صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

ميرکاظمي:

تخريب احمدي‌نژاد بهانه‌اي براي زدن اصولگرايان است

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه وزرت نفت به رئيس جمهور و مجلس اطلاعات غلط مي‌دهد، گفت که مجلس به اين روند و عملکرد وزارت نفت واکنش نشان خواهد داد.

کد خبر: 7229

وزير نفت دولت نهم اعتقاد دارد که اگر احمدي نژاد با مشايي به عرصه سياسي بازگردد، از سوي اصول گرايان مورد اقبال واقع نخواهد شد.

مسعود ميرکاظمي،عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي و از نمايندگان نزديک به آيت‌الله مصباح يزدي در مورد بازگشت احمدي نژاد به عرصه سياست به خبرنگار نامه نيوز گفت:بحث بازگشت احمدي نژاد در حال حاضر مطرح نيست زيرا وي نيز پاسخ به هيچ سوالي نمي دهد و من نيز ارتباطي با وي ندارم که اطلاعي در مورد بازگشتش داشته باشم .

وي اظهار داشت:سوال اين است که چرا اينقدر دولت قبل را مي زنند مثلا اقاي رحيمي بالاخره پرونده اي دارد ولي اين پرونده مربوط به ديوان محاسبات و معلوم نيست چرا آنرا اين قدر به عملکرد دولت نهم و دهم مي چسبانند.

عضو جبهه پايداري با بيان اينکه زدن احمدي نژاد امروز بهانه اي براي زدن اصولگرايي است، گفت: وقتي دولتي کار مي کند فقط رييس جمهور کار نمي کند بلکه يک تيم کار مي کند، بويژه در دولت نهم عملکردهاي خوبي داشت ،خود بنده نيز به دوسال اخر دولت دهم انتقاد دارم ولي شش سال بقيه را که کار شده است نبايد زير سوال ببريم .

ميرکاظمي تصريح کرد:فرد اصلا مطرح نيست تيم اقاي خاتمي کار کرده است و عملکردش مشخص است، اقاي روحاني نيز امروز تيمي دارد که کار مي کند، اين به معناي اين نيست که ما فردي را بزنيم چون هدفمان زدن اصولگرايي است. متاسفانه برخي از اصولگرايان نيز که بصيرت لازم را ندارند بروي اين آتش، هيزم مي ريزند .

وزير نفت دولت نهم گفت: به اسم احمدي نژاد نبايد اصولگرايي را زد چون يک عده به دنبال اين هستند که با اسم احمدي نژاد اصولگرايي را بزنند چون عملکرد خودشان در دولت ها ضعيف بوده است مي خواهند با زدن احمدي نژاد سرپوشي بر اين کارها بگذارند.

وي در مورد اينکه اگر احمدي نژاد با مشايي برگردد همچنان مورد قبول جامعه اصولگرايي است گفت:من خودم هم در مورد اين بخش از رفتارهاي احمدي نژاد انتقاد دارم ولي در مورد بهم ريختن بازار ارز و بحث هاي کلان کشور هم مباحثي مطرح شد که معتقدم اينها نيز درپي تحريم ها و بحث هاي ساختاري و مديريتي ايجاد شد.

ميرکاظمي خاطرنشان کرد:اينکه احمدي نژاد برگردد يا نگردد به خودش باز ميگردد، قطعا هم اگر با مشايي برگردد اصولگرايان اقبالي به وي ندارند زيرا بيشترين نقد را به دولت دهم نيز در دوسال اخر اصولگرايان داشتند .

-----------------------------------------------------------------

 
فارس/ عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه وزرت نفت به رئيس جمهور و مجلس اطلاعات غلط مي‌دهد، گفت که مجلس به اين روند و عملکرد وزارت نفت واکنش نشان خواهد داد.

مسعود ميرکاظمي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در واکنش به اظهارات بيژن زنگنه وزير نفت که عنوان کرده بود بين سال‌هاي 84 تا 92 حتي يک دلار در پتروشيمي کشور سرمايه‌گذاري نشده، گفت: جاي تعجب نيست که ايشان اين حرف‌ها را بزند چرا که ارائه مطالب کذب براي وي يک عادت شده است.

وي از سابقه ارائه اطلاعات غلط توسط زنگنه به رئيس‌جمهور وقت در بحث کرسنت و به کميته تشکيل شده سخن گفت و افزود: آقاي زنگنه 8 سال مديريت کرد تا قرارداد کرسنت بسته شود که عمدتا با اخبار خلاف واقع مباحث انجام شد.

*وزير نفت به جز سياه‌نمايي کارنامه‌اي ندارد

ميرکاظمي با تاکيد بر اينکه زنگنه از زمان در دست گرفتن پست وزارت نفت هيچ عملکردي به جز سياه‌نمايي نداشته است، گفت: همانطور که وي در دوران قبلي مسئوليت خود نيز فرصت‌سوزي کرد که با عدد و رقم قابل بررسي است، اکنون چاره‌اي جز سياه‌نمايي ندارد چرا که خود عملکرد مثبتي در اين زمينه نداشته و با سياه‌نمايي در مورد کارنامه دولت‌هاي نهم و دهم به دنبال کسب وجهه براي خود است.

*عدم سرمايه‌گذاري در پتروشيمي کشور در بازه 84 ـ 92 دروغي بزرگ است

وي اظهارات زنگنه مبني بر اينکه در سال‌هاي 84 تا 92 هيچ سرمايه‌گذاري‌اي در مورد پتروشيمي کشور انجام نشده را دروغي بزرگ خواند و خاطرنشان کرد: به راحتي برابر اين دروغ مي‌توان اين سوال را مطرح کرد که پس در 8 سال ذکر شده دستگاه‌هاي پتروشيمي چه کار مي‌کردند؟ در حالي که يکي از وزراي کابينه فعلي يعني آقاي نعمت‌زاده در دولت نهم مسئوليت پتروشيمي کشور را برعهده داشت. آيا ايشان آنجا بيکاري بوده است؟

*زنگنه از عملکرد هشت ساله خود گزارش دهد

عضو کميسيون انرژي مجلس گفت: در سال 83 کل ظرفيت نصب شده در پتروشيمي کشور 18.2 ميليون تن بوده است و در سال 92، 40 ميليون تن ظرفيت نصب شده است. سوال ما اين است آيا اين ميزان افزايش از آسمان آمده است؟ اين ظرفيت چگونه نصب شده است؟

وي با دعوت از زنگنه براي ارائه گزارش عملکرد خود در دوره حضورش در وزارت نفت درباره اينکه چند ميليون تن ظرفيت براي پتروشيمي کشور نصب کرده، اظهار داشت: در آن 8 سالي که انرژي هسته‌اي را تعطيل کردند آيا سرمايه‌گذاري در حوزه پتروشيمي صورت گرفته است يا نه؟ چه عدد و رقمي براي ارائه دارند؟

ميرکاظمي ميزان توليد محصولات پتروشيمي در سال 83 را 15.1 ميليون تن و در سال 92، 43.2 ميليون تن ذکر کرد و گفت: اين فاصله 15 تا 43 ميليون تني در 8 سال مورد بحث را چگونه مي‌توان سياه‌نمايي کرد؟

*زنگنه پاسخ دهد پتروشيمي را با چه ميزان ظرفيت تحويل دولت نهم داد؟

وي با طرح مجدد اين سوال از زنگنه که وزير نفت در دوره 8 ساله اسبق مديريتش بر اين وزارتخانه ظرفيت توليد پتروشيمي چقدر بوده و چه مقدار توانسته است سرمايه‌گذاري کند، ادامه داد: ايشان همچنين پاسخ دهد با چند ميليون تن ظرفيت پتروشيمي را تحويل دولت نهم داده است؟

نماينده مردم تهران در مجلس در بخش ديگري از اين گفت‌وگو به بحث صادرات پتروشيمي اشاره کرد و گفت: آماري که گمرک اعلام مي‌کند شامل سند پايين‌دستي هم مي‌شود مضافا اينکه خود پتروشيمي معاونت برنامه‌ريزي داشته که اين آمار را تفکيک مي‌کند.

*وزير نفت پاسخ دهد در اين يک سال چند سنت توانسته جذب کند؟

وي با اشاره به اينکه صادرات پتروشيمي که در سال 83 در اوج خود قرار داشت 1.7 ميليارد دلار بوده اما در سال 91 به بيش از 11 ميليارد دلار رسيد، بيان داشت: اين اختلاف چگونه قابل توضيح و يا سياه‌نمايي است؟

ميرکاظمي با طرح اين سوال از زنگنه که در مدت بيش از يک سال حضور خود در وزارت نفت چند پروژه بهره‌برداري کرده است، اضافه کرد: آقاي زنگنه پاسخ دهد در اين مدت چند سنت توانسته جذب کند؟

*همان روز اول تذکر داديم فرصت‌سوزي نکنيد

عضو کميسيون انرژي مجلس گفت: متاسفانه نگاه تيم دولت به مذاکرات است و همه چيز را متوقف کرده‌اند تا اروپايي‌ها بيايند. با وجود آنکه در همان روز اول در کميسيون انرژي به اينها تذکر داديم که فرصت‌سوزي نکنيد و زمان را از دست ندهيد چرا که معلوم نيست اروپايي‌ها چه زماني تحريم‌ها را لغو کنند.

وي با يادآوري توصيه‌هاي کميسيون انرژي به وزارت نفت درباره به کارگيري ابتکار و خلاقيت براي جذب سرمايه از منابع داخلي به جاي تکيه به بيگانگان، خاطرنشان کرد: زماني که چنين فردي در راس اين وزارتخانه قرار مي‌گيرد که سابقه سياسي داشته و به فتنه‌گري‌هاي خود ادامه مي‌دهد هيچ توقعي نمي‌توان از او داشت.

*اسناد عملکرد‌هاي دولت‌ها در حوزه پتروشيمي در دسترس است

ميرکاظمي با تاکيد بر اينکه اسناد عملکرد‌هاي دولت‌ها در حوزه پتروشيمي در دسترس است، گفت: اين آمار دقيقا بر مبناي اطلاعاتي است که از پتروشيمي در کميسيون انرژي و نيز در وزارت نفت موجود است و بسياري از آنها نيز منتشر شده و شما مي‌توانيد با مراجعه به وزارت نفت اين اطلاعات را دريافت کنيد.

وي با ابراز تاسف از ارائه اطلاعات غلط به روساي جمهور و مجلس، افزود: بعضي مسئولان در مصاحبه‌هاي خود به تکرار اطلاعات غلط درباره سال‌هاي 84 تا 92 مي‌پردازند.

*توسعه گاز‌رساني در کشور به حالت رکود در آمده است

عضو کميسيون انرژي مجلس گفت: متاسفانه شاهديم که توسعه گاز‌رساني در کشور به حالت رکود در آمده و در پتروشيمي سرمايه‌گذاري صورت نگرفته است. همچنين براي ارتقاء پالايشگاه‌ها از جهت ظرفيت و کيفيت اقدام قابل توجهي صورت نگرفته و مي‌توانيم بگوييم که اين حوزه رو به افول است.

* پارس جنوبي را به اسم اولويت دادن به بعضي فازها تعطيل کرده‌اند

وي با اشاره به نگاه تيم جديد وزارت نفت و اروپا و خارج کردن چيني‌ها از پروژه‌هاي نفتي که بعضا مشترک هم بوده بدون اينکه جايگزين براي او بيابند افزود: پارس جنوبي را به اسم اولويت دادن به بعضي فازها تعطيل کرده‌اند در حالي که زماني مي‌توانيم از قطر جلو بزنيم که از همه فازهاي اين پروژه بهره‌برداري کنيم.

ميرکاظمي با تاکيد بر اينکه در صورت تعطيلي 4 ساله پارس جنوبي کشورمان 4 سال از قطر عقب خواهد افتاد گفت: باعث تعجب است زماني روزنامه‌هاي زنجيره‌اي دائم از دولت قبل درباره عقب نيفتادن از قطر در پارس جنوبي پيگير بودند اما امروز چرا سکوت کرده‌اند؟

وي با طرح اين پرسش که چرا فاز‌هايي که بالاي 50 الي 60 درصد تحويل شده است تعطيل مي‌شود؟ اظهار داشت: فاز 12 که امروز 75 ميليون متر مکعب به شبکه گازي کشور تزريق مي‌کند و 100 ميليون مکعبي که ايشان مي‌گويد از روي بي‌انصافي است.

عضو کميسيون انرژي با درخواست دوباره از وزير نفت جهت اعلام درصد پيشرفت پروژه‌ها در زمان تحويل گرفتن آنها، گفت: گاز فاز 12 از سال 92 در شبکه بوده است. چرا افتتاح نمي‌شود؟ چرا به تاخير مي‌اندازند؟ آيا اين يک کار سياسي نيست؟

وي با تاکيد بر طرح سوال مجلس از وزير نفت در اين مورد خاطرنشان کرد: پروژه بالاي 94 درصد تحويل داده شده است و در شهريور ماه 92 که دولت تحويل شد ميزان پيشرفت فازها را از وزير قبلي اخذ کرديم به علاوه اينکه سيستم کنترل پروژه نيز فعال بوده است.

نماينده مردم تهران در مجلس گفت: سوال ما اين است متوسط پيشرفت پروژه‌ها در اين يک سال اخير چند درصد است؟ و چرا و به چه مجوزي دولت پروژه‌ها را تعطيل مي‌کند؟ اگر توان و عرضه جذب منابع را ندارند نبايد بگويند در حال اولويت‌بندي هستيم؛ به اسم اولويت‌بندي نمي‌توان پروژه‌هاي پارس جنوبي را تعطيل کرد و کشور را از قطر عقب انداخت؟

وي از لزوم بهره‌برداري از همه فاز‌هاي پارس جنوبي جهت جلو افتادن از قطر سخن گفت و اظهار داشت: با اين شرايطي که 92 درصد پيشرفت تحويل مي‌گيرند اما پس از قريب 2 سال افتتاح آن را شاهد نيستيم اين امر تحقق نخواهد يافت.

ميرکاظمي با يادآوري اينکه از فروردين ماه گاز به اين پروژه تزريق شده است گفت: چه دليلي دارد که آنقدر افتتاح آن را به عقب بيندازند؟ صرفا براي 6 درصد باقي‌مانده؟ البته فازهاي 15،16،17 و 18 همه ثبت شده است و وزارت نفت بايد به مردم گزارش دهد که با چند درصد پيشرفت آنها را از دولت گذشته تحويل گرفته است و متوسط پيشرفت ماهانه آن در اين دولت چقدر بوده است.

عضو کميسيون انرژي گفت: تا چه زماني مي‌خواهند معطل مذاکرات شوند؟ بنده با اطمينان مي‌گويم با اين روندي که اين دولت در صنايع انرژي دنبال مي‌کند يک عقب‌ماندگي جدي در پايان دوره‌ خواهيم داشت و اين به صلاح کشور نيست.

وي با تاکيد بر ضرورت تجديد‌نظر دولت در نحوه مديريت پتروشيمي کشور از رئيس‌جمهور خواست به آمار و اطلاعاتي که وزير نفت به او مي‌دهد به علت خلاف واقع بودن توجه نکند و گفت: از رئيس‌جمهور مي‌خواهم تيم قوي‌اي گذاشته تا دقيقا در حوزه نفت، پالايش، گاز و پتروشيمي به اطلاعات روشني برسد و مجلس نيز آمادگي انتشار آمار را دارد.

عضو کميسيون انرژي مجلس با تصريح بر اين نکته که اگر وزارت نفت پاسخ لازم را به رسانه‌ها ندهد حتما سوال از وزير در صحن مطرح خواهد شد گفت: ما هشداري جدي به رئيس‌جمهور مي‌دهيم که صنعت نفت و گاز رو به تعطيلي است و اخباري که از اين حوزه منتشر مي‌شود خلاف واقع است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر