صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

صباح زنگنه*

دلداري كري به سعودي‌ها / سفر کری به عربستان نشانه‌ای از توافق قریب‌الوقوع

حقيقت امر اما اين است كه كشور‌هاي شوراي همكاري خليج‌فارس از مهم ترين شركاي تجاري آمريكا محسوب شده و بيشترين حجم از خريدهاي تسليحاتي را از آمريكا دارند و در بخش‌هاي ديگر صنعتي و تجاري نيز به آمريكا اتكا دارند.

کد خبر: 15228

بلافاصله پس از مذاكرات وزير خارجه آمريكا با دكتر ظريف، جان كري به عربستان سفر كرد تا در خصوص مذاكرات با ايران با عربستاني‌ها به گفت و گو بنشيند. در اين خصوص بايد گفت عربستان و برخي از كشورهاي عضو شوراي همكاري خلیج ‌فارس درخواستي از وزارت خارجه آمريكا داشته‌اند تا سفري داشته باشد به اين كشور‌ها و در خصوص مسائل مطرح شده در مذاكرات ميان ايران و 1+5 توضيحاتي ارائه دهد.
 
 
حقيقت امر اما اين است كه كشور‌هاي شوراي همكاري خليج‌فارس از مهم ترين شركاي تجاري آمريكا محسوب شده و بيشترين حجم از خريدهاي تسليحاتي را از آمريكا دارند و در بخش‌هاي ديگر صنعتي و تجاري نيز به آمريكا اتكا دارند. از سويي نفت و گازي كه به فروش مي‌رسانند نيز بر اساس دلار آمريكا خريد و فروش مي‌شود كه اين خود يك حمايت مهم از ارز آمريكا به حساب مي‌آيد.
 
به اين دلايل آمريكا مايل نيست كه كشور‌هاي عضو شوراي همكاري خليج‌فارس را از خود ناراضي كرده و سبب فاصله گرفتن آن كشور‌ها با آمريكا شود. اما اين روند طي شده در حدي نبود كه بتواند تمام انتظارات و خواسته‌هاي آنها را برآورده كند.
 
به هر حال وزير خارجه آمريكا بر اساس توافق وين و يا ژنو، مجاز نيست كه جزئيات مذاكرات و توافق را براي افراد ثالث افشا نمايد و به همين دليل به گفتن كليات اكتفا كرده است.
 
يك امر كلي وجود دارد و آن نيز اين است كه گفت‌وگوهاي ايران با 1+5 و گفت‌وگوهاي ايران با آمريكا منحصر به پرونده هسته‌اي بوده و هيچ گونه بحث ديگري را در بر ندارد و ثانيا اگر ايران با 1+5 نيز به توافق برسد اين توافق هرگز به ضرر كشور ثالث نخواهد بود.
 
 
بنابراين هم ايران مي‌داند و مطمئن است و بار‌ها نيز اين مسئله را براي كشور‌هاي منطقه خود بيان كرده و هم آمريكا مي‌داند كه اين توافق به ضرر هيچ كدام از كشور‌هاي همسايه ايران نخواهد بود. به این ترتیب ديدار جان كري با وزير خارجه و ساير مسئولين حكومتي عربستان عملا تنها يك اقدام روابط عمومي محسوب مي‌شود در جهت دادن يك فضاي تبليغاتي به اين كشور‌ها تا در جامعه خود بتوانند از حضور وزير خارجه آمريكا بهره‌برداري كنند.
 
 
از سويي نكته  جالبي نيز در سخنان سعود الفيصل با وزير خارجه آمريكا وجود دارد. جايي كه وي در ادامه ابراز نگراني‌اش در خصوص نفوذ منطقه‌اي ايران از حمايت‌هاي ايران از دولت عراق ابراز نگراني مي‌كند!
در اين خصوص بايد به اين نكته اشاره داشت با توجه به اين كه ايران به دولت عراق كمك مي‌كند تا با تروريست‌هاي داعشي نبرد كند، اين گفتار حكايت از حمايت سياسي عربستان از داعش است؛ يعني وقتي كه مبارزه‌اي عليه داعش صورت مي‌گيرد و نتيجه بخش نيز هست، حال اين مبارزه چه توسط ائتلاف غربي عليه داعش انجام گيرد، چه توسط ارتش عراق و چه توسط كمك‌هاي مستشاري ايران به عراق به هر حال يك نتيجه در پی خواهد داشت.
 
 
بنابراين مضمون صحبت سعود الفيصل حمايت سياسي و واقعي از داعش و اقدامات داعش داشته است. مبارزه فراگيري كه عشاير اهل سنت عراق به همراه بسيج مردمي و نيرو‌هاي رسمي نظامي عراق با كمك‌هاي مستشاران ايراني انجام داده‌اند و تا كنون به توفيقات خوبي نائل شده است عملا عامل نگراني عربستاني‌ها از شكست داعش در منطقه غرب عراق است.
* كارشناس مسائل بين المللي
----------------------------------------------------------------------------
 
 
 
سفر کری به عربستان نشانه‌ای از توافق قریب‌الوقوع
 
 
 
آرمان- رضا رئیسی: «پیشرفتهای بیشتری نسبت به دور قبلی مذاکرات داشته‌ایم.» این جمله را سیدعباس عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته‌ای مورد تاکید قرار داده است. «تا رسیدن به توافق فاصله چندانی نداریم.» این نکته مورد تاکید محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان قرار گرفته، گزاره‌ای که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم بدان تصریح و تاکید داشته است. ایران آمادگی خود برای پذیرش برخی محدودیتها در برنامه اتمی را به شکلی موقت اعلام کرده و رئیس جمهوری ایالات متحده هم از بازه زمانی 10ساله برای این محدودیتها گفته است. همه این گزاره‌ها بدان معنی و مفهوم است که توافق هسته‌ای در شرف وقوع است و طرفین تا حدود زیادی بر اختلافات فایق آمده‌اند و آماده انعقاد توافق هسته‌ای می‌شوند که پس از 12سال کشاکش برای هر دو طرف ماجرا نتیجه‌ای مرضی الطرفین با خروجی برد- برد را رقم بزند. ایران طی این توافق می‌تواند برنامه هسته‌ای صلح آمیز خود را با تایید و پذیرش طرف غربی پیش برده و موانع و محدودیتهای مختلف را که در قالب تحریم ها نمود عینی‌تری دارد، بزداید و در منطقه پرتلاطم خاورمیانه به عنوان یگانه پایگاه ثبات و آرامش جایگاه خود را بسی محکمتر از قبل کند. از طرف دیگر دموکراتهای آمریکایی نیز می‌توانند توافق هسته‌ای با ایران را به عنوان برگ برنده خود در رقابتهای آتی انتخاباتی داشته و از سوی دیگر با فروکاست چالشها با ایران در منطقه خاورمیانه با تمرکز بیشتر، به مبارزه با چالش رو به تزاید افراطی‌های سلفی بپردازند و از قدرت غیر قابل انکار ایران در این عرصه بهره بگیرند. 
 سفر کری به عربستان: مثبت یا منفی؟
حضور وزیر خارجه آمریکا در عربستان، بلافاصله پس از گفت‌وگوهای فشرده و رودررو با همتای ایرانی در سوئیس، از چند منظر قابل بررسی بوده و نظرات متفاوتی نسبت به آن وجود دارد. از یکطرف این حضور آنی و فوری و بدون مکث در عربستان نشانه آن است که در مونترو سوئیس پیشرفتهای قابل قبول و معطوف به نتیجه‌ای حاصل شده که طرف آمریکایی برای رایزنی و جلب نظر طرف عربستانی به ریاض سفر کرده تا نظر حکام سعودی را هم به سمت و سوی توافق هسته‌ای جلب کرده و این اطمینان خاطر را به آنان بدهد که توافق هسته‌ای تهدیدی برای آنان نیست. از طرف دیگر حضور کری در عربستان این نگرانی را ایجاد می‌کند که در آستانه توافق هسته‌ای یکبار دیگر با مخالفت و کارشکنی طرف عربستانی، مذاکرات هسته‌ای با چالشی تازه روبرو شده و رشته‌ها همانند آنچه در وین رخ داده، پنبه شود. چه این سفر را نشانه‌ای مثبت از حصول توافق بگیریم و چه آن را به‌واسطه کارشکنی محتمل عربستان نگران کننده ارزیابی کنیم دو نکته غیر قابل چشمپوشی است: اول آنکه توافق هسته‌ای در شرف وقوع است و دوم آنکه عربستان سعودی به عنوان یک قدرت منطقه‌ای و شریک استراتژیک آمریکا نمی‌تواند از عرصه معادلات منطقه‌ای و حصول توافق هسته‌ای حذف شود.
 سخنان معنادار کری و سعود الفیصل
پس از دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات عربستانی در کنفرانس خبری مشترک این دو سخنانی مورد تاکید قرار گرفت که نشان می‌دهد عربستان نیز موافقت مشروط خود با توافق هسته‌ای را اعلام کرده است. سعود الفیصل در این نشست گفت: کشورهای حوزه خلیج‌فارس از مذاکرات بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کنند اما نگرانی‌هایی درباره نفوذ منطقه‌ای تهران دارند. وی تاکید کرد: آمریکا این تضمین را داده که روی فعالیت ایران در منطقه متمرکز شود. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز توافق هسته‌ای را به نفع همه طرفین اعلام کرده و اضافه کرد که آمریکا چشم خود را به نقش آفرینی ایران در عراق، سوریه ، یمن و لبنان نخواهد بست. در واقع می‌توان گفت سفر کری به عربستان به معنای جلب رضایت عربستان برای همراهی با توافق هسته‌ای بود و این مهم محقق شد. توافقی که البته مشروط بر آن شده که ایران قدرتمند شده‌تر پس از توافق هسته‌ای در معادلات منطقه‌ای به یک بازیگر بی‌رقیب و غیر قابل کنترل در عرصه معادلات تبدیل نشود. قدرت‌یابی‌ای که از آن گریزی نیست و البته ایران نیز پس از اطمینان خاطر از توافق هسته‌ای و زدودن تحریمها و فشارها با پیگیری سیاست‌های تعاملی و حسن همجواری که دولت تازه بدان اصرار و تاکید دارد، به نظر نمی‌رسد به دنبال چالش افزایی با همسایگان خود باشد. آنگاه است که توافق هسته‌ای بازی برد- برد برای همه از جمله عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس هم خواهد بود. 

 

آیت‌ا... امامی کاشانی 
در پاسخ به سخنان اخیر نتانیاهو :
در صورت به نتیجه نرسیدن توافقات باز ما برنده‌ایم
خطیب نماز جمعه تهران در پاسخ به سخنان اخیر نتانیاهو گفت: اگر توافقات به نتیجه نرسد باز ما برده‌ایم؛ چرا که به دنیا ثابت می‌شود که ما اهل منطقیم و آن‌ها باخته‌اند و به دنیا نشان دادند که اهل ظلم و سخت باطل و یاوه‌گویی هستند و فکر می‌کنند که ایران خوی استکباری‌شان را می‌پذیرد در حالی که آبرویشان رفته و ایران به حیثیت و آبرو رسیده است. آیت‌ا... امامی کاشانی با اشاره به سخنان اخیر نتانیاهو گفت: او این موضوع را عنوان کرده که نباید با ایران توافقی انجام شود؛ چرا که ایران نه تنها برای اسرائیل خطر است، بلکه برای دنیا نیز یک خطر محسوب می‌شود. حال در پاسخ به او و همه کسانی که برای او در کنگره دست زدند این را می‌گویم که ایران در 36 سال پس از انقلاب برای هیچ کجا خطر نبود و در هشت سالی هم که دفاع کرد به جایی حمله نکرد و ایران را همه می‌شناسند. وی افزود: ایران کشوری برپایه ایمان و اسلام است و منادی آن هم قانون اساسی جمهوری اسلامی است و رهبری آن بر عهده فقیهی جامع‌الشرایط یعنی مسلط به فقه و معارف اسلام و دارای تقوا و ورع است. امام ما نیز اینچنین بود و رهبر عزیز ما نیز اینچنین هستند و ایران با ایمان و اتکایی که به عدل و اسلام دارد برای هیچ کجا خطر محسوب نمی‌شود و از هر گونه ظلم و تجاوز مبراست و براساس امنیت و آزادی استوار شده است. خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه گفت: نتایاهو گفته است که ما با اینکه ایران با 5+1 توافقی انجام دهد، مخالف هستیم به خیال اینکه اگر این توافق انجام نشود برای ایران مشکلی پیدا خواهد شد در حالی که اگر توافق به نتیجه برسد طرفین برده‌اند؛ یعنی برد- برد انجام شده ولی اگر به نتیجه نرسد ایران برده است. 

نظرات بینندگان

ارسال نظر