنگره ببرد.

کورکر با بيان اينکه تلاش مي‌کند تا حمايتي دوحزبي براي اين طرح جلب کند، گفت: «طرح "کورکر-گراهام" حاميان متعددي در هر دو حزب دارد، از جمله (سناتور جان) مک‌کين، (مارکو) روبيو و ديگران. اين طرح، اين امکان را به ما مي‌دهد تا هرگونه توافق نهايي را ارزيابي کنيم. داريم در اين طرح تجديد نظرهايي مي‌کنيم تا اين طرح براي برخي از دوستانمان در ديگر جناح هم خوشايند شود.»

مک‌کين: توافق نهايي بايد مانند يک پيمان، به تصويب کنگره برسد/منندز: مسئله هسته‌اي ايران جزو اولويت‌هاي اصلي است

روز چهارشنبه «جان مک‌کين» سناتور جمهوري‌خواه ايالت «آريزونا» نيز در اظهار نظري مشابه خواستار تصويب توافق هسته‌اي نهايي با ايران در کنگره شد. وي در اين مورد گفت: «فکر مي‌کنم ممکن است که آن‌ها به توافقي بد برسند. فکر مي‌کنم آن‌ها مشتاق رسيدن به توافقي بد هستند.»

وي افزود: «به همين خاطر هم هست که مي‌خواهيم مطمئن شويم که هر توافقي، درست مثل يک پيمان مورد بررسي قرار گرفته و نيازمند مصوبه مجلس نمايندگان و سنا باشد... ليندسي گراهام و من مصمم به کسب اطمينان در اين رابطه هستيم و معتقدم که سناتور منندز هم براي اينکه حمايت دو حزبي بيشتري کسب کنيم، با ما همراه است.»

منندز که تا هفته گذشته رياست کميته روابط خارجي سنا را بر عهده داشت، روز چهارشنبه پس از ديدار با کورکر ادبياتي مشابه به کار برد و گفت: «من هم فکر مي‌کنم که اين جزو اولويت‌هاي اصلي است. اين کار تنها در صورتي که حمايت هر دو حزب را همراه داشته باشد، موفق مي‌شود.»

دور تازه مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه موسوم به 1+5 در حالي از روز 28 دي (18 ژانويه) در شهر ژنو سوئيس برگزار مي‌شود که بر اساس توافق موقتي که سال گذشته در همين شهر به دست آمد، قرار بود طرفين نهايتا ظرف يکسال، يعني تا سوم آذر 93 (24 نوامبر 2014)، به توافق نهايي دست يابند. با اين حال، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا مهلت اين مذاکرات، دو بار تمديد شود. ضرب‌الاجل جديد مذاکرات هسته‌اي، 9 تير ماه 94 (30 ژوئن 2015) اعلام شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر