صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

دیوان محاسبات: مصوبه 2/1 میلیارد دلاری دولت هم غیرقانونی است!

اقدام بانک مرکزی در تبدیل 2/1 میلیارد دلار پول نفتی که هنوز دریافت نشده به ریال و در اختیار دولت قرار دادن آن، با واکنش‌های تند کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس همراه شده است، چرا که آنها معتقدند چنین رویکرد غیرقانونی، خلق پول محسوب می‌شود و این شیوه، اقتصاد کشور را با مشکل جدی رشد نقدینگی، تورم و... مواجه می‌کند اما بانک مرکزی مدعی است تبدیل 2/1 میلیارد دلار به ریال با مجوز و مصوبه ستاد تدابیر ویژه صورت گرفته در حالی که دیوان محاسبات چنین مصوبه‌ای را غیرقانونی می‌داند.

کد خبر: 8280

نظر دیوان محاسبات درباره اقدام جدید دولت
مصوبه 1/2 میلیارد دلاری هم غیرقانونی است!
 

وطن امروز: دیوان محاسبات کشور مصوبه 2/1 میلیارد دلاری ستاد تدابیر ویژه دولت و تبدیل درآمدهای نفتی وصول نشده به ریال را غیرقانونی اعلام کرد. این در حالی است که هنوز پرونده برداشت غیرقانونی 1/4 دلاری از صندوق توسعه توسط دولتی‌ها باز است و تبعات آن ادامه دارد. اقدام بانک مرکزی در تبدیل 2/1 میلیارد دلار پول نفتی که هنوز دریافت نشده به ریال و در اختیار دولت قرار دادن آن، با واکنش‌های تند کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس همراه شده است، چرا که آنها معتقدند چنین رویکرد غیرقانونی، خلق پول محسوب می‌شود و این شیوه، اقتصاد کشور را با مشکل جدی رشد نقدینگی، تورم و... مواجه می‌کند اما بانک مرکزی مدعی است تبدیل 2/1 میلیارد دلار به ریال با مجوز و مصوبه ستاد تدابیر ویژه صورت گرفته در حالی که دیوان محاسبات چنین مصوبه‌ای را غیرقانونی می‌داند. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دیوان محاسبات مصوبه 2/1 میلیارد دلاری ستاد تدابیر ویژه را غیرقانونی اعلام کرده است، اگر تبدیل درآمدهای وصول نشده نفت به ریال امکانپذیر است پس می‌توان بدهی بابک زنجانی را نیز بدین شکل وصول شده تلقی کرد. جعفر قادری در گفت‌وگو با فارس، درباره گزارش هفته گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی درباره مصوبه ستاد تدابیر ویژه برای برداشت ریال 2/1 میلیارد دلاری در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: ستاد مصوب کرده که درآمد فروش نفت به شرکت خارجی وصول شده تلقی شود و بانک مرکزی مکلف است معادل ریالی آن را به دولت بدهد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه ما سوال مطرح کردیم اگر براحتی با یک مصوبه ستاد تدابیر ویژه قابل‌حل است پس طلب دولت از بابک زنجانی نیز به همین شیوه محاسبه شود، گفت: چه تفاوتی میان یک شرکت خارجی و بابک زنجانی وجود دارد حال آنکه این شرکت، بانک نیست و در این رابطه نمایندگان دولت جوابی ندادند. این نماینده مجلس افزود: زمانی نفت فروخته و پول آن به حساب بانک واریز می‌شود اما پول دست شرکت خارجی است و منابع آن به حساب ما واریز نشده است. قادری با اشاره به اینکه گفته شد، پول در حساب بوده اما بلوکه است را رد و تصریح کرد: فقط شرکت خارجی تایید کرده که ایران طلبکار است و پولی به حساب بانک مرکزی واریز نشده است. به گفته وی، اگر پول در حساب‌های بانک مرکزی بود، مصوبه ستاد قابل اعتنا است ولی باز هم آثار و پیامدهای تورمی دارد، در شیوه فعلی علاوه بر آثار تورمی، ‌خلاف قانون عمل شده است. عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که براساس کدام قانون این کار تخلف است، تصریح کرد: در بودجه سال گذشته و لایحه خروج از رکود عنوان شده است که مصوبات ستاد تدابیر ویژه نباید خلاف قوانین باشد و اگر اینگونه عمل کند معنی ندارد مجلس قانون‌گذاری کند. این نماینده مجلس تاکید کرد: ستاد تدابیر ویژه در جایگاهی نیست که چنین تصمیمی بگیرد و اگر موردی هست باید در شورای امنیت ملی تصمیم‌گیری شود که در این زمینه می‌تواند حکم بدهد. وی ادامه داد: ستاد تدابیر ویژه متشکل از چند وزیر بوده و نمی‌تواند خلاف قانون عمل کند. قادری به اثرات چاپ پول اشاره کرد و یادآور شد، در این کار ارزی وجود نداشته و باید پول جدید چاپ شود که این موضوع نیز خلاف قانون است و پیامدهای منفی در اقتصاد دارد. به گفته‌ قادری، دیوان محاسبات نیز گزارشی محرمانه در این راستا ارائه کرده و آن را خلاف قوانین دانسته است.
افزایش 10 درصدی تورم با خلق پول
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ خلق پول 2/1 میلیارد دلاری دولت تورم را در کشور ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. علیرضا خسروی در گفت‌وگو با نسیم افزود: رویکرد تبدیل دلارهای دریافت نشده نفتی به ریال از سوی بانک مرکزی شیوه‌ای غیرقانونی بوده و این مسأله در مجلس پیگیری می‌شود. وی در پاسخ به این پرسش که متاسفانه بانک مرکزی به تازگی 2/1 میلیارد دلار ارز بلوکه‌ حاصل از فروش نفت‌خام را به ریال تبدیل کرده و در اختیار دولت گذاشته است، اظهار داشت: در مجلس در این زمینه یکسری صحبت‌هایی شده است و کمیسیون بودجه این موضوع را دنبال می‌کند. خسروی با بیان اینکه اگر این اتفاق توسط دولت افتاده باشد، غیرقانونی است، افزود: این کار اثرات تورم‌زایی دارد و پول‌های بدون پشتوانه وارد اقتصاد می‌شود و براساس آنچه اقتصاددانان می‌گویند، بین 6 تا 10 درصد می‌تواند روی تورم اثر بگذارد. وی تصریح کرد: در زمینه نقدینگی نیز یک حرکاتی در حوزه نقدینگی به وجود می‌آید اما عمده اثرگذاری روی مباحث تورمی جامعه است. وی با اشاره به واکنش مجلس به ماجرای خلق پول به ازای 2/1 میلیارد دلار متذکر شد: الان 4-3 مورد است که اتفاق می‌افتد؛ مثل ماجرای 650 میلیون یورویی که پذیرش آن برای دولت سخت بود. دومین ماجرا، بحث 1/4 میلیارد دلاری بود که گزارش کمیسیون در نهایت اینگونه بود که دولت این کار را انجام داده است و پذیرش این موضوع هم برای دولت خیلی سخت بود. نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سومین مورد را مطمئن باشید اگر تایید شود، تیم اقتصادی دولت به طور قطع تذکر خواهد گرفت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر