صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مجموع درآمد ايران از پارس‌ جنوبي تاکنون چقدر بوده است؟

در حالي که در بيشتر خبرها مسئله عقب‌ماندگي ايران از ديگر کشورها در پارس جنوبي عنوان مي‌شود، تازه‌ترين گزارش‌ها حاکي از آن است که اين ميدان بزرگ گازي براي ايران درآمدي در حدود 340 ميليارد دلار به همراه داشته است.

کد خبر: 591

اقتصاد نيوز/ در حالي که در بيشتر خبرها مسئله عقب‌ماندگي ايران از ديگر کشورها در پارس جنوبي عنوان مي‌شود، تازه‌ترين گزارش‌ها حاکي از آن است که اين ميدان بزرگ گازي براي ايران درآمدي در حدود 340 ميليارد دلار به همراه داشته است.

به گزارش «اقتصادنيوز»، بزرگ‌ترين ميدان گازي منطقه در بخش‌هايي ميان ايران و قطر مشترک است. قطر در اين ميان نه تنها سهم خود را برداشت کرده است، بلکه در برخي حوزه‌ها وارد سهم ايران نيز شده است.

با اين حال، ايران سال‌ها است که از نظر سرمايه‌گذاري در حوزه نفت و گاز حرفي براي گفتن نداشته است تا جايي که نتوانسته در حوزه مشترک با قطر، برداشت درستي داشته باشد. آن‌طور که برخي برآوردها در سال گذشته نشان مي‌داد، ايران روزانه حدود 100 ميليون دلار از برداشت نکردن از ميادين مشترک با قطر ضرر مي‌کند.

در اين ميان، آن‌طور که تازه‌ترين گزارش خبرگزاري مهر نشان مي‌دهد، اين ميدان بزرگ گازي براي ايران درآمدي در حدود 340 ميليارد دلار به همراه داشته است. با اين حال، مشخص نيست که چرا اين ميزان درآمد صرف سرمايه‌گذاري و توسعه برداشت از اين ميدان نشده است.

گزارش‌هاي منتشر شده نشان مي‌دهد که ارزش گاز و محصولات گازي توليد شده در پالايشگاه‌هاي پارس جنوبي در طول 13 سال گذشته تاکنون به حدود 340 ميليارد دلار مي‌رسد که با درآمدهاي صادرات نفت (بدون احتساب ميعانات گازي) برابري مي‌کند.

بر اساس اين گزارش، با گذشت 12 سال از آغاز بهره برداري از اولين فاز پارس جنوبي (طرح توسعه فاز 2 و 3 پارس جنوبي در سال 1381) تاکنون جمهوري اسلامي ايران از محل استخراج و پالايش گاز طبيعي و پنج محصول استراتژيک ديگر اين ميدان مشترک گازي بيش از 340 ميليارد دلار درآمد کسب کرده است.

برهمين اساس، مهرداد عبدي مدير مرکز ديسپچينگ مجتمع گاز پارس جنوبي درباره آخرين وضعيت توليد و فرآورش گاز طبيعي و 6 محصول اصلي گاز در پالايشگاه‌هاي پارس جنوبي در طول 13 سال گذشته تاکنون، عنوان کرده است که در طول اين مدت بيش از 577 ميليارد متر مکعب گاز شيرين و پالايش شده در پالايشگاه هاي پارس جنوبي توليد و به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر