صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب‌الله لبنان

داعش خطري براي اسرائيل ندارد

نصرالله: مبارزه با رژيم صهيونيستي ادامه دارد/ جهاد با خون خود راه پدرش را ادامه داد/ داعش خطري براي اسرائيل ندارد

کد خبر: 11322

تسنيم/ سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب الله لبنان در ابتداي سخنانش در مراسم بزرگداشت فرماندهان شهيد مقاومت، اقدام تروريست ها در سربريدن قبطي هاي مصري را جنايت آميز خواند و آن را محکوم کرد.
سخنراني سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب‌الله لبنان در مراسم بزرگداشت فرماندهان شهيد مقاومت آغاز شد.

جنايت تروريست‌هاي داعش عليه قبطي‌هاي مصر محکوم است
سلام و درود خداوند بر شما باد به شما خير مقدم مي‌گويم در اين مناسبت فرخنده و روز بزرگداشت فرماندهان شهيد. با توجه به اينکه مسئله دردآور است بايد به نام خود و به نام شما به خاطر جنايت پست و دردناک وحشيانه اي که مزدوران داعش در ليبي انجام دادند محکوم کنم. جنايت در حق فرزندان مصر را هيچ کس نمي تواند تحمل کند. به نام شما به خانواده هاي دردمند آنها و به دولت مصر و به کليساي قبطي تسليت مي‌گويم.
جنايت تروريست‌ها دل هر انسان با وجداني را به درد آورده است
ما اين مصيبت را تسليت مي‌گوييم مصيبيتي که مسلمانان و مسيحيان را در برگرفته است و هر انساني که داراي وجدان و اخلاق است را به درد آورده است همچنين لازم مي دانم در خصوص اين مناسبت سخن بگويم و پس از آن به موضوع لبنان و اوضاع منطقه اشاره کنم‬.

شهداي مقاومت نماد ثبات و پيروزي ما هستند
وي در ادامه سخنانش با تمجيد از رهبران شهيد مقاومت اظهار داشت: هر سال در چنين روزي سالگرد شهادت فرماندهان شهيد را گرامي ميداريم. شهيد سيد عباس موسوي دبيرکل شهيد ما استاد ما بزرگوار ما و همسر گرامي ايشان شهيده ام ياسر و شهيد شيخ راغب حرب شهيد شهداي مقاومت و مجاهد بزرگوار عماد مغنيه را هم تسليت ميگويم .
اينها نماد و سمبل ثبات و پيروزي ما هستند امروز را براي خودمان و فرزندانمان و نسل آينده خودمان گرامي ميداريم. ما اين مناسبت را گرامي ميداريم چرا که گذشته نه چندان دور را نمي توانيم فراموش کنيم. اين گذشته نه چندان دور است که آينده و حال ما را مي سازد. با گراميداشت اين مناسبت هوشياري را نزد خود و خانواده هايمان زنده نگه ميداريم. در طول اين مدت جنگ‌هاي بي شماري را پشت سر گذاشتيم و مقاومتي که در فلسطين شکل گرفت و مقاومتي که امام موسي صدر آن را راه اندازي گرفتند و مي رسيم به روزهاي انقلاب اسلامي ايران که به رهبري امام خميني بنيانگذاري شد. تا اينکه به مرحله کنوني مي‌رسيم که مرحله تجاوزهاي اسرائيلي است و مرحله مقاومت رزمندگان محور مقاومت است.‬‎

جانفشاني‌هاي شهداي مقاومت فراموش شدني نيست
ما نمي توانيم براي آينده خود پيروزي را مسجل کنيم مگر آنکه تمام جانفشاني هاي بزرگان خود را نيز به ياد بياوريم. بايد بدانيم که دشمن چه شعارهايي داشت و چه توهماتي را در سر مي پروراند و واقعيت موجود چه بوده است ما نمي توانيم جانفشاني کودکان و زنان و مردان لبناني را فراموش کنيم. اين دوره زماني به مثابه يک مکتب و مدرسه اي بود براي مقاومت لبنان و رهبران شهيد ما سربازان شهيد در اين راه بودند ما همواره و هرساله نياز داريم که نگاهي به زندگي عماد مغنيه ، سيد عباس موسوي و راغب حرب داشته باشيم.
به گزارش تسنيم، بايد زهد و پرهيزگاري و جهاد در راه خدا را از آنها بياموزيم. زماني که آنها را فراموش نکنيم مي توانيم در برابر زلزله ها و طوفان‌ها بايستيم ما جهاد و تلاش را بايد از اين شهدا فرا بگيريم و در اين راه هرگز خسته نخواهيم شد. بايد از آنها بياموزيم که چگونه به خداوند ايمان داشته باشيم و به ملت و مردم خود هم اعتماد داشته باشيم چرا که در سختي‌ها و دشواري‌ها از اين طريق است که مي‌توانيم به بصيرت و توان لازم دست يابيم. اسرائيل شيخ راغب حرب، سيد عباس موسوي و عماد مغنيه را نه به خاطر اينکه گفته بودند اسرائيل را از جنوب لبنان خارج مي‌کنند، ترور کرد بلکه به اين دليل بوده است که گفتند اسرائيل را نابود خواهند کرد.‬‎
اکنون وظيفه سنگيني بر دوش داريم مسئوليت ايجاد عزت و بزرگي و کرامت براي ملت لبنان و ساختن آينده کودکان و نسل آينده اين سرزمين وظايفي بر عهده داريم بايد همواره تصوير و ياد و نام و وصيت نامه شهدا را در همه جا داشته باشيم تا همه نسل ها شاهد اين جانفشاني ها باشند. رزمندگان ما در آن زمان هجده و نوزده ساله بودند و بسياري از آنها امروز به درجه فرماندهي رسيدند و برخي نيز به درجه شهادت نائل شدند. بسياري از رزمندگان عزيز حزب الله به دليل جراحت‌ها شهيد شدند. و برخي از آنها زخمي شدند و تاکنون مسير را ادامه ميدهند و با دردهاي خود کنار مي آيند.

جهاد مغنيه با خون خود راه پدرش را ادامه داد
شيخ راغب حرب، عماد مغنيه، سيد عباس موسوي و ام ياسر با عمل به آيه قرآن کريم به راه خود ادامه دادند. امسال مناسبت ديگري را نداريم از همين منبر سال گذشته جهاد عماد مغنيه با خون پدرش و ديگر رزمندگان شهيد عهد بست که راه آنها را ادامه دهد و همين کار را کرد. فرزند شهيد عماد مغنيه که ميتوانست همانند جوانان ديگر به زندگي خود ادامه دهد راه پدر خود را ادامه داد.‬‎

مسير مبارزه با رژيم صهيونيستي ادامه دارد
سالروز شهادت فرماندهان حزب الله را چند روز قبل خون شهيد جهاد عماد مغنيه به اتفاق همرزمانش در قنيطره گرامي داشتند. سالگرد شهادت فرماندهان مقاومت حزب الله و شهادت جهاد عماد مغنيه ثابت مي‌کند که مسير مبارزه با رژيم صهيونيستي هنوز ادامه دارد و خون شهدا هر روز تازه تر مي‌شود.

شهادت رفيق حريري حادثه دردناکي بود که منطقه را تکان داد
در خصوص مناسبت‌هاي ماه مارس به خانواده شهيد رفيق حريري و يارانش سالگرد شهادت وي را تسليت ميگويم حادثه دردناکي که منطقه را تکان داد. همچنين لازم مي دانم به خانواده و تمام بازماندگان شهداي آن روز تسليت بگويم چرا که آن حادثه همه ما را دردمند ساخت. مسئله ديگر خطر تروريسمي است که لبنان و منطقه را تهديد ميکند ما در حزب الله با دعوت ملي براي مبارزه با تروريست اعلام همسبتگي ميکنيم. البته ما دشمن صهيونيستي را نيز فراموش نمي کنيم اگر چه ممکن است که در لبنان اين را شاهد باشيم که در برابر تکفيري‌ها متحديم اما در برابر صهيونيست‌ها متحد نيستيم.

تشکر از مردم به دليل عدم تيراندازي در مراسم سخنراني
البته قبل از سخنانم گفته بودم که تيراندازي نکنيد. هنوز صداي تيراندازي نشنيدم و تشکر مي‌کنم از اينکه هميشه به توصيه‌هاي من و خواهش‌هاي من عمل کرديد و هرگز مرا مأيوس نکرديد. از اين روز ما بيانيه اي صادر کرديم و از شما خواهش کرديم که اين عادت قديمي تيراندازي براي مناسبت‌ها را فراموش کنيد و تشکر مي‌کنم به خاطر اين عمل شما به توصيه من.

تصميم مبارزه با تروريسم اقدامي بجا و ديرهنگام بود
در مسئله راهبرد ملي مبارزه با تروريسم اين مسئله مي‌طلبد که ارتش و نيروهاي امنيتي و ساير ارگانهاي نظامي بايد مشارکت داشته باشند که بايد درباره آن بحث شود. تصميم مبارزه با تروريسم اگر چه دير بود اما قابل قبول است از آن حمايت مي‌کنيم. شايد در ابتداي امر و زماني که تروريست‌ها به مرزهاي لبنان حمله کردند برخي از مردم انتظار داشتند که حزب الله يا نيروهاي امل يا ارتش وارد عمل شود. به اهالي خودمان در بقاع لبنان مي‌گويم که اين انتظار درست نيست و بايد ارتش همواره از مرزهاي کشور دفاع کند.‬‎
در خصوص طرح امنيتي مبارزه با تروريسم در بقاع بايد بگويم دولت تنها وظيفه ندارد که نيروهاي نظامي ارتش را به آنجا بفرستد. بلکه بايد بيمارستانهاي صحرايي و تمام موارد مورد نياز يک مبارزه را همراه اين نيروها ارسال کند. در ديگر مناطق لبنان نياز به کمک‌هاي امدادي به مردم وجود دارد. در خصوص منطقه بقاع مسئله ديگري بايد تاکيد کنيم که آب و هوا در اين منطقه است که کوهها در اين منطقه برف‌گير هستند که اين مسئله کمکي به دولت در مبارزه با داعش کرده بود اما بعد از آب شدن اين برفها مشکلات دو چندان خواهد شد و بايد به اين مسئله رسيدگي شود چرا ممکن است بعد از آب شدن برفها درگيري وارد مرحله تازه اي شود.در اينجا لازم است از فرماندهان ارتش، سربازان و نيروهاي نظامي که در مرزهاي لبنان و مناطق صعب العبور مستقرند و در برابر تروريست‌ها ايستادند در روز تقدير از فرماندهان شهيد از آنها نيز تقدير کنيم.

مذاکرات بين جريان المستقبل و حزب الله ادامه مي‌يابد
در خصوص مذکرات جريان المستقبل و حزب الله اعلام مي‌کنيم که مذاکرات بايد ادامه يابد و براي حل اختلافات با جريان ملي آزاد و حزب الله هم مذاکرات بايد ادامه يابد چرا که نتايج آن نه تنها براي لبنان بلکه براي کل منطقه تاثير دارد. هر چيزي که موجب شود نقاط مشترک بين گروه‌هاي لبناني بيشتر شود مايه استقبال و حمايت ماست. ما خواستار بازگشت تلاش‌هاي ملي براي حمايت از مذاکرات بين گروه‌هاي مختلف لبناني هستيم. به تمام کساني که چشم خود را به تحولات منطقه اي دوخته اند تا تصميم منطقي را درباره لبنان بگيرند ميگويم که خيلي به اين رخدادها دلخوش نکنيد اگر بخواهيد چشمتان را به اين تحولات بدوزيد جبهه‌هاي ديگري در لبنان گشوده مي‌شود و ممکن است مشکلات بيشتر شود بياييد تلاش‌هاي ملي را شروع کنيم تا اين مشکلات را حل کنيم. اين يک نياز ملي است هيچ جايگزين ديگري وجود ندارد يا اينکه به اختلاف خود ادامه دهيم.‬‎

ما از هر گفت‌وگويي بين گروه‌هاي لبناني حمايت مي‌کنيم
ان شاء الله مذاکرات را با المستقبل ادامه دهيم به نتايج خيلي خوبي تا اين لحظه رسيده‌ايم. ما سطح توقعات خودمان را در اين مذاکرات اعلام کرده‌ايم و آنان نيز اعلام کرده‌اند از اين رو اميدواريم هر دو گروه بتوانيم به نظرات مشترکي در اين باره دست يابيم. همه بايد صبر کنيم تا اين مرحله هم طي شود. ما از هر گفت‌وگويي بين گروه‌هاي لبناني حمايت مي‌کنيم.‬‎
از دهها سال قبل تاکنون لااقل تا سالهايي که ما از آن خاطراتي به ياد داريم مي بينيم که دو جريان در لبنان وجود داشته گروهي معتقد بودند که نبايد در اين مسائل دخالت داشته باشيم اين سخن زيباست اما آيا آنان خود به اين امر پايبند بودند؟ اين که مي خواهند بگويند که لبنان شرايط ويژه اي دارد و نبايد لبنان را وارد مسائل بين المللي کند بسيار خوب ما با شما هم عقيده هستيم اما اينکه آنها جزو محور به خصوصي هستند و يا اينکه واقعا دخالت نمي‌کنند يا نه ما کاري به اين مسائل نداريم. ظاهر اين سخنان زيباست. اما اين واقع بينانه نيست.

تروريست‌ها مرز و جغرافيا نمي‌شناسند
واقعيت تاريخي جغرافيايي امنيت و همزيستي و مسائلي از اين قبيل، مسائل واقعي است. آيا تروريستي که مي خواهد شما را بکشد آيا مي‌توان به آن گفت که اين مرز من است و از آن عبور نکن آيا انسان عاقل مي‌تواند به تروريست بگويد اين آب اين کوه براي من است واز آن عبور نکن. لبناني ها از گذشته همشه درگير مسائل بين المللي بوده اند چه بخواهند چه نخواهند. ما از تمام مسائل بين المللي متاثر هستيم حتي از مسئله اشغال فلسطني. بگذاريد واقع بين باشيم آيا مي توانيم از اين تحولات به دور باشيم آيا آنها لبنان را از اين تحولات کنار بگذارند. سرنوشت لبنان در لبنان رقم نمي‌خورد.

سرنوشت جهان در منطقه رقم مي خورد
کسي که مي‌خواهد سرنوشت لبنان را بسازد بايد در تعيين سرنوشت منطقه حضور داشته باشد. امروز اوضاع ليبي، مصر اردن، عربستان و غيره به ما ارتباط پيدا مي‌کند. وقتي که سرنوشت کل منطقه را در اين منطقه رقم مي‌زنند ما چگونه در کشور خودمان دست بسته باقي بمانيم. من هنوز وارد گفتگوهاي مربوط به داعش و تحولات ليبي و رخدادهاي فرانسه و مسائلي از اين دست نشده‌ام. بگذاريد واقعيت ديگري را بگويم در اين منطقه سرنوشت تمام جهان رقم مي خورد و نه اين که بگوييم ما لبناني هستيم و ما سوري هستيم و با ما کاري نداشته باشيد.‬‎
برخي معتقدند لبنان در منطقه جايگاهي ندارد و گويي لبنان بخشي از خاورميانه نيست که محور مقاومت دارد و در مبارزات منطقه حضور دارد و دشمناني دارد. آنها معتقدند لبنان کشوري در يک جزيره در اقيانوس آرام است لا اقل قبول داشته باشيد اين جزيره دور افتاده در کره زمين وجود دارد. لذا اعلام مي‌کنم لبنان را نمي توانيد از مسائل منطقه جدا سازيد.

کساني که از موضع ما در بحرين انتقاد مي‌کنند بايد از دخالت در سوريه دست بردارند
دبير کل حزب الله لبنان در ادامه افزود کساني که به شيوه‌هاي سياسي و نظامي در سوريه مداخله مي‌کنند حق ندارند که از موضع مسالمت‌آميز ما درباره خيزش‌ها در بحرين انتقاد کنند.برخي موضع ما را در خصوص بحرين مورد انتقاد قرار مي‌دهند و مي‌گويند که بحرين کشور دوست و برادر ما است و ما هم اين را قبول مي‌کنيم. اما هرگز با انتقاد سياستمان موافق نيستم. ما با سوريه مشترکات بسياري داريم اما با اين وجود حضور ما براي دفاع از سوريه را محکوم مي‌کنند اما فراموش کردند که گروههاي هستند که به ارتش سوريه و نظام سوريه تعدي کردند.

هرگز از مواضع خود در قبال بحرين کوتاه نمي آييم
در خصوص بحرين اعلام مي‌کنم که ما با سرکوب مردم و ناديده گرفتن حقوق ملت مخالفيم و در برابر آن مي‌ايستيم و هرگز از مواضع سياسي خود در اين باره چشم پوشي نمي کنيم و هرگز اجازه نمي‌دهيم کسي ما را از اين مواضعمان برگرداند. اکنون دولت بحرين در قبال مواضع مسالمت آميز ملت و خواسته‌هاي مشروع آنها ايستاده و آنها را سرکوب مي‌کند و مواضع حزب الله مورد انتقاد قرار مي‌دهد و در مقابل اين حمايت ما تهديد به اخراج اتباع ما از بحرين مي‌کند و بنابراين ما اعلام مي‌کنيم از تظاهرات مسالمت آميز بحرين حمايت مي‌کنيم.
در خصوص خطر و تهديد جريان تکفيري که اکنون به داعش معروف شده است بايد بگويم که اين تهديد را همه متوجه شدند . داعش براي همه چند نظام يا چند دولت خاص نيست بلکه داعش تهديدي براي تمام نظام‌ها، دولت ها و ملتهاست. داعش دشمن دين است. براي آن فرقي نمي‌کند شما چه ديني داشته باشيد و چه نظامي داشته باشيد. اکنون جهانيان به اين نتيجه رسيده‌اند که داعش نه تنها براي کل منطقه بلکه براي کل جهان تهديد است.

داعش خطري براي اسرائيل ندارد
اما جالب اينجاست وزير جنگ و نخست‌وزير رژيم صهيونيستي تنها کساني هستند که به مرزهاي فلسطين اشغالي رفتند و از آنجا اعلام کردند که داعش تهديد وخطري براي ما نيست. اين حق اسرائيل است که بگويد داعش خطري براي آنها نيست چرا که داعش هر آنچه که تا به امروز انجام داده صد در صد در خدمت به منافع اسرائيل است. واقعا نمي دانم شيوه هاي کشتار خود را از کجا مي آورد آيا از هاليوود مي آورد. شيوه قتل معاذ الکساسبه خلبان اردني بسيار وحشيانه بود. سربريدنها بسيار وحشيانه هستند بعد از اين عمليات تروريستي وحشيانه مي بينيم داعش هميشه دست به عمليات تازه در مکان جديد زده است.

نقش موساد و سرويس اطلاعاتي انگليس در پيدايش داعش
داعش از حمله به مکه و مدينه سخن مي‌گويد همين امروز البته به صورت دقيق نمي‌دانم امروز از يکي از شبکه هاي تلويزيوني زيرنويسش را خواندم که نوشته بود داعش اميراني براي مکه و مدينه آماده کرده است اما بايد به داعش بگويم شما چند روز قبل هم براي رم امير تهيه کرديد. آيا کمي دورتر نرفتيد؟ امروز به جرأت و براي اولين بار مي‌گويم نقش موساد و سرويس اطلاعات انگليس را در شکل گيري داعش بررسي کنيد. هر آنچيزي را که مي تواند به اسرائيل و استعمار خدمت کند مي‌بينيم داعش آن را در منطقه انجام ‌مي‌دهد.

نبايد به ائتلاف هاي بين المللي دل بست
وزير دفاع ايتاليا اعلام کرده که بايد براي مبارزه با تروريسم در ليبي اقدام کنيم چرا؟ به جريان 14 مارس ميگويم که خوب گوش کند. چرا که گفته است تروريست در فاصله 450 کيلومتري ايتاليا رسيده است؟ امروز گروه‌هاي لبناني را خطاب قرار مي‌دهم و از آنها مي‌پرسم تروريسم از ما چقدر فاصله دارد؟ تروريست را گفتند که در سوريه است و در عراق بود و بعد به ليبي کشيده شد و الان مي‌گويند در يمن است برخي با القاعده هم پيمان شده اند و مي بينيم که کشتار آنها ديده مي شود در صحراي سينا هم حضور دارند. اين وحشي گري را تنها ما مي‌توانيم فرهنگ هاليوود بدانيم آيا اين را کسي ميتواند فرهنگ اسلامي يا خلفاي اسلامي يا آل بيت بناميم؟ در برابر اين خطري که کشورها و ملت‌هاي منطقه را تهديد مي‌کند اعلام ميکنيم که همه دولت‌ها و ملت ها بايد همه با هم متحد شوند که تروريسم را نابود کنيم و مي توانيم نابود کنيم. به ائتلاف هاي بين المللي شکل گرفته براي مبارزه با تروريسم توجه نکنيد چرا که خواسته ها و اهدافشان کوتاه نظرانه است.‬‎
همه ملت‌ها، دولت‌ها و ارتشها رزمندگان مقاومت‌ها لازم است که در اين مقابله با تروريسم شرکت داشته باشند. بايد مبارزه با تروريسم را به مثابه دفاع از اسلام تلقي کنيم نه دفاع از يک کشور يا يک نظام يا يک ملت. کسي که ادعا مي‌کند که مسلمان است و کارهايي بر خلاف فطرت انساني انجام ميدهد مطمئن باشيد اسلامي نيستند. خداوند اسلام را بر اساس فطرت آفريده و دين اسلام نيز براساس فطرت انسان است. هر اقدامي که باعث بيزاري انديشه و خرد انسان شود نشأت گرفته از غيراسلام است.‬‎

مقاومت با افتخار از اسلام دفاع مي‌کند
امروز ما به صراحت و با افتخار و عزت اعلام مي‌کنيم که ما مقاومت حزب الله و محور مقاومت از اسلام دفاع مي‌کنيم خواه شيعه باشد خواه سني. بخشش ما در اين راه بي حد و مرز است آمادگي هاي ما در اين راه بي حد و مرز است چرا که سرور ما سيد الشهدا امام حسين عليه السلام است. از تمام مسلمانان مي‌خواهم تا در دفاع از دين خود نه تنها با سلاح بلکه با کتاب و قلم خود مشارکت داشته باشند. بايد کشورهاي جهان بگويند و اگر نگفتند لااقل کشورهاي منطقه بگويند که تمام کشورهايي که از داعش حمايت ميکنند محکوم هستند.

داعش و النصره يکي هستند
شايد برخي بگويند مگر کشورهايي هستند که از داعش حمايت مي‌کنند؟ ميگويم جاي تعجب وجود ندارد. مسئله ديگر مسئله مهمي است که با ذکر نام به آن اشاره مي‌کند داعش و جبهه النصره از نظر ما تفاوت ندارند. شيوه آنها يکي است. متاسفانه هستند کساني هستند که در لبنان معتقدند جبهه النصره و داعش با هم متفاوتند. گروههايي وجود دارند که مي‌گويند النصره تروريست نيست اما داعش تروريست است. دولت اردن نمي تواند با داعش در عراق بجنگند از جبهه النصره در سوريه حمايت مي‌کند. از کشورهاي منطقه مي خواهم گردهم آيند و مسئوليت خود را در قبال مبارزه با داعش و گروههاي تکفيري و تروريستي مشخص کنند.‬‎
بلکه مي‌گويم بيايد به تمام کشورهايي که با تروريست درگيرند برويم و حتي به کشورهاي غير عربي برويم تا به آنها کمک کنيم. در خصوص حضورمان در منطقه مي‌گوييد بياييد مذاکره کنيم ما هم قبول مي‌کنيم بياييد با هم مذاکره مي‌کنيم. در آن روزها مي‌گفتيد حضور در سوريه مشکل زاست من اکنون به شما ميگويم پيش از آب شدن برفها بر روي رشته کوههاي شرق لبنان بياييد تصميمي براي همبستگي با ارتش و دولت سوريه بگيريم تا با تروريست‌ها مبارزه کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر