صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

انتشار آمار ضعیف از سوی چین و ایالات متحده

شاخص دلار و سهام ایالات متحده در روز جمعه افت داشتند. آمار اقتصادی مربوط به ایالات متحده ضعیف اعلام شدند. مخارج مصرف کننده در ماه سپتامبر فقط 0.1% افزایش پیدا کرد که این رقم پایین ترین میزان طی هشت ماه اخیر محسوب می شود.

کد خبر: 55349

شاخص دلار و سهام ایالات متحده در روز جمعه افت داشتند. آمار اقتصادی مربوط به ایالات متحده ضعیف اعلام شدند. مخارج مصرف کننده در ماه سپتامبر فقط 0.1% افزایش پیدا کرد که این رقم پایین ترین میزان طی هشت ماه اخیر محسوب می شود. ضمن اینکه این آمار دو سوم از فعالیت اقتصادی در ایالات متحده را شامل می گردد. مخارج مصرف کننده در سه ماهۀ سوم در مقیاس سالیانه 3.25 افزایش پیدا کردند که باعث شد تولید ناخالص داخلی 1.5% رشد پیدا کند. هزینه بدون افزایش درآمد امکان افزایش ندارند. میانگین حقوق در سپتامبر در ایالات متحده اندکی کاهش پیدا کرد در حالیکه در ماه اوت 0.4% افزایش داشت. متعاقباً رشد درآمد هم به 0.1% رسید که یک حداقل است. فعالان بازار از روند منفی رشد ضعیف اقتصادی ایالات متحده در سه ماهۀ چهارم هراس دارند. شاخص ضریب اطمینان مصرف کننده متعلق به دانشگاه میشیگان در اکتبر از رقم 92.1 به رقم 90 واحد رسید در حالیکه انتظار می رفت تا 92.5 رشد کند. آمار ضعیف ممکن است منجر به تاخیر در افزایش نرخ بهره توسط فدرال ریزرو شوند که تاثیری مثبت روی بازار سهام دارد. شاخص S&P500 در اکتبر 8.3% رشد داشت که بیشترین میزان رشد طی چهار سال اخیر محسوب می شود. البته اگر انتشار آمار ضعیف اقتصادی ادامه پیدا کند، قیمت های سهام هم به ناچار افت پیدا خواهند کرد. گردش مالی در بورس های سهام ایالات متحده در روز جمعه به 7.4 میلیارد سهم رسید که 74% بالاتر از میانگین بیست روزه است. امروز در ایالات متحده آمار مربوط به شاخص تولیدی متعلق به ISM برای ماه اکتبر و آمار مربوط به مخارج ساخت و ساز برای ماه سپتامبر منتشر خواهند شد که به اعتقاد ما تخمین ها در این رابطه منفی هستند.

 

امروز سهام اروپا رشد داشتند که تحت تاثیر رشد شاخص مدیران خرید بخش تولیدی منطقۀ یورو در اکتبر از رقم 52.0 به 52.3 بود. ضمن اینکه شاخص های مشابه در آلمان و ایتالیا نیز رشد داشتند. بانک های یونانی سنجش های تنش بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا را گذراندند که همین امر باعث شد شاخص بورس سهام آتن رشد کند و ATG نیز تاثیری مثبت روی قیمت سهام سایر بانک های اروپایی گذاشت. بانک Commerzbank در آلمان اعلام کرد که برای اولین بار از سال 2007 تاکنون سود سهام ها پرداخت خواهد کرد که باعث شد ارزش سهامش 4.5% افزایش پیدا کند. شاخص FTSEurofirst در اروپا در ماه اکنبر بیش از 8% رشد داشت که بالاترین میزان رشد طی 6 سال اخیر محسوب می شود که به دلیل اظهار نظرهای بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا دربارۀ احتمال افزایش تزریق پول به اقتصاد اروپا بود. امروز انتظار نمی رود که بیش از این آمار اقتصادی مهمی در منطقۀ یورو منتشر شود.

 

شاخص Nikkei امروز همراه با شاخص ترکیبی شانگهای در چین افت پیدا کرد. شاخص مدیران خرید بخش تولید چین در اکتبر برای سومین ماه متوالی افت پیدا کرد. ارزش سهام شرکت های ژاپنی فعال در بخش فولاد بیشترین میزان سقوط را متحمل شد چراکه به تقاضای از سوی چین وابسته هستند. ارزش سهام Kobe Steel افتی 6.5درصدی و ارزش سهام JFE Holdings افتی 6.5درصدی و ارزش سهام Nippon Steel & Sumitomo Metal سقوطی 5.5درصدی پیدا کردند. خاطر نشان می سازیم که به مناسبت روز فرهنگ فردا در ژاپن تعطیل رسمی است و بازارها در آن کشور بسته خواهند بود. عرضۀ اولیۀ سهام شرکت Japan Post Holdings که بزرگترین شرکت خدمات مالی و پستی در ژاپن است در روز چهارشنبه انجام خواهد که می تواند منجر به افزایش نوسان شاخص Nikkei شود.

به دلیل انتشار آمار اقتصادی ضعیف در چین، قیمت های آتی اکثر کالاها کاهش پیدا کردند. فعالان بازار از کاهش تقاضا هراس دارند.

 

پس از آنکه سازمان جهانی قهوه اعلام کرد که صادرات جهانی در فصل 2014/2015 با 3.1% کاهش به 110.8 میلیون بستۀ 60 کیلویی رسید، که طی پنج سال اخیر بی سابقه است، قیمت قهوه افزایش پیدا کرد. صادرات قهوۀ نوع عربیکا با 1.9% به 68.4 میلیون بشه و صادرات قهوه نوع "روبوستا" با 4.9% کاهش به 42.3 میلیون بسته رسید.

 

قیمت های کاکائو در ماه گذشته به اوج خود رسیدند که به دلیل بدی آب و هوا و احتمال دور دوم خشکسالی در ساحل عاج و غنا بود.

منبع : IFC Markets

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر