صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

دردسر ازدواج سايبري داعشي ها

ازدواج سايبري برخي دختران با اعضاي گروه تروريستي داعش در سوريه با استفاده از شبکه هاي اجتماعي مانند 'اسکايپ' به مساله روز اين کشور جنوب شرق آسيا تبديل شد. اين مساله از زماني به بررسي کارشناسي رسيد که يک دختر دانشجوي مالزيايي هفته گذشته در فرودگاه بين المللي کوالالامپور به اتهام سفر به سوريه براي ازدواج با عضو مراکشي داعش دستگير شد.

کد خبر: 2964

تبيان/ ازدواج سايبري برخي دختران با اعضاي گروه تروريستي داعش در سوريه با استفاده از شبکه هاي اجتماعي مانند 'اسکايپ' به مساله روز اين کشور جنوب شرق آسيا تبديل شد.
اين مساله از زماني به بررسي کارشناسي رسيد که يک دختر دانشجوي مالزيايي هفته گذشته در فرودگاه بين المللي کوالالامپور به اتهام سفر به سوريه براي ازدواج با عضو مراکشي داعش دستگير شد.
اين زن پس از ديدن فيلم هاي تبليغاتي گروه تروريستي داعش متقاعد به ازدواج با يکي از افراد اين گروه شد و از طريق اسکايپ با وي ازدواج کرد و قصد پيوستن به وي در سوريه را داشت.
هم اکنون مقامات و کارشناسان مالزي به فکر بررسي شرعي و قانوني بودن يا نبودن اين ازدواج ها افتاده اند و تارنماي 'ماليزيا دايجست' روز دوشنبه نوشت: ازدواج سايبري يک اتفاق نادر و غيرمعمول است و به نظر مي رسد اگر براساس قوانين اسلامي و شرع انجام شود، معتبر است.
به نوشته اين روزنامه، ثبت نشدن اين ازدواج ها به وسيله مقامات اسلامي محلي به نظر مي رسد، جرم باشد.
جذب دختران مالزيايي طي ماه هاي گذشته مورد توجه گروه تروريستي داعش قرار گرفته است. «آکل زينال» از خوانندگان گروه راک مالزي نيز چندي پيش با پيوستن به گروه تروريستي داعش با استفاده از شبکه هاي اجتماعي تلاش کرد دختران جوان مالزيايي را وارد اين گروه تکفيري کند.
«شميمي فايقا» يکي از دانشجويان دختر دانشگاه بين المللي اسلامي اين کشور نيز چندي پيش به گروه تروريستي داعش پيوست.
«ايوب خان مايدين» معاون بخش ويژه مبارزه با تروريسم پليس مالزي معتقد است چندين زن از اتباع اين کشور تحت تاثير تفکرات گروه تروريستي داعش قرار گرفته و در سوريه شناسايي شده اند و بسياري از مالايي هاي فارغ التحصيل دانشگاه هاي مالزي و خارج از اين کشور امکان دارد در اين گروه باشند.
برخي گزارش ها نشان مي دهد دستکم 60 زن از فرانسه، 50 زن از انگستان، 40 زن از آلمان و 14 زن از اتريش که بين 16 تا 24 سال دارند با تروريست هاي داعش همکاري دارند و به ازدواج آن ها در آمده اند.
از سوي ديگر شمار دختران استراليايي که براي ازدواج با تروريست هاي داعش به سوريه و عراق سفر مي کنند، رو به افزايش گذاشته است.
روزنامه ديلي تلگراف استراليا نيز روز شنبه نوشت: دختران استراليايي پس از تماس با بعضي از اعضاي گروه تروريستي داعش با تهيه لباس هايي که در سوريه امکان تهيه آنها به سختي وجود دارد عازم عراق و سوريه مي شوند تا با تروريست هاي داعش ازدواج کنند.
شبکه اجتماعي اسکايپ، توييتر، فيسبوک و «اسک.اف ام» از جمله پايگاه هاي اينترنتي است که در ازدواج دختران منطقه جنوب شرق آسيا و استراليا با اعضاي گروه داعش نقش دارند.
روزنامه «ماليزيا دايجست» روز دوشنبه با بررسي ازدواج دختران مالايي با اعضاي گروه تروريستي داعش و شرايط اسلام براي ازدواج، نوشت: در صورتي که پنج شرط اسلامي وجود داشته باشد ازدواج ها معتبر است.
«اکبر دين عبدالقادر» يک وکيل مالزيايي معتقد است اين ازدواج ها از نظر شرعي معتبر است، هر چند برخي ممکن است استدلال کنند به دليل در کنار يکديگر قرار نگرفتن عروس و داماد، ازدواج معتبر نيست.
وي گفت اکنون يک مرد همسر خود را از طريق يک پيام متني طلاق مي دهد پس ازدواج از طريق اسکايپ معتبر است. با اين حال، ازدواج بايد در دادگاه شريعت مالزي ثبت شود تا اعتبار يابد.
برخي ديگر از کارشناسان مالزي از جمله فخرالعظمان ابوحسن وکيل دادگستري معتقدند «شاهدان عروس و داماد بايد به وضوح قادر به شنيدن اظهارات دو طرف باشند» پس اين ازدواج ها را زير سوال مي برند.
اين گروه معتقدند کسب مجوزهاي لازم از مقامات مذهبي براي اين ازدواج ها ضروري است، درغير اين صورت يک خطا محسوب مي شود.
اين کارشناسان اين نوع ازدواج ها را از نظر شرعي و قانوني «مشکوک» دانسته و معتقدند ازدواج هايي که از طريق شبکه هاي اجتماعي انجام مي شود نمي تواند به سادگي معتبر شود و بايد مجوزهاي لازم کسب شود.
از سوي ديگر روزنامه اسپانيايي«لافانگوارديا» چندي پيش نوشت: مراکز امنيتي در اروپا نگران موج بازگشت دختران و زنان حامله اروپايي تبار از پدراني داعشي مي باشند که در چارچوب قوانين اروپايي فرزندانشان هم بايد از تابعيت اين کشورها برخوردار شوند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر