صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

اژدها وارد مي شود؛ بانک جديد جهاني چيني

اقدام پکن در کمک مالي به روسيه بعلاوه کمک هاي اخير اين کشور به ونزوئلا و آرژانتين، نمايانگر نابودي سيستم «برتون وودز» است که پس از جنگ جهاني دوم ايجاد شد. اين موضوع همچنين نمايانگر آغاز به پايان رسيدن نقش محوري آمريکا در اقتصاد جهان و نفوذ ژاپن در آسيا مي باشد.

کد خبر: 8380

به لطف چين، «کريستين لاگارد» رئيس صندوق بين المللي پول، «جيم يونگ کيم» رئيس بانک جهاني و «تاکهيکو ناکائو» مديرکل بانک توسعه آسيايي ديگر چندان کار مهمي براي انجام دادن ندارند.
اقدام پکن در کمک مالي به روسيه بعلاوه کمک هاي اخير اين کشور به ونزوئلا و آرژانتين، نمايانگر نابودي سيستم «برتون وودز» است که پس از جنگ جهاني دوم ايجاد شد. اين موضوع همچنين نمايانگر آغاز به پايان رسيدن نقش محوري آمريکا در اقتصاد جهان و نفوذ ژاپن در آسيا مي باشد.

«بانک سرمايه گذاري زيرساخت آسيا» که چين پيشنهاد آن را مطرح کرده است چه هدفي جز از بين بردن «بانک توسعه آسيايي» مي تواند داشته باشد؟ اگر ژاپن که يکي از حاميان اصلي بانک توسعه آسيايي است، رياست را با ديگر شرکاي آسيايي خود به اشتراک نگذارد، پکن از منابع مالي گسترده خود براي غلبه بر آن استفاده مي کند. دم و دستگاه لاگارد و کيم نيز به روزي در آينده مي انديشند که دولتهاي درگير بحران اقتصادي براي دريافت کمک، قبل از واشنگتن با پکن تماس بگيرند.

افزايش نقش چين بعنوان وام دهنده، موجب وارونه کردن بازي تحول اقتصادي که چندين دهه در حال شکل گيري است، شده است. صندوق بين المللي پول، بانک جهاني و بانک توسعه آسيايي، نهادها و موسساتي متکبر هستند که با هرگونه تغييري ناسازگار هستند. وقتي اوکراين در سال جاري ميلادي ۱۷ ميليارد دلار وام از صندوق بين المللي پول دريافت کرد، در واقع مسئله تقويت اقتصاد اوکراين مطرح بود که از نظر ژئوپلتيکي حائز اهميت است و به هيچ وجه مسئله حق السکوت باج دهي ژئوپلتيکي مطرح نبود.

شايد اين اغراق آميز به نظر بيايد؛ روسيه و آرژانتين و ونزوئلا همگي در تضاد با آمريکا و همپيمانان آن هستند اما اروپا چطور؟ در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ ، اروپا به پکن چشم دوخته بود تا از طريق خريدهاي گسترده، بازار اوراق قرضه يورو را نجات دهد. در صورتيکه موجي از ناآرامي هاي تازه منطقه يورو را هدف قرار دهد، بايد انتظار تکرار چنين اقداماتي را در سال ۲۰۱۵ نيز داشته باشيم که در اين صورت پکن از رهبران کشورهاي اروپايي انتظار خواهد داشت تا در قبال کمک هايي که به آنها ارائه مي کند، در رفتارهاي ديپلماتيک خود ملاحظه چين را بکنند. چه خواهد شد اگر سياست کاهش خريد اوراق قرضه بانک مرکزي آمريکا موجب شود اقتصاد هند و اندونزي با مشکل مواجه شوند و دولت هاي اين کشورها چشم اميد خود براي کمک را به چين بدوزند؟ چه دليلي دارد که کامبوج، لائوس يا ويتنام به خود دردسر پذيرفتن شرايط صندوق بين المللي پول را بدهند در حاليکه چين بدون شرايط سخت وام مي دهد؟

برنامه تبادل ارزي ۲۴ ميليارد دلاري چين براي کمک به روسيه چيزي است که قرار است در آينده صورت گيرد. از آنجايي که مسکو از بحران مالي سال ۱۹۹۸ تاکنون از بدترين بحران ها جان سالم به در برده است، تمايل دارد که چين را يک شهروند جهاني خوب بداند اما پکن صرفاً «ولاديمير پوتين» رئيس جمهور روسيه را قادر مي کند تا اقتصاد خود را به دور از نفت بسط دهد. اين مسئله درباره تبادل ارزي ۲.۳ ميليارد دلاري پکن با آرژانتين و وام ۴ ميليارد دلاري اين کشور به ونزوئلا نيز صدق مي کند. در قرن چيني، رفتار بد، پاداش منحصر به فرد خود را دارد.

اگر واقعاً زماني باشد که «باراک اوباما» بخواهد «سياست چرخش به آسيا» خود را تسريع بخشد، آن زمان همين حالا است. نگراني هاي زيادي از اين مسئله وجود دارد که چين، پول خود را به دولت هاي سرسختي چون سودان و زيمبابوه مي دهد، البته دموکراسي هاي نوپاي آسيا نيز در معرض خطر قرار دارند. اجماع آمريکا در خصوص سياست هاي اقتصادي کامل نيست اما آيا مدل سرمايه داري دولتي چين با آزادي اندک مطبوعات، گزينه بهتري است؟ با تبديل چين به ابرثروتمند آسيا، اين وسوسه به وجود مي آيد که ميانمار از پروسه دشوار ايجاد نهادهاي معتبر براي نظارت بر اقتصاد دوري کند.

ممکن است يک نقطه مثبتي در اقدام چين براي هزينه کردن ۴ تريليون دلار از ذخاير ارزي اش براي کشورهايي که دچار بحران مالي هستند، وجود داشته باشد. اين کار مي تواند، صندوق بين المللي پول، بانک جهاني و بانک توسعه آسيايي را وادار کند تا بازيهاي خودشان را به ميان بکشند. همانطور که لاگارد، کيم و ناکائو توافق دارند، رقابت يک امر خوب است اما به احتمال خيلي زياد، گشاده دستي چين مي تواند به بروز عادات بد سياسي منجر شود و به شيوه اي در سر راه توسعه مانع ايجاد کند که وضعيت اقتصاد جهاني از اين نيز بدتر شود.

منبع: بلومبرگ ويو

نظرات بینندگان

ارسال نظر