صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

احتمال حذف 9 میلیون یارانه‌بگیر

با کاهش 5000 میلیارد تومانی سقف منابع پیش بینی شده برای توزیع یارانه نقدی و غیر نقدی در سال آینده، این گونه به نظر می رسد که حذف یارانه بگیران غیر نیازمندی که پیش تر وزیر اقتصاد از شناسایی آنها خبر داده بود به مرحله اجرایی رسیده است.

کد خبر: 8315

با کاهش 5000 میلیارد تومانی سقف منابع پیش بینی شده برای توزیع یارانه نقدی و غیر نقدی در سال آینده، این گونه به نظر می رسد که حذف یارانه بگیران غیر نیازمندی که پیش تر وزیر اقتصاد از شناسایی آنها خبر داده بود به مرحله اجرایی رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در حالی که حذف دهک‌های درآمدی ثروتمند از برنامه های اصلی دولت یازدهم در اجرای گامهای بعدی قانون هدفمندی یارانه ها بود، اما با وجود ثبت نام مجدد کاهش چندانی در تعداد متقاضیان دریافت یارانه نقدی که پیش تر تا 77 میلیون نفر هم تخمین زده می شدند اتفاق نیفتاد و در آخرین آمار اعلامی از سوی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی حدود 76 میلیون نفر در هر ماه یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی دریافت می کنند.

این در حالی است که با اختیاری که مجلس در قانون بودجه سال جاری به دولت داد تا با تعیین سقف درآمدی نسبت به شناسایی یارانه بگیران نیازمند اقدام کرده و افراد غیر نیازمند را از لیست ماهانه خود حذف کند تا کنون رسما خبر حذف یارانه بگیری اعلام نشد. از این رو مجلس که همواره نسبت به پرداخت یارانه به تمامی متقاضیان منتقد بود در آخرین بررسی انجام شده در مورد تبصره (21) لایحه بودجه سال آینده دولت را این بار مکلف به حذف یارانه بگیران با درآمد بالای 2.5 میلیون تومان در ماه کرد.

با مصوبه اخیر کمسیون تلفیق مجلس، سقف منابع توزیعی یارانه نقدی و غیر نقدی که همواره به صورت نقدی پرداخت شده است از حدود 42 هزار میلیارد تومان پیشنهادی در لایحه بودجه به 37 هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

اما ریزش 5000 میلیارد تومانی منابع توزیعی برای یارانه نقدی نشان می دهد که دولت برای توازن هزینه ای در این بخش در سال آینده باید یارانه حدود 9 میلیون نفر را حذف کند تا توان پرداخت یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی تا انتهای سال را با همین 37 هزار میلیارد تومان داشته باشد.

یک حساب و کتاب سرانگشتی نشان می دهد که 5000 میلیارد تومان حدف شده در کل سال، تامین کننده حدود 416 میلیارد تومان از منابع یارانه نقدی توزیع شده در هر ماه است .

براین اساس اگر این 416 میلیارد حذف شده بر رقم 45 هزار و 500 میلیارد تومانی یارانه نقدی هر نفر در ماه تقسیم شود نتیجه حدود 9 میلیونی را به همراه دارد که نشان می دهد در هر ماه 9 میلیون نفر از لیست یارانه بگیران حذف خواهند شد.

بنابراین گزارش در حالی کاهش سقف 5000 میلیارد تومانی منابع توزیع نقدی و غیر نقدی بین خانوارها مصوب شد و برآورد جدایی بیش از 9 میلیون نفر از جمع یارانه بگیران را نشان می دهد که در زمان ثبت نام مجدد متقاضیان دریافت یارانه در فروردین ماه امسال، وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس از شناسایی 10 میلیون ثروتمند خبر داده بود اما در ادامه با وجود پافشاری ها برای ورود دولت به حذف این 10 میلیون نفر این مساله رخ نداد. 

نظرات بینندگان

ارسال نظر