صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

دولت يازدهم و چالش نرخ رشد اقتصادي

هر چند نرخ رشد اقتصادي ايران در اواخر سال 92 در خوشبينانه ترين حالت اين شاخص به صفر رسيده است با اين حال دولت وعده داده که در سال 1393 نرخ رشد اقتصادي ايران بالا برود. در چند سال گذشته که اقتصاد ايران ناگواري هاي بي سابقه اي را تجربه کرد، نرخ رشد اقتصادي که يکي از مهم ترين شاخص هاي ارزيابي اقتصاد يک کشور محسوب مي شود به شدت افت کرد و حتي به منفي 4.5 نيز رسيد.

کد خبر: 968

مطلبي که مي خوانيد در شفاف منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
هر چند نرخ رشد اقتصادي ايران در اواخر سال 92 در خوشبينانه ترين حالت اين شاخص به صفر رسيده است با اين حال دولت وعده داده که در سال 1393 نرخ رشد اقتصادي ايران بالا برود.
در چند سال گذشته که اقتصاد ايران ناگواري هاي بي سابقه اي را تجربه کرد، نرخ رشد اقتصادي که يکي از مهم ترين شاخص هاي ارزيابي اقتصاد يک کشور محسوب مي شود به شدت افت کرد و حتي به منفي 4.5 نيز رسيد.

دولت يازدهم و چالش نرخ رشد اقتصادي
برآورد مرکز آمار ايران نشان مي‌دهد رشدشش‌‌ماهه اقتصادي ايران در سال‌1392 منفي دو‌درصد بود. بر اساس اين آمار، رشد اقتصادي کشور از منفي 4.5 درصد سال 1391 حدود 4.3 درصد ارتقا يافته است.
در حالي‌که طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه رشد اقتصادي به‌طور متوسط بايد به هشت‌ درصد مي‌رسيد در سال 90 اين رشد سه ‌درصد، در سال 91 منفي پنج و هشت دهم ‌درصد و در شش‌ماهه اول 1392 منفي دو ‌درصد بوده است.
حالا اما با گذشت بيش از يک سال از حيات دولت ، اقتصادي هاي دولت يازدهم متفق القول معتقدند که شرايط اقتصادي بعد ازبيش از يک سال فعاليت دولت به گونه اي است که مي توان اميدوار بود تا نرخ رشد اقتصادي در سال آينده حتي رشد 3 درصدي را هم پشت سر بگذارد.
به تازگي اما خبر رسيده است که بانک مرکزي رشد اقتصادي کشور در نيمه نخست سال 1393 را چهار درصد اعلام کرده است.
به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، براساس محاسبات مقدماتي و اوليه اداره حسابهاي اقتصادي اين بانک، توليد ناخالص داخلي کشور به قيمت پايه و به قيمت هاي ثابت سال 1383 در شش ماهه اول سال 1393 به 1022808 ميليارد ريال رسيد که اين رقم نسبت به ميزان مشابه شش ماهه اول سال 1392 به ميزان 4 درصد رشد نشان مي دهد.
در اين ميان حسن روحاني نيز با تاييد اين خبر، با بيان اينکه خوشحاليم که تورم را از 40 درصد به 17 درصد رسانده ايم، اعلام کرد در 6 ماهه اول امسال رشد اقتصادي 4 درصدي داشتيم که به معناي آغاز رونق اقتصادي در ايران عزيز است.
روحاني افزود: مي دانيد ما از آغاز اين دولت با دو معضل بسيار بزرگ مواجه بوديم و لازم بود اين دو معضل را از پيش پاي مردم برداريم.
رييس دولت تدبير و اميد با بيان اينکه تورم بالاي 40 درصد نخستين معضل بود، گفت: لازم بود با کمک مردم و همت مسوولان قدم به قدم اين تورم را کاهش دهيم. امروز خوشحاليم که تورم را به 17درصد رسانده ايم.
وي توضيح داد: اين به معناي آن است که از آغاز دولت که امروز 16 ماه از عمر دولت يازدهم گذشته است، توانسته ايم تورم را از 40 درصد به 17 درصد کاهش دهيم.

پيشبيني اکونوميست از رشد اقتصادي ايران
در اين ميان نشريه اکونوميست نيز طبق روال هر ساله در آستانه سال نوي ميلادي پيش‌بيني خود از وضعيت اقتصاد جهان در سال 2015 ميلادي را منتشر کرده است.
در ويژه‌نامه امسال اکونوميست، نرخ رشد اقتصادي کشورهاي جهان براي سال آينده ميلادي پيش‌بيني شده و نام 10 کشوري که بالاترين نرخ رشد اقتصادي را به خود اختصاص مي‌دهند، به ترتيب آمده است. در اين فهرست هيچ اثري از اقتصادهاي نوظهور بزرگ مشاهده نمي‌شود و اکونوميست اين موضوع را نشانه‌اي از دوران سخت اقتصادي براي نوظهورها دانسته است.
بر اين اساس، اقتصاد پاپوآ گينه نو، رتبه نخست را در بين سريعترين اقتصادهاي جهان به خود اختصاص داده است و رشدي 14.8 درصدي براي آن در سال 2015 پيش‌بيني شده است.
در ويژه نامه سال 2015 اکونوميست همچنين ، نرخ رشد اقتصادي ايران 2.0درصد و نرخ تورم 15.5 درصد پيش‌بيني شده است. بر اين اساس، جمعيت کشورمان در سال 2015 بالغ بر 5/79 ميليون نفر خواهد بود.
اکونوميست همچنين نوشته است حسن روحاني، دوراني مصالحه‌آميزتر را رقم مي‌زند، اما احتمالا مخالفان او مذاکره براي پايان تحريم‌ها را به منزله ضعف تلقي خواهند کرد. پيشرفت مذاکرات هسته‌اي، گرچه اکنون متوقف شده است، به ايران کمک خواهد کرد و بازگشايي مسيرهاي بلوکه شده اقتصاد، بر رشد اقتصادي ايران خواهد افزود.
گفتني است، نرخ رشد اقتصادي بيانگر بهبود وضعيت اقتصادي در کشور است. بر اساس گزارش بانک مرکزي و بر اساس محاسبات اوليه اداره حساب‌هاي اقتصادي اين بانک، در سه‌ماهه نخست سال ۱۳۹۳ توليد ناخالص داخلي کشور به قيمت‌هاي ثابت سال ۱۳۸۳ به ۴۸۰۴۹۱ ميليارد ريال رسيد که اين مقداررشد۴.۶ درصدي را نشان مي‌دهد و حالا هم در 6 ماهه اول سال 4 درصد اعلام شده اما نکتهاينجاست که مرکز آمار هنوز هم آمار خود از نرخ رشد اقتصادي را رونمايي نکرده است و بايد منتظر ماند و ديد باز هم امار مرکز امار و بانک مرکزي متفاوت خواهند بود يا خير؟
از سوي ديگر وضعيت اقتصادي کشور هنوز هم با نرخ رشد اقتصادي 4 درصدي همخواني ندارد و بايد ديد بالاخره چگونگي افزايش نرخ رشد اقتصادي به مردم گزارش داده خواهد شد؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر