صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

افزايش نرخ مصالح ساختماني و رکود بازار مسکن

بنابراين سازندگان که در دوسال گذشته با بحران فروش نرفتن خانه‌هاي نوساز مواجه شده‌اند، نسبت به آينده بازار و احتمال افزايش قيمت‌ها نگران هستند زيرا معتقدند که بازار کشش افزايش قيمت بيش از اين را ندارد.

کد خبر: 543

مهر/ نرخ برخي از مصالح ساختماني در هفته‌هاي اخير با افزايش قيمت مواجه شده است که اين موضوع نگراني بابت رکود بيشتر بازار مسکن را افزايش مي‌دهد.

در هفته‌هاي اخير برخي از عوامل موثر در قيمت ساخت مسکن باوجود ادامه رکود در اين بازار با افزايش قيمت مواجه شده است بطوريکه در تعدادي از شهرها تا چندبرابر قيمت قبلي خريد و فروش مي‌شود. در واقع مصالح ساختماني که به عنوان اصلي‌ترين مواد اوليه در ساخت و ساز به شمار مي‌رود از عوامل موثر بر قيمت تمام شده مسکن است که هرگونه تغيير قيمتي در آن مي‌تواند هزينه ساخت مسکن را افزايش دهد.

براين اساس، نرخ مصالح ساختماني که از ابتداي امسال تاکنون تغيير قيمت زيادي را نداشت در هفته‌هاي اخير با افزايش در برخي از اقلام مواجه شده است که ادامه اين روند، ساخت و ساز را با رکود بيشتري مواجه خواهد کرد اين در حالي است که ساخت و سازهاي مسکن در دوسال گذشته با کاهش بيش از 50 درصد مواجه شده است.

مصالح ساختماني سهم حدود 30 درصدي را در قيمت نهايي ساختمان‌ها دارد بنابراين تغيير اين عامل اگر در کنار افزايش قيمت در ديگر عوامل موثر بر ساخت باشد، قيمت‌ها را مي تواند تا چندبرابر افزايش دهد، موضوعي که در سا‌لهاي گذشته هم رخ داد و بازار مسکن را با تلاطم مواجه کرد.

البته کارشناسان سهم زمين را بيش از تمامي عوامل بر قيمت مسکن مي‌دانند اما بطور حتم افزايش هزينه‌هاي ساخت هم به عنوان يک محرک قدرتمند مي‌تواند، تاثيراتي را بر نرخ نهايي بازار مسکن بگذارد. بنابراين سازندگان که در دوسال گذشته با بحران فروش نرفتن خانه‌هاي نوساز مواجه شده‌اند، نسبت به آينده بازار و احتمال افزايش قيمت‌ها نگران هستند زيرا معتقدند که بازار کشش افزايش قيمت بيش از اين را ندارد.

در اين رابطه محمدمهدي مافي، دبير انجمن انبوه اسازان مسکن استان تهران با بيان اينکه بازار کشش قيمتي بيشتري را ندارد، گفت: افزايش هزينه ساخت يکي از عوامل گراني بازار مسکن است.

وي افزود: اما مهمترين دليل افزايش قيمت مسکن در دوسال گذشته، قيمت زمين بود که بصورت جهشي بالا رفت و هزينه ساخت سهم کمي نسبت به قيمت زمين در گراني مسکن داشت.

به همين دليل، تعدادي از سازندگان به خصوص در شهرهايي غير از تهران، ساخت و ساز را به حالت نيمه تعطيل درآورند تا وضعيت قيمت‌ برخي از مصالح ساختماني مشخص شود. اين موضوع به خصوص در پروژه‌هاي بزرگ و انبوه سازي خيلي به چشم مي‌خورد و سازندگان انبوه مسکن به دنبال ثبات بيشتر در قيمت‌ها هستند تادوباره کار خود را شروع کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر