صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

بازار خودرو

راه گريز از کلاه برداري ليزينگها چيست؟

وقتي روزنامه ‏ها يا مجلات را ورق مي‏زنيم در صفحه حوادث آن هميشه مطالبي در مورد کلاه‏برداري وسرقت وجود دارد که از افراد مختلف به شيوه‏هاي گوناگون کلاه‏برداري کرده‏اند.

کد خبر: 820

دنده/ وقتي روزنامه ‏ها يا مجلات را ورق مي‏زنيم در صفحه حوادث آن هميشه مطالبي در مورد کلاه‏برداري وسرقت وجود دارد که از افراد مختلف به شيوه‏هاي گوناگون کلاه‏برداري کرده‏اند. طي ساليان اخير موارد متعدد کلاه‏برداري در زمينه خريد و فروش اتومبيل افزايش چشمگيري يافته است و در اکثر موارد باب آشنايي از طريق آگهي روزنامه يا آگهي اينترنتي بوده و شناخت قبلي بين طرفين وجود نداشته است و متأسفانه در برخي از موارد انگيزه سرقت منجر به جنايت و حتي قتل شده است.
توصيه مي‏کنيم حداکثر دقت و احتياط را در اين گونه خريد و فروش‏ها بکار گيريد ولي موضوع اصلي که انگيزه نگارش اين متن شد و به آن مي‏پردازيم کلاه‏برداري از طريق دفاتر فروش و شرکت‏هاي ليزينگ نوظهور است که روز به روز بر تعداد آنها در سطح شهر و کشور افزوده مي‏شود. شرکت‏هايي که با انگيزه سودجويي تأسيس مي‏شوند و معمولاً 2يا 3 سال بيشتر عمر نمي‏کنند.
اين افراد مانند صياد تورخود را پهن مي‏کنند و در انتظارطعمه مي‏نشينند تا شکار دام بيفتد نه اشتباه نکنيد طعمه اين افراد فقط افراد ساده لوح و کم دقت نيست بلکه در بسياري از موارد افراد باهوش و زرنگ هم فريب اين افراد را مي‏خورند و به دام مي‏افتند. معمولاً کلاه‏برداري در مشاغلي صورت مي‏گيرد که ميزان تقاضاي آن و حجم معاملات بالا بوده و معاملات غالبا نقدي باشد مانند بازار خريد و فروش اتومبيل. ازآنجايي که نظارت دقيقي روي عملکرد اين شرکت‏ها وجود ندارد و هنگام بروز مشکل هيچ کس جواب گو نيست و گاهي رسيدگي به شکايت‏ها مدت زيادي طول مي‏کشد شايد بهتر باشد خودمان کمي بيشتر دقت کنيم و گول ظواهر را نخورده و طمع نکنيم تا گرفتار چرب زباني و تبليغات وسوسه‏انگيز اين گونه افراد و شرکت‏ها نشويم.

فروش ويژه سايپا-2
هميشه مشکل از آنجايي آغاز مي‏شود که مي‏خواهيم ماشيني بخريم که از بودجه مان بالاتر است يعني 100 ميليون تومان نقد داريم ولي دنبال خريد اتومبيل در رنج قيمتي 130 تا 150 ميليون توماني هستيم. صفحه آگهي روزنامه را باز مي‏کنيم به چند آگهي زنگ مي‏زنيم هيچکس حاضر نيست خودروي خودرا شرايطي يا اقساطي بفروشد ويا در قبال 50 ميليون تومان کسري پول ماهيانه 4 تا 5 درصد بهره پول طلب مي‏کنند، در بين آگهي‏ها يک کادر بزرگ و پر زرق و برق و چشمگير نظر را جلب مي‏کند فوراً تماس گرفته يک خانم جوابگوي تلفن است و در مورد نحوه کار شرکت توضيح مي‏دهد و به گفته ايشان تمامي مدل‏هاي ماشين موجود در بازار را با شرايط 50 درصد نقد و الباقي اقساط 12 تا 24 ماهه باسود ساليانه 16 درصد مي‏توانند ارائه دهند واصرار دارند به‏دليل اينکه تعدادماشين‏ها محدود بوده بايد براي توضيح بيشتر و ثبت نام، مراجعه حضوري داشته باشيد.
پس بلافاصله به دفتر شرکت مراجعه کرده همه چيز مرتب و منظم و همه مشغول به انجام کار هستند و ظاهرا وقت سرخاراندن هم ندارند.افراد ديگري هم براي خريد اتومبيل مثل شما مراجعه کرده‏اند کمي خيالتان راحت مي‏شود که تنها نيستيد (با خود مي‏گوييد که اين شرکت با اين دفتر و تشکيلات که براي 100 ميليون تومان من نقشه نکشيده است غافل از اينکه براي1000 نفر مثل شما تدارک ديده شده) به اتاق قرارداد راهنمايي مي‏شويد و بايد در آنجا منتظر بمانيد تا آقاي مهندس که سرشان هم خيلي شلوغ است تشريف بياورند. جوان خوش تيپي وارد اتاق مي‏شود و با اينکه خيلي گرفتار است و اصلاً وقت ندارد ولي با آرامش کامل وقت خود را در اختيار شما قرار مي‏دهد، احساس رضايتتان بيشتر مي‏شود، از شما در مورد بودجه و شرايط پرداختتان سوال مي‏شود وچند برگه نمونه مانند برگه سبز گمرکي يا ليست ماشين‏هايي که شرکت خريداري کرده همراه باليست آپشن به رويت شما مي‏رسد. جهت جلب اعتماد بيشتر آقاي مهندس به شما پيشنهاد مي‏دهند که با توجه به اينکه بودجه تان کم است چرا به جاي تحويل فوري پيش خريد نمي‏کنيد اتومبيل مورد نظر خود را 20-25 روزه تحويل بگيريد که ارزان‏تر هم برايتان تمام شود با رنگ دلخواه و آپشنهاي کامل ضمن اينکه 50 درصد نقد مي‏دهيد و مابقي اقساط بلند مدت با پايين‏ترين نرخ سود (در اين لحظه کم مانده که پر در آوريد و از خوشحالي پرواز کنيد) آقاي مهندس اشاره مي‏کند که به‏دليل عدم ثبات بازار و نوسان نرخ ارز بهتر است هرچه زودتر اقدام به خريد کنيد. پس شما هم که اعتمادتان کاملاًجلب شده اين شرايط را قبول کرده و پول را پرداخت مي‏کنيد سپس چند برگه به عنوان قرارداد در اختيارتان قرار مي‏گيرد که ظاهرا بسيار دقيق و کامل هستند. از لحظه‏اي که پول را پرداخت مي‏کنيد همه چيز کم کم تغيير مي‏کند:


- به يکباره آقاي مهندس سرشان شلوغ شده و بايد بروند

- موعد تحويل در قرار داد چاپي کمي تغيير کرده و به 45 تا 65 روز کاري تغيير يافته ! تقريباً زمان تحويل 3 برابر شده است

- هيچ توضيحي در مورد آپشن‏هاي اتومبيل نيامده و فقط به کلمه فول اکتفا شده است.

- درقرار داد يک بند وجود دارد که در صورت انصراف خريدار بايد 3 درصد از کل مبلغ را به عنوان ضرر و زيان پرداخت کند.

- نکته ديگر اينکه در بالاي قرارداد نوشته شده تفاهم نامه يعني شما با اين شرکت تفاهم نامه امضاء کرديد نه قرارداد (تفاهم نامه سندي در جهت پيشنهادات و توصيف نوع همکاري بدون ضمانت اجرا است و بيشتر در مواردي کارايي دارد که طرفين قصد ايجاد تعهدات حقوقي را ندشته باشند) که اين هم در نوع خود جالب است.


پس از پيگيري‏هاي تلفني وسپري شدن زمان بالاخره بعد از 3 ماه به شرکت مراجعه کرده افراد ديگري نيز براي تحويل خودروي شان آمده‏اند ولي همه جلوي در تجمع کرده‏اند کسي داخل نمي‏رود چون کسي در شرکت نيست ساختمان راخالي کرده و متواري شده‏اند وعملا 100 ميليون تومان به همين راحتي پر. . . حتي در مواردي ديده شده افرادي که در ابتداي فعاليت شرکت اقدام به خريد اتومبيل کرده‏اند و حتي اتومبيل مورد نظر را دريافت کرده‏اند پس از پرداخت اقساط و سپري شدن زمان موفق به دريافت سند مالکيت خودرو نمي‏شوند و ماشينشان بدون سند مي‏ماند.
شايد جالب باشد بدانيد که هيچ کدام از اين شرکت‏هاي ليزينگ که اسم آنها بواسطه تبليغات گسترده براي شما آشنا است مورد تأييد بانک مرکزي نيستند و مجوز بانک مرکزي را ندارند وبه گفته خودشان چون فروش اقساطي دارند نيازي به مجوز نيست.
ليزينگ (LEASING) در فارسي با کلمه اجاره دهي يا اجاره داري مترادف است و شايد با اجاره اعتباري همخواني بيشتري داشته باشد. ليزينگ از لحاظ اجرايي عبارتست از يک رشته فعاليت اعتباري کاملاً تخصصي مبتني بر روش اجاره که در آن نوعي قرارداد با توافق ميان طرفين از اشخاص حقيقي يا حقوقي به منظور بهره‏برداري از عين يا منفعت کالاي سرمايه‏اي يا مصرفي با دوام که از قابليت اجاره برخوردارباشد منعقد مي‏گردد که به غلط در فرهنگ اقتصادي عموم مردم با فروش اقساطي اشتباه گرفته مي‏شود. شرکت‏هاي ليزينگ و واسپاري معتبر و مورد تأييد بانک مرکزي اغلب مربوط به بانک‏ها و صندوق‏ها هستند مانند ليزينگ صنعت و معدن و سپه و ملت و. . . نه اين شرکت‏هايي که تبليغات آن تمام جرايد را پر کرده و حتي تبليغات آنها به شبکه نمايش خانگي وحاشيه زمين‏هاي ورزشي نيز رسيده است و با تبليغات گسترده سعي دارند براي خود اعتبار کسب کنند که متأسفانه اکثراً موفق هم مي‏شوند برخلاف تصور مردم اين شرکت‏ها (شرکت‏هاي اسماً ليزينگ مورد نظر) بيشتر به هدف جذب سرمايه تشکيل مي‏شوند وخيلي خود را درگير امور بازرگاني و واردات اتومبيل نمي‏کنند و حتي گاهي نمونه اتومبيل که براي نمايش به خريداران در پارکينگ شرکت وجود دارد به صورت اماني تهيه شده است ولي آنچنان حجم تبليغاتشان گسترده است و طبق گفته شان در اکثر شهرها شعبه دارند که تصور مي‏شود نه تنها وارد کننده اتومبيل بلکه شايد توليد کننده نيز خودشان هستند.
يکي از شرکت‏هاي ليزينگ که متأسفانه چندي پيش اقدام به کلاه‏برداري از هموطنان کرده بود در حال حاضربيش از 1400 نفر شاکي دارد و رقم آن در حدود 20 ميليارد تومان است. مديران اين شرکت در سايت اينترنتي شان ذکر کرده بودند که اين شرکت با نيت خدمت به محرومان و اقشار کم در آمد جامعه فعاليت خود را آغاز کرده آيا بهتر نبود اين افراد با توجه به هدف خود به جاي اينکه مردم را به دردسر بياندازند مؤسسه خيريه احداث مي‏کردند؟! اين شرکت در سال 89 در غرب تهران فعاليت داشته و پس از پلمپ شدن فعاليت خود را در شرق تهران ادامه داده تا سرانجام کار به اينجا کشيده است و اميدواريم با پيگيري مسئولين وقوه قضاييه اين افراد پول مالباختگان را پرداخت کنند و مجدداً فعاليت خود را از شمال يا جنوب تهران يا شهرستان‏هاي ديگر از نو آغاز نکنند.

کلام آخر
در اين‏گونه کلاه‏برداري‏ها بعضاً به‏دليل تعدد شاکيان روند رسيدگي پرونده‏ها بسيار زمان‏بر و طولاني بوده و مالباختگان با مشکلات متعددي روبه‏رو مي‏شوند و گاهي بعد از گذشت ماه‏ها به پول خود نمي‏رسند و صدمه مي‏خورند. شايد بهترين راه پيش‏گيري باشد و بايد هنگام خريد تحقيقات بيشتري انجام دهيم و کمتر ريسک کنيم هيچ‏گاه صرفاً قيمت پايين را ملاک خريد قرار ندهيم و هنگام خريد براي 500 هزار تومان يا يک ميليون تومان پايين‏تر يکصد ميليون تومان اصل پول را به خطر نيندازيم. خريد از نمايندگي‏هاي فروش مجاز يا نمايشگاه‏هاي اتومبيل که جواز کسب دارند و معتبر هستند از گزينه‏هاي مناسب براي خريد و فروش به شمار مي‏رود ميزان ريسک کمتر شده و اکثر نگراني‏ها و دغدغه‏ها براي تقلبي نبودن چک بانکي و دريافت کامل پول و سلامت بدنه اتومبيل و رنگ نشدگي آن و کارکرد واقعي اتومبيل و صحت آن و انتقال قطعي سند و غيره به حداقل مي‏رسد و به اعتبار سابقه‏اي که دارند کار خريد و فروش آسان انجام مي‏گيرد و اغلب هنگام بروز مشکلات احتمالي جوابگو هستند ومحلشان کارشان را يک شبه ترک نمي‏کنند و در نهايت اگر قيمت آنها نسبت به آگهي‏ها متفاوت باشد باز هم ارزش ريسک کردن ندارد چون حداقل اصل پول شما و در برخي موارد جانتان در امان است ضمن اينکه ممکن است تفاوت قيمت بين آگهي فروش متفرقه در روزنامه با قيمت فروش در نمايندگي يا نمايشگاه اتومبيل به‏دليل تفاوت آپشن يا مغايرت توضيحات فروشنده با واقعيت يا مواردي از اين قبيل باشد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر