صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

نگاهي به تحولات مايکروسافت در سال ۲۰۱۴

سال ۲۰۱۴ از اهميت ويژه‌اي براي مايکروسافت برخوردار بود. غول نرم‌افزاري جهان در آستانه‌ي شروع سال ۲۰۱۴ ميلادي، يعني دقيقا يک سال پيش، در حال جستجو براي يافتن جايگزيني براي استيو بالمري بود که ديگر نمي‌خواست سکان هدايت مايکروسافت بحران‌زده را در دست بگيرد. چهارم فوريه ۲۰۱۴، ساتيا نادلا با تکيه بر مسند رياست سير تحولات در اين کمپاني را مديريت کرد. در ادامه به بررسي تحولات بزرگ‌ترين کمپاني نرم‌افزاري جهان در سال ۲۰۱۴ خواهيم پرداخت که ديگر نمي‌خواهد فقط يک کمپاني نرم‌افزاري باشد.

کد خبر: 598

زوميت/ ساتيا نادلا به سرعت و پس از اينکه به‌عنوان مديرعامل مايکروسافت کار خود را آغاز کرد، شعار کمپاني را نيز تغيير داد تا مايکروسافت با نگرش جديدي دوران گذار که شامل تحولات گسترده‌اي در بخش‌هاي مختلف بود، پشت سر بگذارد. با وجود گذشت تقريبا يک سال از مديريت نادلا در مايکروسافت، بسياري از کاربران و کارشناسان، اقدامات وي در اين کمپاني را بسيار مثبت ارزيابي مي‌کنند.

ورود نادلا و آغاز تغييرات گسترده در مايکروسافت
يکي از بزرگ‌ترين تغييراتي که مايکروسافت در سال ۲۰۱۴ ميلادي به خود ديد، تغيير مديرعامل بود. در واقع صاحب نظران در اين کمپاني وظيفه‌ي خطيري را برعهده داشتند، چراکه اين افراد تحت هيئت انتخاب مديرعامل بايد در سريع‌ترين زمان ممکن، بهترين فرد را براي جانشيني استيو بالمر انتخاب مي‌کردند. پس از رايزني‌هاي فراوان صورت گرفته با گزينه‌هاي خارج از شرکت، بالاخره کميته‌ي انتخاب به اين نتيجه رسيد که مديرعامل بايد يکي از افراد خانواده‌ي اين کمپاني باشد، از اين‌رو سرانجام ساتيا نادلا به‌عنوان مديرعامل آتي مايکروسافت برگزيده شد.

ساتيا نادلا با پيشنهاد حقوق ۸۴ ميليون دلاري براي يک سال، هدايت يکي از بزرگ‌ترين و تاريخ‌سازترين کمپاني‌هاي نرم‌افزاري جهان را برعهده گرفت. نادلا در اولين قدم، سعي کرد تا مايکروسافت را از يک کمپاني ارائه‌‌دهنده‌ي محصولات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري به سمت تمرکز بيشتر روي ارائه‌ي انواع سرويس‌ها پيش ببرد. با توجه به ارائه‌ي سرويس‌هايي چون آفيس ۳۶۵ که مبتني بر عضو‌گيري و پرداخت آبونمان ماهانه توسط کاربران است، نادلا سعي کرد کمپاني را بيشتر به سمت ارائه‌ي سرويس‌هايي با اين سبک و سياق سوق دهد.

ساتيا نادلا در يک اقدام نه چندان دلچسب، ۱۸٫۰۰۰ نيروي کار مايکروسافت را اخراج کرد. اين اقدام بزرگ‌ترين تعديل نيروي انجام شده در مايکروسافت از زمان تاسيس اين کمپاني است. با خروج ۱۸٫۰۰۰ نفر از مايکروسافت، اين کمپاني تعداد نيروهاي خود را به ميزان ۱۴ درصد کاهش داد. بخش اعظمي از اين تعديل نيرو، متوجه عضو جديدي خانواده‌ي مايکروسافت، يعني نوکيا بود. اين موضوع باعث شد تا مايکروسافت صرفه‌جويي بزرگي در هزينه‌هاي خود داشته باشد.

البته همه‌ چيز در ۱۰ ماه اوليه فعاليت ساتيا نادلا به خوبي و خوشي نبود و وي بعضا با چالش‌هايي نيز روبرو شد. براي مثال مي‌توان به اظهار نظر وي در مورد دريافت حقوق برابر توسط کارکنان زن و مرد اشاره کرد که وي را تحت فشار قرار داد، بطوريکه در روزهاي آتي پس از اين اظهار نظر وي بارها در مورد منظور خود توضيح داد. هنوز نمي‌توان در مورد اقدامات وي در مايکروسافت اظهار نظر کرد، هرچند قاطعيت وي در اتخاذ تصميمات حياتي و تاثيرگذار قابل تقدير است.

ويندوز ۱۰
يکي از مواردي که بِسان شمشير دو لبه براي ساتيا نادلا است، ويندوز ۱۰ است. ويندوز ۱۰ مي‌تواند عامل موفقيت يا عامل شکست ساتيا نادلا به‌عنوان مديرعامل مايکروسافت باشد. ردموندي‌ها در سپتامبر سال جاري ميلادي از نسخه‌ي جديد ويندوز خود پرده برداشتند و نکته‌ي جالب توجه در مورد آن، عدم تبعيت از نام‌گذاري سلسله مراتبي و استفاده از عنوان ويندوز ۱۰ براي اين نسخه است.

مايکروسافت در ويندوز ۱۰ بنابر خواسته‌ي خيل عظيم کاربران، منوي استارت را با حال و هواي هميشگي آن به ويندوز ۱۰ باز گرداند. اين نسخه از ويندوز در حال حاضر تحت عنوان نسخه‌ي پيش‌نمايش براي استفاده در دسترس است. براساس اطلاعات ارائه شده توسط مايکروسافت اين نسخه از ويندوز علاوه بر رايانه‌ها، روي ابزار‌هاي لوميا نيز مورد استفاده قرار خواهند گرفت. ضمنا بايد به قابليت استفاده از دستيار صوتي کورتنا در آن نيز، اشاره کرد. انتظار مي‌رود اولين نسخه از ويندوز ۱۰ در ژانويه ۲۰۱۵ منتشر شود. بايد ديد که آيا ويندوز نيز از الگوي عضو محوري که نادلا درصدد گسترش آن در دامنه‌ي محصولات مايکروسافت است، پيروي مي‌کند يا خير.

سرويس‌هاي عضويت محور، کليد اصلي فعاليت‌هاي مايکروسافت
در کنار تمام تصميمات اتخاذ شده توسط مايکروسافت و شخص نادلا، ارائه‌ي آفيس براي آيپد از جمله‌ي موفق‌ترين تصميمات اين کمپاني بود، چراکه ساعاتي پس از انتشار اپليکيشن آفيس براي آيپد، اين محصول در ليست برترين‌هاي دانلود فروشگاه آيتونز قرار گرفت. تنها ۶ هفته پس از انتشار آفيس براي آيپد، اين اپليکيشن ۲۷ ميليون بار دانلود شده بود. مايکروسافت در ماه سپتامبر مدل عضويت محور خود را نيز در آفيس آيپد به کار بست که نشان‌دهنده‌ي پيگيري جدي اين سياست در اين کمپاني است.

با توجه به اينکه مايکروسافت در حال فروش انواع گواهي براي استفاده از طيف گسترده‌ي محصولات خود است، شايعاتي نيز در مورد احتمال تبعيت ويندوز ۱۰ از اين قانون به گوش مي‌رسد. سيستم‌ مبتني بر عضويت محوري بخش بزرگي از برنامه‌ي نادلا براي کاهش وابستگي به درآمدهاي حاصل از فروش ابزار‌ها و کسب درآمد از طريق فروش انواع سرويس‌ها است.

پايان پشتيباني از ويندوز اکس‌پي
هشتم آوريل سال ۲۰۱۴ يکي از تاريخ‌هايي است که در روزشمار صنعت فناوري ثبت شده و باقي خواهد ماند. مايکروسافت از اين تاريخ رسما پشتيباني از ويندوز ايکس‌پي را با توقف ارائه‌ي بروزرساني‌هاي امنيتي پايان داد. هرچند بسياري از سازمان‌ها استفاده از ويندوز اکس‌پي را کنار گذشته‌اند، اما هنوز بي‌ميلي شديدي به استفاده از ويندوز ۷ و ويندوز ۸ وجود دارد و بسياري بي‌صبرانه در انتظار انتشار رسمي ويندوز ۱۰ هستند. براي مثال مي‌توان به دولت بريتانيا اشاره کرد که با پرداخت مبلغ ۸.۶ ميليارد دلار، کامپيوترهاي مجهز به ويندوز اکس‌پي خود را بروز خواهد کرد. اين موضوع مي‌تواند در آينده مشکلات امنيتي گسترده‌اي را ايجاد کند.

رشد آزور
نادلا بي‌وقفه در تلاش است تا کمپاني مايکروسافت را به شعار «Productivity and Platforms» نزديک‌تر کند. در اين ميان سرويس ابري مايکروسافت، Azur نقش تعيين کننده‌اي دارد و اهميت اين سرويس در زمان مديريت نادلا در مقايسه با استيو بالمر بيش از پيش افزايش يافته است. مايکروسافت براي رقابت با سرويس‌هاي ابري موجود در بازار، قيمت استفاده از خدمات مبتني بر سرويس ابري آزور را کاهش داد. همچنين در کنار کاهش قيمت، سرويس ابري خود را به‌عنوان يکي از ابزار‌هاي کاربردي براي استفاده از الگوي عضويت-محور در تمام محصولات خود استفاده مي‌کند.

آفيس ۳۶۵ امسال تحت پلتفرم‌هاي جديدي در اختيار مشتريان قرار گرفت و مايکروسافت براي سال اول مشترکان سرويس آفيس ۳۶۵ فضايي يک ترابايتي را در سرويس ابري وان‌درايو بصورت رايگان در اختيار اين مشتريان قرار مي‌دهد.

سرويس آزور در حوزه‌ي ارائه‌ي خدمات در حوزه‌ي سازماني رشد چشم‌گيري را به خود ديده است. اين کمپاني با معرفي سرويس Azure Government Cloud در ماه دسامبر، سرويسي را مختص سازمان‌هاي دولتي با داشتن ويژگي‌هايي چون فضاي بسته و امن ارائه کرد. تا کنون بيش از ۱۰۰ سازمان با عقد قرارداد با مايکروسافت از اين سيستم استفاده مي‌کنند که مي‌توان اين موضوع را در حکم پيدا شدن يک رقيب کاربلد در مقابل بلک‌بري خواند.

سرفيس پرو ۳
مايکروسافت در سال ۲۰۱۴ ميلادي سرفيس‌پرو ۳ را روانه‌ي بازار کرد. اين کمپاني در سال ۲۰۱۴ سعي کرد تا کاربران را متقاعد کند که سرفيس‌پرو ۳ بهترين جايگزين براي لپ‌تاپ‌ها است. اين کمپاني براي نمايش اين موضوع آيپد اير اپل را مورد استفاده قرار داد و سرفيس خود را در تمام جوانب با اين محصول مقايسه کرد. مايکروسافت در سومين نسل از تبلت‌هاي سرفيس خود، پس از حضور کم فروغ سرفيس پرو ۲ و سرفيس ۲ در بازار، اين بار به موفقيت خوبي دست يافت. براساس آمارهاي منتشر شده مايکروسافت موفق شده تا سرفيس پرو ۳ را دو برابر سرفيس پرو ۲ و سرفيس ۲، به فروش برساند و اين موضوع درآمدي يک ميليارد دلاري را روانه‌ي ردموند کرده است.

تمرکز بيشتر روي اسکايپ و معرفي مترجم اسکايپ
مايکروسافت سرويس اسکايپ را با سرويس Link ترکيب کرد تا سرويس اسکايپ به‌عنوان بخشي از سرويس پيام‌رسان تجاري اين کمپاني در کنار لينک مورد استفاده قرار گيرد. مايکروسافت با ترکيب اين دو سرويس مرز‌هاي موجود بين استفاده از سرويس‌ها در منزل و محيط کار را کمرنگ‌تر از پيش کرده و امکان استفاده از سرويس‌هاي تجاري را به‌منظور انجام کارها از منزل بيش از پيش راحت‌تر کرده است.

چند روز پيش در زوميت خوانديد که سرويس ترجمه‌ي آنلاين و زنده‌ي اسکايپ بصورت آزمايشي در اختيار کاربران قرار گرفته است. در حال حاضر اين سرويس از دو زبان اسپانيايي و انگليسي پشتيباني مي‌کند. مايکروسافت در پي ارائه‌ي اين سرويس در ۴۰ زبان مختلف است. اين سرويس که براساس يادگيري ماشين توسعه يافته، رفته رفته هوشمندتر شده و کيفيت ترجمه‌ها در آن، افزايش مي‌يابد. در صورتي که اين سرويس با موفقيت در ميان کاربران مورد استفاده قرار گيرد، مي‌توان انتظار داشت که سرويسي با عنوان اسکايپ براي تجارت نيز عرضه شود تا همکاري و گفتگوي کسب و کارها را در سراسر جهان تسهيل نمايد.

مايکروسافت لوميا و ويندوزفون ۸.۱
مايکروسافت هفت ماه پس از تصاحب رسمي نوکيا، رسما اعلام کرد که ديگر از نام نوکيا در گوشي‌هاي‌هوشمند سري لوميا استفاده نخواهد کرد. آخرين گوشي‌هاي‌هوشمند نوکيا پس از تصاحب اين کمپاني با برند نوکيا در ماه اکتبر معرفي شدند و اين گوشي‌ها آخرين محصولات سري لوميا بودند که با برند نوکيا روانه‌ي بازار شدند.

مايکروسافت در جريان برگزاري کنفرانس بيلد ۲۰۱۴ در فروردين ماه سال جاري، از نسخه‌ي جديد سيستم‌عامل خود با عنوان ويندوزفون ۸.۱ پرده برداشت. اين نسخه از سيستم‌عامل مايکروسافت ميزبان قابليتي بود که در پاسخ به سيري اپل و گوگل ناو توسعه داده شده بود. دستيار صوتي کورتنا در اولين روزهاي فعاليت خود قدرت خود را با پيش‌بيني‌ بازي‌هاي جام‌جهاني برزيل نمايش داد. حال بسياري از کاربران در انتظار ارائه‌ي اين سرويس در ويندوز ۱۰ هستند.

ساير محصولات
مايکروسافت در سال ۲۰۱۴ به جرگه‌ي توليدکنندگان گجت‌هاي پوشيدني پيوست. اين کمپاني دست‌بند هوشمند خود را با عنوان مايکروسافت بند معرفي کرد. مايکروسافت‌بند قادر است تا با تمام پلتفرم‌هاي ابزار‌هاي موبايل کار کند.

با نزديک شدن به روز‌هاي پايان سال ۲۰۱۴ ميلادي، مايکروسافت بالاخره استفاده از بيت‌کوين براي خريد از فروشگاه‌هاي اين کمپاني را قبول کرد. از اين پس کاربران مي‌توانند با استفاده از بيت‌کوين به خريد بازي‌، اپليکيشن‌ و ويدئو از فروشگاه‌هاي اينترنتي مايکروسافت بپردازند.

اما بزرگ‌ترين اقدامي که هيجان بسياري در ميان توسعه‌دهندگان و برنامه‌نويسان ايجاد کرد، متن‌باز اعلام کردن پلتفرم توسعه‌ي دات‌نت بود. مايکروسافت با اين اقدام، امکان استفاده از زبان‌هاي برنامه‌نويسي سي‌شارپ و پلتفرم دات‌نت را براي توسعه‌ي انواع اپليکيشن‌ها براي ساير پلتفرم‌ها چون لينوکس، اندرويد، iOS و مک فراهم خواهد آورد. برخي از شنيده‌ها حکايت از اين دارد که مايکروسافت درصدد کمپاني زامارين، توسعه‌‌دهنده‌ي اصلي پروژه‌ي مونو است. پروسه‌ي متن‌باز کردن دات‌نت در ماه‌هاي آتي رنگ واقعيت به خود خواهد گرفت.

از ديگر اقدامات مايکروسافت در سال ۲۰۱۴، خريد کمپاني ماجونگ، توسعه‌دهنده‌ي بازي ماينکرفت به قيمت ۲.۵ ميليارد دلار بود. ماجونگ موفق شد تا در سال ۲۰۱۳ درآمدي ۳۲۶ ميليون دلاري را از طريق بازي ماينکرفت به دست آورد.

به نظر شما مايکروسافت در سال ۲۰۱۵ چه اقداماتي را انجام داده و چه محصولاتي را روانه‌ي بازار خواهد کرد؟ آيا سياست‌هاي ساتيا نادلا مي‌تواند موفقيت مايکروسافت را در سال‌ آتي تضمين کند؟ به‌نظر شما کداميک از تصميمات نادلا بيش از ساير اقدامات مي‌تواند به پيشرفت مايکروسافت کمک کند؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر