صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

تلاش آمريکا براي يافتن همتا اقتصادي ناتو

کد خبر: 5731

ديدبان آمريکا/ متن پيش رو در ديدبان آمريکا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

طرفين بسيار بيش از اينها بر اين مذاکرات دخيل بسته اند. همه از پيمان مذکور به عنوان بزرگ ترين پيمان تجارت آزاد منطقه اي در طول تاريخ جهان ياد مي کنند که قرار است اتحاديه ي اروپا را از اين وضعيت مفتضح اقتصادي بيرون آورد
هفته ي گذشته کميسيون اروپا پيشنهاداتش را براي گنجاندن يک سري قوانين جديد در پيمان سرمايه گذاري و تجارت آزاد ميان اروپا و آمريکا (TTIP) را ارائه کرد. کميسيونر تجارت اتحاديه ي اروپا، سيسيليا مالمستروم، ادعا کرده است که اين دليلي است بر تعهد اين اتحاديه به شفاف سازي مسير مذاکرات. مذاکرات مربوط به اين پيمان دوجانبه ي تجارت آزاد ميان اروپا و آمريکا پيشتر در معرض انتقادات بسياري از جانب سازمان هاي محيط زيست و نهادهاي مدني قرار گرفته بود و به نظر مي رسد که اقدام اتحاديه ي اروپا براي شفاف سازي در اين راستا و براي پاسخگويي به انتقادات بوده است.

اين پيشنهادات شامل قوانيني درباره ي محدوديت هايي بر مقررات زدايي در عرصه هاي رقابت، گمرک، محصولات غذايي، گياهان و امنيت و سلامت حيوانات است. بدين گونه نخبگان مالي و تجاري اين کشورها مي توانند ديگر پيامدهاي وخيمي که اين پيمان براي مردم هر دو سوي اقيانوس اطلس دارد را لاپوشاني کنند. البته خانم مالمستروم ضمن فخرفروشي به آزاد انديشي اتحاديه در اين رابطه، افزوده است که برخي اسناد را به دليل آن که براي موفقيت مذاکرات اهميت اساسي دارند را منتشر نخواهند کرد. البته طرفين بسيار بيش از اينها بر اين مذاکرات دخيل بسته اند. همه از پيمان مذکور به عنوان بزرگ ترين پيمان تجارت آزاد منطقه اي در طول تاريخ جهان ياد مي کنند که قرار است اتحاديه ي اروپا را از اين وضعيت مفتضح اقتصادي بيرون آورد.

در پي همتاي اقتصادي ناتو

البته حقيقت قضيه از جاي ديگري آب مي خورد. شايد بيرون آمدن اروپا از بحران اقتصادي و رکود يکي از پيامدهاي توافق نهايي در عقد اين پيمان باشد و شايد هم نباشد. ولي انگيزه ايالات متحده براي اين پيمان و پيمان مشابه آن يعني پيمان تجارت آزاد ترانس-پاسيفيک (TPP) به هيچ وجه خيرخواهي و دلسوزي براي کشورهايي ديگر که صرفا با وي هم عقيده اند و به لحاظ ايدئولوژيک در يک جبهه قرار دارند نيست، آنچه روشن است اين است که عموسام با اين پيمان ها در پي گردآوري عناصر و قواي تکميلي براي محاصره ي چين و روسيه مي گردد. نيازي به توضيح نيست که آمريکا هم اکنون در جبهه هاي مختلفي در پي مقابله با کشورهايي است که دشمن خود تصور مي کند. به يک تعبير دشمنان آمريکا بسيارند. حتي همين اروپا هم مي تواند مورد جاسوسي ايالات متحده قرار بگيرد کمااينکه در بحران جاسوسي ها اين مسئله را به وضوح ديديم. اما فعلا و در حال حاضر يک سري از کشورها هدف حمله ي روشن و واضع واشنگتن قرار گرفته اند و البته با همه به يک گونه برخورد نمي شود.

چين پيش از هر چيز با ابزارهاي اقتصادي مورد حمله قرار مي گيرد ولي البته منکر ابزارهاي جاسوسي و پيمان هاي نظامي با همسايگان اين کشور از جانب آمريکا نمي شويم. هدف، بيشتر ذکر اولويت عناصر اتخاذ شده از جانب آمريکا براي مقابله با هر کشور خاص است. در سوي ديگر روسيه و ايران و ونزوئلا مورد حمله هاي جدي تر به وسيله ي «جنگ اقتصادي» و در برخي موارد تلاش براي کودتا با عوامل داخلي قرار مي گيرند. اين پيمان هاي مشهور آمريکا در دو سوي اقيانوس اطلس و آرام از همين جنس اند. يعني از جنس ابزارهايي براي فشار بر رقبا. با پيمان تجارت آزاد ترانس پاسيفيک چين قرار است که مهار شود و با پيمان ترانس آتلانتيک قرار است اروپا در مقابله با روسيه ترديد به خود راه ندهد. پيمان ترانس پاسيفيک لنگه ي اقتصادي «محور آسيايي» است و پيمان ترانس آتلانتيک لنگه اقتصادي ناتو. به همين دليل است که بسياري پيمان اخير را «ناتوي اقتصادي» نامگذاري کرده اند.

ارزش هاي مشترک در خطرند!

جالب اين است که مالمستروم هم از اين بابت دچار لغزش زباني مشهور شده است. وي گفته است که هدف ما صرفا مذاکره و تجارت نيست زيرا تا همين حالا هم تعرفه ي کالاها براي ما (آمريکا و اروپا) بسيار پايين بوده است؛ تقريبا و به طور ميانگين چيزي شبيه 3 درصد. خانم مالمستروم گفته است که اين پيمان ميان دو اقتصاد بزرگ دنيا صورت مي گيرد که مهم تر از هر چيز داراي عقايد و ارزش هاي مشترک هستند. وي افزوده است که اين پيمان را بايد به چشم پيماني استراتژيک نگاه کرد. زيرا ما با دنيايي مواجه ايم که هر لحظه در حال تغيير و آشوب و ناآرامي است و آناني که احساس مي کنند ارزش ها و زمينه هايي مشترک دارند بايد در چنين دوراني دست به دست هم دهند تا از تندباد حوادث در امان بمانند. اشارات وي البته واضح تر از اين هم بوده اند. وي گفته است که چين خود را به عنوان يک قدرت نوظهور نشان داده است که پيامد آن قطعا کاهش قدرت و نفوذ ما خواهد بود. روسيه نيز از نگاه وي ارزش هاي اروپايي را تهديد کرده و بايد شاهد اتحاد و همرايي اتحاديه اروپا به عنوان پاسخي به تعرض اش باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر