صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

گزارش انديشکده واشنگتن از رزمايش سپاه و سلاح‌هاي پيشرفته ايران

انديشکده واشنگتن در تحليلي نوشت: ايران در حال تفهيم اين مهم به واشنگتن است که غرب توانايي به خطر انداختن امنيت اين کشور را ندارد.

کد خبر: 15133

فارس/ انديشکده واشنگتن در تحليلي نوشت: ايران در حال تفهيم اين مهم به واشنگتن است که غرب توانايي به خطر انداختن امنيت اين کشور را ندارد.

انديشکده آمريکايي «واشنگتن» طي گزارشي تحليلي در زمينه «دلايل برگزاري رزمايش دريايي اخير ايران در خليج فارس» نوشت: منفجر کردن ماکتي از ناو هواپيمابر آمريکا در خليج فارس نشان از عزم ايران در نمايش قدرت طي مذاکرات هسته‌اي آتي و تلنگري بر وضعيت بازار جهاني نفت است.

*هدف ايران نمايش خود به عنوان قدرت اول نظامي منطقه است
بنابر اين گزارش، سپاه پاسداران جمهوري اسلامي ايران در تاريخ 25 فوريه رزمايش دريايي به نام «پيامبر اعظم (ص)» را در تنگه هرمز برپا کرد و طي آن به ماکت يک ناو هواپيمابر آمريکايي در نزديکي جزيره "لارک" حمله کرد. هدف ايران نمايش قدرت آتش در آبراهي که نقش راهبردي و روحي، رواني در جهان سياست و بازارهاي جهاني نفت دارد آن است که به عنوان قدرت نظامي برتر در اين منطقه شناخته شود و در اين مسير هيچ مخفي کاري نمي‌کنند. بايد گفت که در واقع نمايش «قدرت نظامي اول بودن در خليج فارس» از دهه 70 ميلادي به اين سو در اميال ايران وجود داشت.

*نمايش قدرت واقعي ايران و حملات لفظي عليه خصم
به گزارش انديشکده واشنگتن، ايران در اين رزمايش اشتياق خود را در نمايش قابليت‌هاي رزم واقعي و تهديد‌هاي لفظي نشان داد. زمان چنين رزمايشي و تهديد‌هاي لفظي شايد بابت موارد نگراني‌هاي اقتصادي و آينده مذاکرات هسته‌اي باشد.البته ايران در حالي قصد خود نمايي در برابر ناوگان دريايي آمريکا را دارد که از سال 2013 به اين سو و روي کار آمدن «حسن روحاني» ريس جمهوري فعلي اين کشور مورد قابل توجهي از تقابل بين ايران و آمريکا مشاهده نشده است، با اين حال سپاه پاسداران ايران از فرصت براي يادآوري به غرب استفاده مي‌کند تا اعلام کند که مسئول حفظ امنيت خليج فارس چه کسي است. اين در حالي است که انگليس نيز قصد ايجاد مرکز فرماندهي دريايي در خليج فارس را دارد و نيروي درياي آمريکا نيز اخيرا اعلام کرده بود که با موفقيت سلاح ليزري ضد پهپاد را براي استقرار در خليج فارس آزمايش کرده است.

*ايران کماکان خواهان مغلوب کردن شيطان بزرگ است
اين انديشکده آمريکايي در بخشي ديگر از اين گزارش تحليلي با اشاره بر ديگر جنبه‌هاي برگزاري اين رزمايش در برهه کنوني نوشت: در مرکز تصميم‌گيري جمهوري اسلامي ايران هنوز حفظ آرمان‌هاي عقيدتي، انقلابي جا دارد که متمرکز بر مغلوب کردن «شيطان بزرگ» و تفهيم اين موضوع به متحدان آمريکا مبني بر اين است که واشنگتن قادر در به خطر انداختن امنيت کشورشان نيست.

*ايران مجموعه‌اي از سلاح‌هاي پيشرفته را دارد
انديشکده واشنگتن در خاتمه و طي نتيجه‌گيري نوشت: ايران داراي زرادخانه‌اي از سلاح‌هاي پيشرفته مناسب براي نبردهاي نامتقارن بوده و قابليت استفاده از آن‌ها را در بخش تهاجمي و دفاعي دارد و مي‌تواند به طور قابل توجهي به‌طور کامل يا موقت مسير کشتيراني در تنگه هرمز را مسدود کند هرچند که اين امر خطر مقابله با آمريکا و ديگر کشورهاي غربي را در بر دارد و البته در صورت وقوع درگيري دسترسي ايران را به بازارهاي نفتي جهان نيز مختل خواهد کرد. بنابراين در حالي‌که جمهوري اسلامي ايران به طور قابل توجهي نسبت به توانايي خود در وارد کردن ضربات بر دشمنانش اطمينان دارد، قدرت‌هاي غربي نيز احتمالا به سرعت قدرت نظامي و زير ساخت‌هاي صادراتي نفتي خود را گسترش خواهند داد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر