صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مقايسه قيمت‌ها در خريد و فروش آپارتمان

کد خبر: 8136

مقايسه قيمت‌ها در خريد و فروش آپارتمان
عصر ايران/ نکته‌اي که در بررسي قيمت‌هاي قطعي فروش و نرخ‌هاي پيشنهادي فروش به چشم مي‌خورد اين است که فاصله قيمتي بين نرخ‌هاي پيشنهادي فروش با قيمت‌هاي قطعي فروش در بازار مسکن شمال تهران رقم قابل توجهي است.

ستون امروز نبض بازار قصد دارد براي آن دسته از متقاضياني که در بازار مسکن طي چند هفته آينده تصميم به خريد دارند، قيمت‌هاي «واقعي» (قيمت آپارتمان‌هاي فروش رفته) مربوط به تعدادي از واحدهاي مسکوني در مناطق مختلف تهران را در مقايسه با نرخ‌هاي «پيشنهادي» واحدهاي مسکوني در نوبت فروش اعلام کند تا اين دسته از خريداران با آگاهي بيشتر و دقيق‌تر نسبت به قيمت‌هاي حقيقي وارد بازار عرضه شوند.

همان‌طور که به مخاطبان ستون نبض بازار، هفته گذشته وعده داده شد، «دنياي اقتصاد» قصد دارد از طريق «سامانه بازار املاک ايران» قيمت‌هاي واقعي واحدهاي مسکوني به فروش رفته را منتشر کند.

از سوي ديگر در گزارش ستون امروز نبض بازار نرخ‌هاي پيشنهادي فروش واحدهاي مسکوني از طريق موتور جست‌وجوي اينترنتي «ايران فايل» استخراج شده است .

شواهد حاصل از مقايسه «قيمت‌هاي قطعي فروش» و «نرخ‌هاي پيشنهادي فروش» نشان مي‌دهد که در بازار فروش واحدهاي مسکوني برخي از قيمت‌هاي واقعي نسبت به نرخ‌هاي پيشنهادي در حد قابل توجهي کمتر است که اين موضوع بيانگر وجود حاشيه قيمتي براي چانه‌زني فروشندگان و خريداران است.

براي مثال: در هفته اول بهمن ماه يک واحد مسکوني نوساز 180 متري در خيابان دربند با قيمت واقعي يعني متري 11 ميليون و 500 هزار تومان به خريدار تحويل داده شده است اما مشابه اين واحد در يک فايل پيشنهادي فروش به متراژ 166 متر مربع، نوساز در همين خيابان، متري 12 ميليون و 500 هزار تومان قيمت‌گذاري شده است!

نکته‌اي که در بررسي قيمت‌هاي قطعي فروش و نرخ‌هاي پيشنهادي فروش به چشم مي‌خورد اين است که فاصله قيمتي بين نرخ‌هاي پيشنهادي فروش با قيمت‌هاي قطعي فروش در بازار مسکن شمال تهران رقم قابل توجهي است.

در حال حاضر مقايسه قيمت‌هاي پيشنهادي با قيمت قطعي از فاصله حداقل 8درصدي بين اين دو حکايت دارد به اين معني که قيمت قطعي هميشه از نرخ پيشنهادي فروشنده کمتر است.
 
 
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر