صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

فهرست بي رحم ترين شخصيت ها

روزنامه آمريکايي "فارن پاليسي"، با انتشار فهرستي از بي رحم ترين شخصيت هايي که در وقايع سياسي و تحولات جهان نقش داشتند، ابوبکر البغدادي را در صدر اين فهرست جاي داد.

کد خبر: 2637

روزنامه آمريکايي "فارن پاليسي"، با انتشار فهرستي از بي رحم ترين شخصيت هايي که در وقايع سياسي و تحولات جهان نقش داشتند، ابوبکر البغدادي را در صدر اين فهرست جاي داد.

سال 2014، بسياري از کشورها به ويژه کشورهاي خاورميانه و آمريکا صحنه تحولات سياسي و امنيتي بود و در آن ها، شخصيت هايي پديدار شدند که بر تحولات اوضاع، تاثيري عملي داشتند و در نقشه آينده، دست بردند. نخستين فرد از اين فهرست، ابوبکر بغدادي سرکرده گروه تروريستي داعش است.

1. ابوبکر بغدادي
روزنامه فارن پاليسي، ابوبکر بغدادي را در رأس شرورترين و بي رحم ترين افراد قرار داد زيرا او "تروريسم را در قرن بيست و يکم، بازتعريف کرد".
به نوشته اين روزنامه، بغدادي در کمتر از يک دهه، از يک مبلغ به مردي در رأس بزرگ ترين تشکيلات تروريستي جهان تبديل شد؛ که اقدام به تغيير مرزهاي خاورميانه کرد و عنوان "خطرناک ترين مرد جهان" را به خود اختصاص داد. وي ناگهان وارد صحنه شد و به واسطه داعش توانست مساحت هاي گسترده اي از عراق و سوريه را اشغال کند؛ و با پخش صحنه هاي سر بريدن و اعدام علني، جهان را شوکه کرد.
بغدادي همچنين انقلابي در شيوه تامين نيازهاي مالي گروه هاي مسلح ايجاد کرد و به جاي اين که به کمک هاي خارجي وابسته باشد، از طريق فروش نفت و گروگان گيري و باج خواهي، روزانه ميليون ها دلار به دست آورد.

2. حجاج العجمي و عبدالرحمان خلف العنيزي
اين روزنامه آمريکايي، با درج نام "حجاج العجمي" و "عبدالرحمان خلف العنيزي" در فهرست خود، اين دو نفر را عامل تغيير شيوه تامين نيازهاي مالي تروريسم در جهان دانست و نوشت: اين دو تن، مبالغ هنگفتي را به سازمان داعش و جبهه النصره وابسته به القاعده رساندند و با فروش نفت و باج گيري، در شيوه تامين نيازهاي مالي، طرحي نو در انداختند.
العنيزي، انتقال افراد تندرو ميان کشورها را راحت و با القاعده در يمن همکاري کرد و با استفاده از پايگاه هاي ارتباط اجتماعي، به کمک هاي مالي از تندروها در جزيره العرب، دست يافت.

3. جان
روزنامه فارن پاليسي، جان را به اين سبب در فهرست خود درج کرد که وي نماينده مبارزان خارجي به شمار مي رود که به داعش در سوريه و عراق پيوستند.
اين روزنامه با بيان اين که پيوستن جنگ جويان خارجي به سازمان هاي تروريستي، پديدۀ تازه اي نيست، خاطر نشان کرد: داعش توانست با سوء استفاده از رسانه ها، بيشترين تعداد خارجي ها را جذب کند به طوري که بر اساس ارزيابي ها، 18 درصد از جنگ جويان داعش را اعضايي از کشورهاي فرانسه، انگلستان، آلمان، هلند و ديگر کشورهاي خارجي تشکيل مي دهند.

4. ابوبکر شيکاو
نام شيکاو، به اين دليل در فهرست روزنامه فارن پاليسي که وي نخستين کسي بود که توانست داعش را به قاره آفريقا برساند.
بر پايه اين گزارش، قدرت و خشونت شيکاو، اقتصاد نيجريه را که بزرگ ترين اقتصاد آفريقا به شمار مي داد، نابود کرد و گروه بوکو حرام به نسخه آفريقايي داعش تبديل شد و به اين ترتيب اين گروه از طريق کشتار و کوچاندن ساکنان، بر شمال نيجريه مسلط شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر