صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

چين اقتصاد نخست جهان در سال 2014

بر اساس اعلام صندوق بين المللي پول، چين از نظر برابري قدرت خريد، در سال 2014 جايگاه اقتصاد نخست جهان را به خود اختصاص داده است.

کد خبر: 764

سيبنا/ بر اساس اعلام صندوق بين المللي پول، چين از نظر برابري قدرت خريد، در سال 2014 جايگاه اقتصاد نخست جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش شبکه خبري فرانس 24، بر اساس ارزيابي هاي که از دو اقتصاد آمريکا و چين صورت گرفته است آمريکا در سال 2014ديگر قدرت نخست اقتصادي جهان نيست.

اين در حالي است که از سال 1872 تاکنون آمريکا اقتصاد برتر جهان است .البته از چند سال پيش پيش بيني شده بود که چين از نظر اقتصادي سرانجام گوي سبقت را از آمريکا خواهد ربود.

اقتصاد چين هم اکنون 16 و نيم درصد کل توليد ناخالص داخلي جهان را به خود اختصاص داده است. اين درحالي است که اقتصاد آمريکا 16 و سه دهم درصد کل توليد ناخالص داخلي جهان را در اختيار دارد.

اگر اين آمار و ارقام درست باشد چين عملا به دو دهه برتري اقتصادي آمريکا درجهان پايان داده است.

بر اساس آمار و ارقامي که صندوق بين المللي پول از نظر برابري قدرت خريد منتشر کرده است . ميزان توليد ناخالص داخلي چين در سال 2014 به 17 هزار و 632 ميليارد دلار رسيد که اين رقم 16 و نيم درصد کل توليد ناخالص داخلي جهان را تشکيل مي دهد .

ميزان توليد ناخالص داخلي آمريکا نيز در همين مدت زمان به 17 هزار و 414 ميليارد دلار رسيد که 16 و سه دهم درصد کل توليد ناخالص داخلي جهان را تشکيل مي دهد.

کلود ماير استاد علوم سياسي دانشگاه پاريس و کارشناس کشورهايي آسيايي در اين باره مي گويد دو روش براي ارزيابي قدرت اقتصادي کشورها وجود دارد: نخستين روش، نرخ بازار پول يا نرخي است که در آن ارزها در بازار هاي بين المللي خريد و فروش مي شود.

دومين روش، مقايسه کشورها از نظر قدرت خريد با ارز کشور مورد نظر است. اين کارشناس اقتصادي مي گويد از نظر قدرت خريد، چين گوي سبقت را از آمريکا ربوده است . اما از نظر نرخ بازار پول به قدرت اقتصادي نخست جهان تبديل نشده است. زيرا يک قدرت اقتصادي بر اساس نرخ بازار پول سنجيده مي شود.

اين کارشناس مسائل اقتصادي افزود بر اساس معيار دوم که براي سنجش قدرت اقتصادي کشورها درنظر گرفته مي شود يعني از نظر نرخ بازار پول، چين در سال هاي 2020 تا 2025 به قدرت نخست اقتصادي جهان تبديل خواهد شد.

اين کارشناس در توضيح بيشتر اين موضوع افزود وقتي از نظر برابري قدرت خريد، اقتصادي هاي دو کشور مورد مقايسه قرار مي گيرد قدرت خريد مردم در کشورهاي مورد نظر با پولي که در داخل کشور مورد استفاده است مبنا قرار مي گيرد و اين نمي تواند معيار زياد درستي باشد . چون مثلا با يک يوان (واحد پول چين )شايد بتوان در چين يک فنجان قهوه خريد اما با همان يک يوان نمي توان يک فنجان قهوه در آمريکا خريد.

پي ير پيکار مدير امور راهبردي و کارشناس چين در همين باره افزود برخي پيش بيني ها که حاکي از ابر قدرت اقتصادي شدن چين تا سال 2030 يا 2040 است به علت وجود بحران مالي و اقتصادي در کشورهاي غربي است که ما اکنون گرفتار آن هستيم.اين اقتصاددان افزود با توجه به آنکه دولت چين در حال اصلاح ساختار اقتصادي خود است و نگاه اقتصادي آمريکا نيز از اين به بعد به آسياست ، ابرقدرت شدن اقتصادي چين اجتناب ناپذير است.

کلود ماير استاد علوم سياسي دانشگاه پاريس و کارشناس کشورهايي آسيايي در ادامه اين بحث افزود اينکه اعلام شده است چين به قدرت اقتصادي نخست جهان تبديل شده است صرفا از نظر برابري قدرت خريد است. از نظر قدرت خريد ميزان توليد ناخالص داخلي چين به 17 ميليارد و 632 ميليون دلار رسيده است و اين رقم 16 و نيم درصد کل توليد ناخالص داخلي جهان را تشکيل مي دهد .

اما اگر نرخ بازار پول را در نظر بگيريم ميزان توليد ناخالص داخلي چين به نه و نيم درصد کل توليد ناخالص داخلي جهان مي رسد. حال آنکه آمريکا از اين نظر 17 درصد کل توليد ناخالص داخلي جهان را در اختيار دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر