صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

دکتر غضنفر رکن آبادي

دست برتر ايران در امنيت

جمهوري اسلامي ايران الگوي منحصر به فرد جهاني است، مؤلفه هاي کلي اقتدار ملي که براي هر کشوري تعريف مي شود از جمله مفاهيم ملي مانند حفظ يکپارچگي، امنيت، رفاه، حيثيت يا پرستيژ و قدرت در تمام تاريخ و براي هر ملتي از اولويت ها به شمار مي آيد.

کد خبر: 2943

در شرايط کنوني و پس از گذشت 35 سال از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، و در بحبوحه بحران هاي بين المللي و منطقه اي، کشور ما در جايگاه ممتازي به جهت اقتدار ملي قرار دارد. از بدو پيروزي انقلاب تا به امروز، توطئه هاي بسيار زيادي از سوي نظام سلطه جهاني براي ما طراحي شد که همه آنها يکي پس از ديگري با شکست مواجه گرديد. جمهوري اسلامي ايران الگوي منحصر به فرد جهاني است، مؤلفه هاي کلي اقتدار ملي که براي هر کشوري تعريف مي شود از جمله مفاهيم ملي مانند حفظ يکپارچگي، امنيت، رفاه، حيثيت يا پرستيژ و قدرت در تمام تاريخ و براي هر ملتي از اولويت ها به شمار مي آيد.

تمام کشورها در صيانت از نظام سياسي، اجتماعي، ميراث ملي و فرهنگي خود اهتمام دارد. علاوه بر اين مشخصه عمومي در حفظ اقتدار ملي، جمهوري اسلامي ايران يک ويژگي شاذ و نادر دارد که در اصول متعدد قانون اساسي از جمله اصول 151 تا 154، ذکر شده است. اين اصل ناظر بر حمايت از مظلومين و مستضعفان، ايستادگي در برابر ظلم و ظالم، حمايت از جنبش هاي حق طلبانه و آزادي خواهانه در جهان، ايجاد وحدت اسلامي و جامعه جهاني اسلام است. ايران بر اساس آموزه هاي انقلابي خود نمي‌تواند نسبت به ظلم به مظلومين بي‌تفاوت باشد و هدف غايي آن، به سعادت رساندن انسان هاست. نظامي که چنين رويکردي در سياست خارجي خود ديده است، به طور طبيعي از ساير کشورها که تنها به منافع خود بر اساس پول و قدرت مي‌انديشند، متمايز است. اتخاذ چنين رويکردي در اوايل انقلاب باعث شد که سياست نه شرقي و نه غربي را سرلوحه کار خود قرار دهد.

در نتيجه شاهد صف‌آرايي کشورهاي بزرگ و مستکبر در مقابل خود بوديم. عليرغم تندبادهاي سال هاي گذشته و جاري انقلاب اعم از تحريم ها، فشارها، جنگ تحميلي، ترورها، تلاش ها براي براندازي، به خصوص پافشاري بر مواضع ضدصهيونيستي و حمايت از مظلومين فلسطيني به عنوان حق طلبانه ترين مسئله سياست خارجي، امروز همگان اذعان مي‌کنند که اکنون، قوي تر و مقتدر از 35 سال گذشته ايستاده ايم. ايران تحت حاکميت ولي فقيه، امروز به اين نقطه رسيده است که از نظر ذخاير نفت و گاز در جهان، فناوري هسته اي، نانو تکنولوژي، ساخت هواپيما، پهپاد و زيردريايي حائز رتبه ممتاز در سطح بين المللي است. در حوزه توليد علم که به فرموده رهبر معظم انقلاب از پارامترهاي قدرت است، داراي رتبه يازدهم در جهان هستيم و گفته مي شود امسال به رتبه نهم ارتقاء خواهيم يافت. اين نتيجه و محصول اتکا بر نظريه مترقي ولايت فقيه است. بنابراين يکي از عوامل اصلي اقتدار ايران امروز، رهبري مدبرانه، حکيمانه، شجاعانه و عالمانه، امام خميني و امام خامنه‌اي بوده است.
بسياري از دوستان ايران، ولايت فقيه را رمز سربلندي و اقتدار کشورمان مي دانند که خود فاقد آن هستند. در جنبش بيداري اسلامي، يکي از نقيصه هاي اساسي که بعضا منجر به شکست و يا کند شدن آن گرديد، فقدان رهبري براي هدايت کشتي طوفان زده قيام ها به سمت ساحل استقرار بود. عامل دوم، همبستگي مردم با مسئولان و وحدت ملت در صحنه هاي مختلف است. بعضي اين ادعا را دارند که انتخاب جمهوري اسلامي به عنوان نظام سياسي کشور مربوط به 35 سال پيش است. حضور گسترده آحاد ملت در همايش هاي ملي از جمله يوم الله 22 بهمن و روز قدس، خط بطلاني است بر اين عقيده که ايران امروز با ايران 35 سال پيش متفاوت است. حضور پررنگ مردم که سال به سال بر کميت و کيفيت آن افزون مي گردد، يکي از معجزات الهي است که شامل حال انقلاب اسلامي گرديده است. در اکثر انقلاب ها، شعارها، اصول و مباني، سال به سال روند نزولي دارد و حضور چهره هاي انقلابي کمرنگ تر مي گردد اما برعکس در کشور ما، همواره اين روند، صعودي بوده است. هرگاه دشمنان اين مرز و بوم با توهم افول جايگاه انقلاب در ميان مردم دست به دسيسه و توطئه زده اند، از قضا اقدامات نابخردانه آنان، باعث مستحکم تر شدن هر چه بيشتر وحدت مردم و همبستگي‌شان با نظام جمهوري اسلامي ايران شده است. عامل سوم، اين حقيقت است که وفادار بودن مردم به آرمان هاي انقلاب صرفاً زمينه هاي سياسي ندارد بلکه ريشه ولايتمداري مردم فهيم ايران را بايد در اعتقادات ديني آنان جستجو کرد. به فرموده امام خميني اگر روزي رهبري از دين تبعيت نکند، مردم او را کنار خواهند گذاشت.

به عبارت ديگر پايبندي مسئولين به آرمان هاي ديني، رمز دلبندي مردم به انقلاب است. در نتيجه، بيعت هر ساله مردم در ميعادگاه 22 بهمن با و ولايت فقيه، يکي از قوي ترين نمادهاي اقتدار ملي کشور در صحنه متلاطم منطقه و بين المللي به شمار مي آيد.بُعد خارجي مؤلفه هاي اقتدار ملي ايران، عبارت است از عمق راهبرد ايران در جهان به خصوص در منطقه خاورميانه. سياست خارجي ايران چتري به پهناي جهان دارد، بدين معني که با نگاه به راهبرد سعادتمندي مردم دنيا، ديگر رنگ، نژاد، دين، مذهب، قوميت و مليت معنايي ندارد.

مظلوم به عنوان مظلوم از هر خواستگاه و کشوري که باشد مورد حمايت جمهوري اسلامي ايران است و اصول قانون اساسي شامل حال او مي‌گردد. اين اصل مهم، در سراسر جهان به ويژه در خاورميانه، آمريکاي جنوبي و آفريقا، براي ايران، عمق استراتژيک به وجود آورده است. مؤلفه‌ها و پارامترهاي اقتدار جهاني و منطقه اي ايران، فراتر از مجال اين يادداشت است اما نگاهي به وضعيت اسفبار پيش از انقلاب و شرايط مقتدرانه امروز، جاي ترديدي باقي نمي گذارد که آرمان هاي انقلاب ايران، بُردي فراتر از تحليل هاي کارشناسان دارد و بايد از آن به عنوان پديده اي ناشناخته در جنگ نرم و پدافند غيرعامل نام برد./ حمایت

نظرات بینندگان

ارسال نظر