صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

جدول/ نبض متفاوت مسکن از امروز

از امروز در ستون نبض‌بازار صفحه مسکن «دنياي‌اقتصاد»، اطلاعات جديد و متفاوتي به‌صورت روزانه و هفتگي درباره قيمت فروش و همچنين اجاره‌بهاي آپارتمان‌هاي شهر تهران منتشر خواهد شد.

کد خبر: 7242

دنياي اقتصاد/ از امروز در ستون نبض‌بازار صفحه مسکن «دنياي‌اقتصاد»، اطلاعات جديد و متفاوتي به‌صورت روزانه و هفتگي درباره قيمت فروش و همچنين اجاره‌بهاي آپارتمان‌هاي شهر تهران منتشر خواهد شد.

اين اطلاعات برخلاف روال گذشته، با استناد به مشخصات «واحدهاي فروش‌رفته» در اختيار مخاطبان «دنياي‌اقتصاد» قرار مي‌گيرد. تاکنون در اين ستون، صرفا اطلاعات واحدهاي در نوبت فروش در بنگاه‌هاي املاک، منعکس مي‌شد.

در بنگاه‌هاي املاک، براي فروش يا اجاره يک واحد مسکوني، «قيمت‌ پيشنهادي» تعيين و به مشتري اعلام مي‌شود.

تجربه نشان داده، «قيمت پيشنهادي» معمولا چيزي در حدود 5 تا 15درصد بالاتر از رقمي است که در نهايت مورد توافق طرفين معامله قرار مي‌گيرد و در قراردادها نوشته مي‌شود. رقمي که بعد از توافق متعاملان، در مبايعه‌نامه‌ها درج مي‌شود، «قيمت قطعي» نام دارد که هميشه پايين‌تر از «قيمت ‌پيشنهادي» است.

از امروز در ستون «نبض‌بازار»، با چاپ ليست قيمت‌هاي قطعي، زاويه جديدي پيش‌روي فعالان بازار مسکن براي رصد دقيق وضعيت قيمت‌ها قرار مي‌گيرد. با اطلاع از قيمت قطعي، از يکسو مي‌توان به سطح کاذب قيمت‌هاي پيشنهادي پي برد و از سوي ديگر، از سطح واقعي قيمت مسکن در مناطق مختلف شهر آگاه شد. همچنين دسترسي به قيمت‌هاي درج شده در مبايعه‌نامه‌هاي مربوط به آپارتمان‌هاي فروخته شده، مي‌تواند مانع گران‌فروشي مالکان شود و به گمراهي‌ ديرينه متقاضيان مصرفي مسکن از قيمت‌ عرف منطقه، پايان دهد.

«دنياي‌اقتصاد» همان‌طور که تاکنون «قيمت پيشنهادي» آپارتمان‌هاي آماده فروش را براساس تحقيقات ميداني در بنگاه‌هاي املاک، آگهي روزنامه‌ها يا سامانه مجازي ايران‌فايل، به‌دست مي‌آورد، از امروز «قيمت قطعي» آپارتمان‌هاي فروش‌رفته را نيز از سامانه بازار املاک ايران -که تحت نظر معاونت مسکن وزارت راه‌وشهرسازي مديريت و اداره مي‌شود- برداشت و منتشر مي‌کند. گزارش امروز به قيمت قطعي آپارتمان‌هاي منطقه5 اختصاص دارد. براساس اين گزارش، ماه گذشته بيشترين معاملات خريد و فروش واحدهاي مسکوني تازه ساخت ( 2 تا 3 سال ساخت ) در منطقه 5 تهران ، به آن دسته از واحدهاي مسکوني اختصاص داشت که بازه قيمت هر متر مربع آنها بين 4 ميليون تا کمتر از 5 ميليون تومان بود و همچنين در اين منطقه از تهران کمترين حجم معاملات خريد و فروش واحدهاي مسکوني در دي ماه به واحدهايي با قيمت قطعي فروش بيش از 6 ميليون تومان به ازاي هر مترمربع تعلق داشت. در حال حاضر که متوسط قيمت قطعي هر متر مربع واحد مسکوني در تهران 4 ميليون تومان برآورد شده است، در منطقه 5 اين رقم به‌عنوان کمترين قيمت پيشنهادي واحد مسکوني در مقايسه با ديگر قيمت‌هاي معامله شده در بازار خريد و فروش مسکن، از سوي فروشنده‌ها اعلام مي‌شود و همچنين اين ميزان قيمت از لحاظ نزديک بودن با توانايي قدرت خريد متقاضيان در بازار مسکن نسبت به ديگر قيمت‌ها در اولويت انتخاب خريداران قرار دارد.

طبق اطلاعاتي که سامانه املاک و مستغلات وزارت راه و شهرسازي از داده‌هاي سامانه رهگيري معاملات مسکن، برداشت و منتشر مي‌کند، مي‌توان گفت فروشنده‌هايي که در منطقه 5، طي ماه گذشته، قيمت پيشنهادي فروش آپارتمان‌هاي خود را به مراتب بيش‌از متري 5 ميليون تعيين کرده بودند، تحت‌تاثير رکود و ناتواني قدرت خريد، مجبور شدند نرخ مدنظر خود را کاهش دهند و به رقم مورد قبول خريدار نزديک کنند. در کنار اين دسته از واحدهاي مسکوني در منطقه5 تهران، قيمت فروش متري 6 ميليون تومان به ندرت ديده مي‌شود. علاوه براين ارقام ثبت شده در سامانه اعلام قيمت‌هاي قطعي خريد و فروش واحدهاي مسکوني حاکي از اين موضوع است که واحدهاي متراژ بزرگ ( بيش از 100 متر مربع ) از کمترين حجم خريدار بهره مند هستند. در جدول امروز ستون نبض بازار ، نرخ‌هاي معامله شده واحدهاي مسکوني تازه ساخت در منطقه 5 تهران عنوان شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر