صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

ايران وارد خط قرمز گازي قطري‌ها شد

اولين وعده بزرگ گازي وزير نفت به رئيس جمهور محقق شد تا با افزايش 100 ميليون متر مکعبي فرآورش روزانه گاز در پارس جنوبي، ايران به محدوده خط قرمز قطري‌ها در اين ميدان مشترک نزديک شود.

کد خبر: 849

مهر/ اولين وعده بزرگ گازي وزير نفت به رئيس جمهور محقق شد تا با افزايش 100 ميليون متر مکعبي فرآورش روزانه گاز در پارس جنوبي، ايران به محدوده خط قرمز قطري‌ها در اين ميدان مشترک نزديک شود.

افزايش 100 ميليون مترمکعبي توليد روزانه گاز طبيعي از پارس جنوبي مهمترين برنامه شرکت ملي نفت ايران در سال جاري است که با گذشت حدود 9 ماه از سال ظرفيت فرآورش گازهاي ترش از ميدان مشترک با قطري ها نزديک به 100 ميليون مترمکعب در روز افزايش يافت.

بيژن زنگنه وزير نفت فروردين ماه سال جاري با ارائه برنامه‌اي به حسن روحاني رئيس جمهوري از افزايش 100 ميليون مترمکعبي توليد گاز از پارس جنوبي، تاکيد کرده بود: تا پايان سال جاري ظرفيت برداشت و فرآورش گازهاي ترش از اين ميدان مشترک دست کم حدود 100 ميليون مترمکعب در روز افزايش مي يابد.

بر اين اساس از ابتداي سال جاري تاکنون 13 رديف پالايشگاهي در قالب طرح توسعه فاز 12، 15، 16، 17 و 18 پارس جنوبي راه اندازي شده است که در کنار راه اندازي واحدهاي پالايشگاهي، تاکنون چهار سکوي دريايي هم در اين ميدان مشترک با قطر راه اندازي و در مدار توليد گار قرار گرفته اند.

راه‌اندازي بزرگترين فاز پارس جنوبي در غياب خارجي‌ها

به گزارش مهر، از سال 1386 تاکنون که عمليات اجرايي طر توسعه فاز 12 به عنوان بزرگترين فاز پارس جنوبي منعقد شده است با وجود مذاکرات متعدد با شرکت‌هاي اروپايي همچون او.ام.وي اتريش و شرکت هاي غير اروپايي همچون شرکت نفت ونزوئلا و برخي از شرکت‌هاي هندي، اما تاکنون پاي هيچ يک از شرکت هاي خارجي به اين مگا پروژه گاز ايران باز نشده است.

علاوه بر اين در ميانه توسعه فاز 12 پارس جنوبي هم شرکت سونانگول آنگولا که 10 درصد سهام اين پروژه را در اختيار داشت به دليل شرايط تحريم و محدوديت‌هاي بين‌المللي از طرح توسعه بزرگترين فاز پارس جنوبي کناره گيري کرد.

با اين وجود با مشارکت متخصصان داخلي تاکنون از مجموع سه سکو، دو سکوي فراساحلي اين پروژه گازي در خليج فارس راه اندازي شده است و به طور متوسط روزانه نزديک به 40 ميليون مترمکعب گازهاي ترش اين فاز به پالايشگاه هاي ساحلي انتقال داده مي شود.

در بخش ساحلي هم از مجموع 6 رديف شيرين سازي گاز تاکنون پنج رديف گاز در مدار بهره برداري قرار گرفته است که پيش بيني مي شود اخرين رديف پالايشگاهي تا بهمن ماه امسال راه اندازي شود.

هم اکنون ظرفيت پالايش و فرآورش گازهاي ترش در پالايشگاه فاز 12 پارس جنوبي به مرز 60 ميليون مترمکعب در روز رسيده است که بخشي از اين پالايشگاه با استفاده از خوراک گاز فاز 6 تا 8 پارس جنوبي فعاليت مي کند.

بهره برداري زودهنگام از طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبي همچنين منجر به افزايش ظرفيت توليد و صادرات ميعانات گازي ايران شده است به طوري‌که تاکنون پاي يک محموله 1.5 ميليون بشکه‌اي ميعانات گازي اين پروژه به بازارهاي جهاني باز شده است.

ثبت رکوردهاي جهاني در غياب غول‌هاي نفتي

به گزارش مهر، طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبي هر چند دي ماه سال جاري هفت ساله شده است اما در طول 6 ماه گذشته تاکنون يک رکورد جهاني در راه اندازي اولين سکوي گاز ترش اين پروژه در غياب شرکت‌هاي بزرگ نفت و گاز جهان همچون توتال فرانسه، شل انگليس و گازپروم روسيه به ثبت رسيده است.

در حال حاضر اولين سکوي دريايي و نخستين رديف شيرين سازي گاز در پالايشگاه طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبي انجام شده است و ظرفيت توليد گاز در اين پروژه به 12.5 ميليون مترمکعب در روز رسيده است.

علاوه بر اين مسئولان اين پروژه مشترک گازي وعده داده اند تا پايان بهمن ماه سال جاري دومين سکوي دريايي و دو رديف واحدهاي شيرين سازي گاز در پالايشگاه فاز 17 و 18 پارس جنوبي را در مدار بهره برداري قرار دهند که در اين صورت ظرفيت فرآورش گاز اين پروژه از مرز 37 ميليون مترمکعب در روز عبور مي کند.

طرح توسعه فاز 15 و 16 هم در کنار فاز 17 و 18 پارس جنوبي در طول چند سال گذشته تاکنون بيشترين تاخير را داشته اند با اين وجود پائيز سال جاري اولين سکوي دريايي اين پروژه راه اندازي شد تا با احتساب سه رديف شيرين سازي گاز ظرفيت فرآورش اين پروژه به حدود 30 تا 35 ميليون مترمکعب در روز افزايش يابد.

هم اکنون انتقال گازهاي ترش از اولين سکوي دريايي به پالايشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبي آغاز شده است و مابقي خوراک مورد نياز پالايشگاه اين پروژه از محل فاز 6 تا 8 پارس جنوبي تامين مي شود.

ايران وارد خط قرمز گازي قطري‌ها شد

ظرفيت توليد گاز ايران از پارس جنوبي در طول چند سال گذشته در محدوده 300 ميليون مترمکعب در روز تثبيت شده بود که با بهره برداري از سکوها و رديف هاي جديد شيرين سازي گاز، ظرفيت فرآورش گاز به حدود 400 ميليون مترمکعب و ظرفيت استخراج گازهاي ترش به حدود 350 ميليون مترمکعب در روز افزايش يافته است.

با اين وجود در صورتي که طرح افزايش 100 ميليون مترمکعبي افزايش توليد گاز از فازهاي جديد به ويزه طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي سال اينده وارد مدار بهره برداير شود عملا ظرفيت توليد گاز ايران در پارس جنوبي به مرز 500 ميليون مترمکعب در روز خواهد رسيد.

اين در حالي است که برنامه نهايي ايران براي استخراج گازهاي ترش از پارس جنوبي روزانه 750 ميليون مترمکعب بوده که مطابق با برنامه زمان بندي شرکت ملي نفت ايران اين افزايش توليد گاز بايد تا سه سال آينده محقق شود.

با افزايش توليد گاز پارس جنوبي به محدوده 750 ميليون مترمکعب در روز نه تنها توليد گاز ايران از قطر پيشي مي گيرد که شانس احتمال توقف روند مهاجرت گاز را هم ارتقا مي دهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر