صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

حسین رویوران - کارشناس جهان عرب

کری و گفت‌وگو با بشار اسد

به‌عبارت واضح‌تر مقاومت در سوریه آمریکا را وادار به چرخش 180 درجه‌ای درمورد سوریه کرد بدین معنا که تا دیروز ایالات متحده مکررا اعلام می‌کرد گفت‌وگو با بشاراسد صورت نخواهد گرفت و بشار اسد باید ازحکومت سوریه کنار برود ولی امروز اعلام کرده ما خواهان گفت‌وگو با بشار اسد به بهانه بالابودن تعداد تلفات ناشی ازجنگ درسوریه هستیم.

کد خبر: 17177

از بدو مسلح‌شدن مخالفان دولت بشار اسد در سوریه، ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین حامی گروه‌های مخالف و برانداز حکومت اسد در سوریه بوده است. آمریکا با اهدافی ازجمله فشار و فلج‌کردن مهم‌ترین محورمقاومت یعنی حکومت بشاراسد تمام تلاش خود را برای نابودی حکومت بشار اسد انجام داده است.

 

از چهارسال پیش ایالات متحده آمریکا به‌دنبال آن بوده که به بهانه سلاح‌های کشتارجمعی و شیمیایی حتی درقالب یک اجماع جهانی علیه اسد مواضع مستحکمی را اتخاذ کند.

 

آمریکا تصور می‌کرد که بحران درسوریه بعد ازمسلح کردن مخالفین و واردآوردن انواع فشارها و تحریم‌های بین‌المللی، در آینده‌ای نه‌چندان  دور و درحد دو تا سه ماه به پایان خواهد رسید و نظام بشار اسد در سوریه سقوط خواهد کرد که درنتیجه آن یک نظام هماهنگ با غرب در سوریه و درجهت منافع غرب و البته نظامی که فشار و واهمه‌ای را متوجه اسرائیل نکند در سوریه شکل خواهد گرفت، اما بعد از چهار سال و با ورود به سال پنجم نه بحران سوریه مرتفع شد، نه نظام بشار اسد سقوط کرد و نه نظام هم‌پیمان با غرب درسوریه به وجود آمد. بنابراین هیچ‌کدام از پیش‌بینی‌هایی که آمریکا آن را محتمل می‌دانست در سوریه به‌وجود نیامد.

 

به‌عبارت واضح‌تر مقاومت در سوریه  آمریکا را وادار به چرخش 180 درجه‌ای درمورد سوریه کرد بدین معنا که تا دیروز ایالات متحده مکررا اعلام می‌کرد گفت‌وگو با  بشاراسد صورت نخواهد گرفت و بشار اسد باید ازحکومت سوریه کنار برود ولی امروز اعلام کرده ما خواهان گفت‌وگو با بشار اسد به بهانه بالابودن تعداد تلفات ناشی ازجنگ درسوریه هستیم.

 

درواقع این چرخش موضع بدان معناست که آمریکا رسما اعلام می‌کند هیچ راهی جز گفت‌وگو با بشاراسد برای مقابله با بحران‌های ناشی از وضعیت سوریه وجود ندارد و این نشان می‌دهد که آمریکا از سرنگونی حکومت بشار است کاملا ناامید شده است و بشار اسد از مرحله براندازی کاملا عبور کرده است و هیچ راه‌حلی برای سوریه امکان‌پذیر نیست مگر اینکه اسد بخشی از راه‌حل  بحران سوریه  باشد و این نتیجه‌گیری بر اساس  تحولات جدید در این کشور به‌وجود آمده  است.

 

لذا کلام آقای کری درمورد لزوم گفت‌وگو با بشار اسد  درمورد بحران سوریه به این دلیل است که اسد ثابت کرده که رفتنی نیست. حال باید دید در آینده این موضوع به کجا خواهد رسید.

نظرات بینندگان

ارسال نظر