صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مزنه حقوق يک نماينده مجلس چقدره؟

کد خبر: 5990

فارس / رئيس کميسيون اجتماعي مجلس گفت: حقوق يک نماينده مجلس بين 3 ميليون و 700 تا 4 ميليون تومان است در حالي که پزشک در روستا اگر به کار دل بدهد مي‌تواند 10 ميليون تومان بگيرد.

عبدالرضا عزيزي در دومين همايش پزشکان عمومي گفت: نگاه تحول در درمان و بهداشت بوده و در آينده به پيشگيري توجه خواهد شد. نگاه جامعه پزشکي متأسفانه امروز به وام‌هاي چند ميليوني با درصدهاي بالاست يا حقوق‌هاي ناچيزي دارند.

وي ادامه داد: نظام سلامت با 8 هزار ميليارد توماني که از سوي مجلس اضافه تخصيص داده شد اثري از خود بر جاي گذاشته که نه تنها امروز زيرميزي وجود ندارد بلکه ضريب اشغال تخت بيمارستاني از 50 به 100 درصد رسيده است و اميد به درمان ارتقاي جدي يافته است.

رئيس کميسيون اجتماعي مجلس گفت: بايد در جهت حفظ شأن جامعه پزشکي حرکت کرد، تمام تلاش نمايندگان مجلس و وزارت بهداشت بر اين است که جايگاه طب عمومي احيا شود و اجراي قانون که در ماده 32 برنامه پنجم به دولت تکليف شده خريد راهبردي خدمات سطح‌بندي و نظام ارجاع است.

عزيزي ادامه داد: با وزارت بهداشت توافق کرده‌ايم نظام ارجاع را عملياتي کند اين در حالي است که قبل از اجراي طرح تحول سلامت يک پزشک خانواده روستايي يک ميليون و 400 تا 5 ميليون تومان دريافت مي‌کرد و اين يک ظلم آشکار بود اما با اجازه‌اي که داده شد از محل 10 درصد يارانه‌ها و يک درصد ماليات بر ارزش افزوده، طرح تحول سلامت اجرا شد.

وي گفت: وزارت بهداشت را ملزم کرديم اسکان مناسبي براي پزشکان عمومي در روستاها فراهم کند. همچنين در دو استان فارس و مازندران دريافتي پزشک خانواده 6 تا 8 ميليون تومان بود که با اجراي طرح تحول 10 تا 30 درصد افزايش يافته است.

رئيس کميسيون اجتماعي مجلس ادامه داد: پزشک عمومي را مي‌خواهيم به جايگاه طب عمومي برگردانيم، تفاهم خوبي بين مجلس، وزارت بهداشت، نظام پزشکي و تأمين اجتماعي وجود دارد و بيش از 10 هزار پزشک عمومي مشغول به کار هستند.

عزيزي همچنين تأکيد کرد: هم اکنون حقوق يک نماينده مجلس 3 ميليون و 700 تا 4 ميليون تومان است البته بستگي به سوابق جبهه و غيره دارد در حالي که پزشک در يک روستا اگر به کار دل بدهد مي‌تواند 10 ميليون تومان بگيرد.

وي گفت: متأسفانه پزشکان عمومي هنوز نمي‌توانند عضو هيأت علمي باشند ما تلاش مي‌کنيم که محقق شود و دريافتي پزشکان عمومي در شهرها بايد 50 درصد روستاها باشد.

رئيس کميسيون اجتماعي مجلس همچنين با اشاره به نامه‌اي که به امضاي بسياري از پزشکان در فضاي مجازي(تلگرام) رسيده و قرار است به رئيس قوه قضاييه داده شود گفت: در اين نامه تأکيد شده که نبايد براي پزشکان حبس تعيين شود. بنده نيز اين نامه را امضا کرده‌ام اما بايد خط قرمزها را هم بپذيريم پزشک متخصصي که در مازندران از خط قرمز عبور کرد و با اينکه نبايد يک تزريق انجام مي‌داد منجر به مرگ کودکي شد بايد اين خط قرمز را بپذيريم و خودمان را جاي مردم بگذاريم البته اين عبور از خط قرمز يکي، دو مورد بيشتر نبوده و با کدخدامنشي وزير بهداشت حل شده است. همه کشورها خط قرمز دارند و ما هم بايد اين خط قرمزها را رعايت کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر