صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

افزايش عجيب واردات «حيوان نجيب» با ارز مبادله اي

در روزهاي تابستان سال جاري خبري منتشر شد که در نوع خود يکي از عجيب ترين اخبار سال بود. خلاصه خبر اين بود: پرواز LH۸۳۵۰بويينگ ۷۷۷هـواپـيـمــايي لوفتهانزا با محمولهاي که تاکنون در جهان توسط يک شرکت هواپيمايي حمل نشده بود در تهران به زمين نشست.

کد خبر: 8375

افکارنيوز/ آنطور که آمار اتاق بازرگاني نشان مي دهد واردات اسب از سال ۹۱، رونق خاصي گرفته است.

در روزهاي تابستان سال جاري خبري منتشر شد که در نوع خود يکي از عجيب ترين اخبار سال بود. خلاصه خبر اين بود: پرواز LH۸۳۵۰بويينگ ۷۷۷هـواپـيـمــايي لوفتهانزا با محمولهاي که تاکنون در جهان توسط يک شرکت هواپيمايي حمل نشده بود در تهران به زمين نشست.

هر چه قدر شرکت هواپيمايي لوفت‌هانزا درباره اين پرواز ويژه اطلاع‌رساني کرد اما نهادهاي ايراني دست‌اندرکار در واردات اين اسب‌ها از پاسخ‌گويي طفره رفتند و در ايران از اين محموله عجيب و غريب به عنوان نشانه اي از تجملگرايي جديد ياد شد.

اين براي نخستين بار بود که يک شرکت هواپيمايي اين تعداد از محموله غيرمتعارف را به مقصدکشوري حمل مي کرد. در اين ميان اما شرکت هواپيمايي لوفت‌هانزا تنها شرکتي بود که با انتقال ۶۵ اسب اصيل گران‌قيمت از فرودگاه فرانکفورت به تهران رکورد جديدي در جابجايي اسب با هواپيما را ثبت کرد. در سايت شرکت هواپيمايي لوفت‌هانزا از اين پرواز چارتر به مقصد تهران به عنوان يک پرواز ويژه ياد شده است.
اين شرکت هواپيمايي آلماني يادآور شده براي اطمينان از سالم رسيدن اسب‌ها به تهران، در طول اين پرواز دام‌پزشکان متخصصي نيز در کنار اسب‌ها حضور داشته‌اند. يک بوئينگ ۷۷۷ معتلق به لوفت‌هانزا به صورت پرواز چارتر اين اسب‌ها را به تهران فرستاده است.

گرچه اين براي اولين بار بود که لوفت هانزا اسب هاي گران قيمتي را جابجا مي کرد اما اولين باري نبود که ايران اقدام به واردات اسب مي کرد. آنطور که آمار اتاق بازرگاني نشان مي دهد واردات اسب از سال ۹۱، رونق خاصي گرفته است. اين درحاليست که هيچ آماري از واردات اسب تا قبل از اين سال وجود ندارد و آنطور که آمار گمرک و اتاق بازرگاني نشان مي دهند، واردات اسب تا قبل از سال ۹۱، تقريبا ۰ بوده است.

رقم واردات اسب در سال ۹۱، حدود ۱ميليون و ۳۵۲هزار دلار ذکر شده است. ارزش ريالي اسب هاي وارداتي نيز در حدود ۲ميليارد و ۱۴۵ميليون تومان بوده است. در سال ۹۱، واردات اسب تنها از سه کشور آلمان، بلغارستان و امارات انجام شده که اسب هاي مسابقه اي، بيشترين سهم را در اين ميان به خود اختصاص داده بودند.

اسب هاي وارداتي به سه گروه، اسب هاي مسابقه اي، اسب هاي مولد نژاد خاص و ساير اسب ها تقسيم مي شوند.

اما در سال ۹۲،واردات اسب باز هم روندي صعودي در پيش گرفت. درحاليکه ارزش دلاري اين صعود چندان چشمگير نبود، اما ارزش ريالي آن بيش از ۸۵ درصد رشد داشت! در سال ۹۲، هلند و اوکراين نيز به جمع صادرکنندگان اسب به ايران پيوستند و اينگونه شد که در اين سال، اسب ها در محموله هايي به ارزشي در حدود ۱ميليون و ۶۳۵ميليون دلار به ايران آمدند. مبدا واردات اين اسب ها، کشورهاي آلمان، بلغاارستان، امارات، هلند و اوکراين بودند. همچنين ارزش ريالي اسب ها در حالي که در سال ۹۱، در حدود ۲ميليارد تومان بود، ارزش ريالي آن ها در سال ۹۲ به ۴ميليارد تومان رسيد.

اما اين پايان ماجرا نبود. صعود واردات حيوان نجيب، در سال ۹۳، روندي شتابان به خود گرفت. درحاليکه تنها در ۹ماهه سال جاري، ۸ميليارد و ۴۸۰ميليون تومان اسب وارد ايران شد؛ محموله هايي که ارزش ريالي آن، بيش از دو برابر محموله اسب هاي وارداتي در سال ۹۲ بودند. ارزش دلاري واردات اسب نيز در ۹ماهه سال جاري با افزايش دو برابري به رقمي در حدود ۳ميليون و ۲۴۸هزار دلار رسيد. امسال واردات اسب از کشورهاي آلمان،بلغارستان، امارات و ترکيه انجام شده است. بيشترين واردات اسب در سال جاري از کشور آلمان انجام شد. در طي ۹ماهه سال جاري، ۸۱هزار کيلوگرم اسب به ارزش ۵ميليارد و ۱۴۲ميليون تومان از آلمان وارد ايران شده است.

اما نکته قابل توجه واردات اسب هاي مسابقه اي با ارز مبادله ايست! درواقع درحاليکه از واردات خودرو و ساير کالاهاي لوکس با ارز مبادله اي جلوگيري شده است که طبق آمار اتاق بازرگاني، اسب هاي مسابقه اي همگي با ارز مبادله اي وارد کشور شده اند.

در مورد ارزش هر اسب نيز، اگر متوسط وزن هر اسب را ۵۰۰ کيلوگرم فرض کنيم، مي توان گفت، ۱۶۲اسب از آلمان وارد کشور شده است که با توجه ارزش ۵ميليارد و ۱۴۳ميليون توماني محموله آنها، قيمت هر اسب وارداتي از آلمان ۳۱ميليون تومان بوده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر