صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

آقاي طيب نيا، مشکل بورس کجاست؟

جداي از دلايل تداوم روند نزولي بورس، استناد به اين نکته پرمعناي وزير اقتصاد خالي از لطفت نيست که در روز ۱۴ ديماه در جمع خبرنگاران با تاکيد بر اينکه مشکلات اقتصادي شناسايي شده گفت: فکر نمي‌کنم شاخص بازار سرمايه بيشتر از اين کاهش يابد.

کد خبر: 5929

تسنيم/ جداي از دلايل تداوم روند نزولي بورس، استناد به اين نکته پرمعناي وزير اقتصاد خالي از لطفت نيست که در روز ۱۴ ديماه در جمع خبرنگاران با تاکيد بر اينکه مشکلات اقتصادي شناسايي شده گفت: فکر نمي‌کنم شاخص بازار سرمايه بيشتر از اين کاهش يابد.

بازار سرمايه در همه اقتصادهاي پيشرو و در حال پيشرفت دنيا البته در کنار بازار مالي بستري است در خدمت رشد و توسعه بنگاههاي توليدي تا نهايت چرخ اقتصاد هر کشوري چرخشي رو به جلو داشته باشد؛ براي نمونه تازگي‌ها کشور چين به منظور به حرکت درآوردن چرخه اقتصادي خود به بانک‌هاي اين کشور 8 ميليارد دلار اعتبار داده تا به کشاورزان و بنگاه‌هاي اقتصادي دوباره وام داده شود و گويا چشم بادامي ها هم فهميده اند که بانک و سياستهاي پولي بايد در خدمت کشاورزي و بنگاه‌هاي اقتصادي باشد.
اما در کشور ما داستان بازار سرمايه که رفته رفته به ميانسالي و 50 سالگي نزديک مي شود قدري متفاوت است و دولتها وقتي به سراغ آن مي روند که بخواهند از آن به عنوان شعار انتخاباتي استفاده کنند و يا تنها مردم را تشويق به حضور در بازار سرمايه کنند که عمکرد دولت يازدهم در عمر نزديک به 20 ماهه خود هم از اين ماجرا تاکنون مستثني نبوده است.
سهامداران بورسي که قدري حافظه قوي‌تري دارند به ياد مي آورند که پيش از انتخابات 24 خرداد 92، رئيس ستاد انتخاباتي حسن روحاني با حضور در تالار شيشه اي‌ وعده‌هاي اميدبخشي در رابطه با بازار سرمايه به زبان جاري کرد و با مشخص شدن نتايج اوليه انتخابات نيز رکورد بي‌سابقه‌اي در بورس تهران ثبت شد و شاخص بورس براي اولين بار از نيمه 46 هزار واحد عبور کرد و با تاکيدات رئيس جمهور و وزاري اقتصادي به تشويق مردم براي حضور در بازار سرمايه شاخص بورس "با" يا "بدون" منطق در مدت 6 ماه تقريبا دو برابر شد و قيمت سهام شرکتها نيز چند برابر.
و همين دسته از سهامداران حتما به ياد دارند که از 15 ديماه سال گذشته تاکنون و در اين يکساله، شاخص بورس حدود 25 هزار واحد و قيمت سهام نيز چندين برابر افت را به خود ديده است.
جداي از دلايل و حق و يا ناحق بودن تداوم روند نزولي بازار سرمايه، استناد به اين نکته پرمعناي وزير امور اقتصادي دولت يازدهم خالي از لطفت نيست که در روز 14 ديماه امسال در جمع خبرنگاران با تاکيد بر اينکه مشکلات اقتصادي ايران شناسايي شده است گفت: فکر نمي‌کنم شاخص بازار سرمايه بيشتر از اين کاهش يابد؛ چرا که معتقديم در حال حاضر قيمت و شاخص‌ها در بورس در کف‌ هستند و عوامل واقعي از اين کاهش‌ها دفاع نمي‌کند.
اما اظهار نظر جالب‌تر آقاي طيب نيا به اين موضوع برمي گردد که در حالي که حدود 40 روز از تغيير رئيس سازمان بورس مي گذرد و در اين مدت بيشتر روزهاي بازار سرمايه با روند ريزشي قيمت سهام و نيز شاخص بورس همراه بوده، و از طرفي ديگر محمد فطانت تاکنون نسخه شفابخشي را براي درمان مشکلات بورس ارائه نکرده است، وزير امور اقتصادي و دارايي مي گويد شرايط بورس ربطي به مديريت آن ندارد و دفاع جانانه اي دارد از گزينه دولت يازدهم براي رياست سازمان بورس.
به هر حال هر چند نقدهاي محکمي در خصوص نبود برنامه از سوي محمد فطانت براي بهبود بازار سرمايه(با وجود گذشت 6 هفته از حضور وي بر صندلي رياست بورس) از عملکرد وي مي شود؛ اما براي اطلاع وزير محترم اقتصاد گوشه اي از عملکرد رئيس جديدي سازمان بورس در اين مدت را در ادامه مورد اشاره قرار مي دهيم.
نگاهي به وضعيت بازار سرمايه از زمان حضور محمد فطانت بر رياست سازمان بورس و اوراق بهادار نشان مي دهد از 25 آذرما تاکنون بازار سهام 24 روز معاملاتي را سپري و شاخص بورس نيز از ارتفاع 69608 واحد در آن روز به کانال 65564 واحد نزول کرده است.
همچنين در اين 24 روز، شاخص بورس 16 روز منفي را در مجموع با کاهش حدود 6000 واحدي و تنها 8 روز مثبت را با رشد 1599 واحدي به خود ديده و دماسنج بازار سرمايه به طور متوسط در هر روز 170 واحد ريزش داشته و ارزش کل بازار سرمايه نيز در اين مدت از 314 هزار ميليارد تومان در روز 25 آذر به 295 هزار ميليارد تومان کاهش يافته است.
همچنين در کارنامه 24 روزه محمد فطانت، در مجموع 12106 ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 4755 ميليارد تومان در 979 هزار نوبت معاملاتي دادوستد شده که به طور ميانگين در اين مدت، روزانه 504 ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 198 ميليارد تومان در 40 هزار نوبت خريد و فروش شده است.
جداي از اين موضوع حضور و حمايت حقوقي‌ها از بازار سرمايه نيز مثال زدني و سرلوحه اي براي حقيقي هاي بازار است؛ بر اساس آمار تعداد 148 هزار و 756 ميليارد ريال سهم و حق تقدم از ابتداي امسال تا پايان آذر ماه توسط خريداران حقيقي در بازار سرمايه معامله شده که اين ميزان معامله براي حقوقي ها تنها 140 هزار و 957 ميليارد ريال بوده است.
اين اتفاق در حالي رقم مي خورد که در مدت مشابه سال 92، حقوقي‌ها فعاليت بيشتري را در بورس از خود بجاي گذاشتند و در اين مدت 316 هزار و 642 ميليارد ريال سهم و حق تقدم توسط حقوقي ها و 200 هزار و 206 ميليارد ريال سهم توسط حقيقي ها دادوستد شد.
در پايان بنظر مي رسد پرسش‌هاي زيادي در ذهن سهامداران وجود دارد که تنها برخي از آنها براي پاسخگويي احتمالي تقديم مقام عالي وزارت امور اقتصادي و دارايي مي‌گردد. باشد که پاسخگويي شفاف دکتر طيب نيا، ابهام ديگر را از بازار سرمايه کنار بزند که اين روزها تالار شيشه اي به از بين رفتن ابهامات نياز مبرم دارد.
آقاي وزير، بنظر شما رشد دو برابري شاخص بورس و چند برابري قيمتها در مدت 6 ماه در سال گذشته که بي تاثير از پيشنهاد شما به مردم براي آوردن سرمايه هاي خود به بورس نبوده، با چه منطقي اتفاق افتاده است؟
تثبيت و افزايش نرخ سود بانکي از نگاه شما که دانش‌آموخته اقتصاد هستيد تهديدي براي بنگاههاي توليدي و بازار سرمايه نيست؟
کارنامه رئيس بورس انتخابي‌تان چه عملکرد و نمره قابل دفاعي دارد...
شما براي بازار سرمايه بگوييد که برنامه آقاي فطانت براي بهبود اوضاع بورس در کوتاه و بلندمدت چيست؟
بنظر آقاي طيب‌نيا، کف شاخص بورس و قيمت سهام شرکتها کجاست؟
فکر مي‌کنيد بازار سرمايه ما مشکلي دارد يا نه؟
شما چه تعريفي از نقش حقوقي‌ها در بازار سرمايه داريد؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر