صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

جزييات برداشت از پارس‌جنوبي از آغاز تاکنون

کد خبر: 898

ايسنا/ از آغاز به بهره‌برداري رسيدن فازهاي ابتدايي پارس جنوبي از سال 1381 تاکنون بيش از 577 ميليارد متر مکعب گاز شيرين با برداشت از اين ميدان گازي مشترک با قطر توليد شده است.

همچنين طي اين مدت بيش از يک ميليارد و 11 ميليون بشکه ميعانات گازي از کليه فازهايي که به بهره‌برداري رسيده توليد شده که بخشي از آن صادر شده و موجب ارزآوري براي کشور شده است.

ميزان توليد اتان و گوگرد نيز به ترتيب معادل 6.7 و 5.5 ميليون تن بوده است که بخشي از اين اتان به عنوان خوراک در اختيار واحدهاي پتروشيمي منطقه قرار گرفته است.

بر اساس اين گزارش ميزان توليد پروپان و بوتان نيز به ترتيب معادل 5.5 و 3.7 ميليون تن بوده که در واقع از ابتدا تا کنون به به بهره‌برداري رسيدن فازهاي 10گانه پارس جنوبي در 5 پالايشگاه مستقل کليه اين محصولات توليد شده است.

جزييات توسعه فازهاي 10 گانه پارس جنوبي

براين اساس عمليات پالايشگاه فاز يک در بهمن ماه سال 1376 به شرکت ايراني پتروپارس واگذار شده و راه اندازي اين فاز در تير ماه سال 1382 آغاز و در آبان ماه سال 1383 به طور رسمي مورد بهره برداري قرار گرفت.

همچنين عمليات توسعه فازهاي دو و سه ميدان گازي پارس جنوبي در مهرماه سال 1376 به شرکت فرانسوي توتال واگذار شد که با پايان عمليات توسعه در تير ماه سال 1383 به طور کامل مورد بهره برداري قرار گرفت.

توسعه فازهاي چهار و پنج ميدان گازي پارس جنوبي نيز در مرداد ماه سال 1375 به کنسرسيومي متشکل از شرکت ايتاليايي اني، پتروپاس و نيکو واگذار شد که اين فاز نيز در بهمن ماه سال 1383 تکميل و بهره برداري شد.

توسعه فازهاي 6، 7 و 8 اين ميدان مشترک گازي در بهمن ماه سال 1382 به صورت قرارداد بيع متقابل توسط کنسرسيومي متشکل از شرکت ايراني پتروپارس، سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايراني و دو شرکت ژاپني و يک شرکت کره‌اي آغاز و در مهر ماه سال 1387 به بهره برداري رسيد.


توسعه فازهاي 9 و 10 اين ميدان گازي به کنسرسيومي متشکل از شرکت‌هاي GS، مهندسي و ساختمان صنايع نفت و مهندسي ساخت و تاسيسات دريايي واگذار شد که در شهريور ماه سال 1387 واحدهاي تصفيه گاز در سرويس قرار گرفت و در ارديبهشت 1388 با راه اندازي واحدهاي فرايندي اين فازها نيز به طور کامل به بهره برداري رسيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر