صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

علیرضا شكیبایی

رشد اقتصادی محسوس نیست

اگر رشد اقتصادی اخیر را مردم لمس نکردند به این دلیل است که رشد اقتصادی در بخش‌هایی صورت گرفته که با زندگی مردم ارتباط مستقیم نداشته‌است، به همین دلیل مردم این رشد را احساس نمی‌کنند. رشد متوازن؛ رشدی است که همه بخش‌ها با یک نگاه حرکت و رشد می‌کنند.

کد خبر: 7181

اگر رشد اقتصادی اخیر را مردم لمس نکردند به این دلیل است که رشد اقتصادی در بخش‌هایی صورت گرفته که با زندگی مردم ارتباط مستقیم نداشته‌است، به همین دلیل مردم این رشد را احساس نمی‌کنند. رشد متوازن؛ رشدی است که همه بخش‌ها با یک نگاه حرکت و رشد می‌کنند. تغییراتی که در این رشد اتفاق می‌افتد، ملموس است و همه مردم درکش می‌کنند. اما در رشد نامتوازن، یک حوزه‌ای از اقتصاد به حرکت در می‌آید و انتظار می‌رود، در آینده، بخش های دیگر را بطور غیرمستقیم به حرکت درآورد و رونق ایجاد کند ،البته هنوز زود و سخت است در زمینه رشد اقتصادی ایجاد شده از سوی دولت قضاوت کرد.
 
دولت گذشته؛ برای رشد اقتصادی، دست به یکسری اصلاح ساختارها زد. چون اصلاح ساختاری بود، آن تغییرات در همه بخش‌ها احساس می‌شد و همه مردم آن را درک می‌کردند. اما دولت جدید؛ بیشتر روی صنایع بزرگ مثل پتروشیمی‌ها و خودروسازی‌ها تمرکز کرده و از طریق آنها می خواهد رشد اقتصادی را به سایر بخش‌ها سرایت دهد، پس از آنجا که به طور غیرمستقیم خواستار تاثیرگذاری این بخش بر دیگر بخش‌ها هستیم، خیلی زود این تغییرات احساس نخواهد شد. بخش مسکن در دولت گذشته به عنوان یک بخش پیشرو انتخاب شد و در کنار سایر بخش‌های اقتصادی وظیفه بهبود رشد اقتصادی را برعهده گرفت اما دولت جدید اعلام کرد آن روش، شیوه مناسبی نبوده و باید تجدیدنظر شود. دولت تدبیر و امید معتقد است باید در بخش مسکن تجدیدنظر کرد.
 
از طرفی چون این بخش با سایر بخش‌ها ارتباط دارد، شاید نزدیک به هزار فعالیت اقتصادی را درگیر خود کرد، پس وقتی چشم‌انداز رکود در بخش مسکن پدیدار شد بخش‌های مرتبط با مسکن، خود به خود وارد رکود شدند و به همین علت، شاید این تغییرات رشد اقتصادی، برای مردم ملموس نیست. بخش هایی هستند که تاثیر اقتصادی زیادی دارند، ولی اشتغالزا نیستند اما در مقابل بخش‌هایی وجود دارند که می‌توانند تاثیر کمی در رشد اقتصادی داشته باشند، ولی اشتغالزا هستند. دولت گذشته و دولت جدید، دو راهبرد متفاوت انتخاب کردند. به همین علت این رشد اقتصادی برای مردم محسوس نیست و مردم آن را لمس نمی‌کنند. اگر توان تولید، بالا رود اما تقاضا بالا نرود، رشد اتفاق نمی‌افتد.
 
با توجه به مجموعه سیاست‌هایی از جمله هدفمندی یارانه‌ها، بیمه، مالیات، قیمت آب، برق، تلفن و غیره که در کشور اتفاق افتاد، متاسفانه درآمد قابل تصرف مردم(یعنی درآمدی که مردم خودشان اختیار دارند در موردش تصمیم بگیرند و خرید بکنند) به شدت کاهش پیدا کرده است لذا ممکن است درآمد مردم کاهش پیدا نکرده باشد، ولی درآمد قابل تصرف مردم کاهش پیدا کرده است و دولت باید به این موضوع توجه ویژه کند.  هنوز بخش‌هایی از اقتصاد که رشد و رونقشان وابسته به طرف تقاضاست، (یعنی باید تقاضا ایجاد شود تا رونق ایجاد کند) اتفاق نیفتاده و مردم آن را لمس نمی‌کنند. دولت باید برنامه‌ریزی کند تا این درآمد قابل تصرف که به شدت کاهش پیدا کرده را جبران و تقاضا ایجاد کند. 
* اقتصاددان
آرمان

نظرات بینندگان

ارسال نظر