صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

شمشير کشيدن اعراب اوپک به روي هم

امارات پنجمين توليدکننده بزرگ اوپک توليد خود را افزايش داده و به دنبال رسيدن به ظرفيت توليد روزانه 3.5 ميليون بشکه تا سال 2017 است. توليد نفت امارات در حال حاضر روزانه دو ميليون و 800 هزار بشکه است.

کد خبر: 5212

بهاي نفت به کمتر از 50 دلار درهر بشکه (پايين‌ترين قيمت از سال 2009 سقوط کرده) و باعث بروز يک جنگ قدرت بين توليدکنندگان براي حفظ مشتريان خود در آسيا شده است.

در شرايطي که عربستان و متحدانش در خليج فارس در زمينه مخالفت با کاهش توليد و عدم افزايش قيمتها متحد به نظر مي‌رسند، اما روز به روز بيشتر گرفتار يک اختلاف شديد براي حفظ سهم بازار خود در آسيا مي‌شوند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) به نقل از رويترز، بهاي نفت به کمتر از 50 دلار درهر بشکه (پايين‌ترين قيمت از سال 2009 سقوط کرده) و باعث بروز يک جنگ قدرت بين توليدکنندگان براي حفظ مشتريان خود در آسيا شده است.

چشم انداز قيمت نفت با پيش‌بيني موسسه گلدمن ساش که چشم انداز قيمت را براي سه ماهه نخست 2015 ميلادي 40 دلار اعلام کرد تاريک به نظر مي‌رسد.

امارات هفته گذشته همانند کويت و عراق قيمت نفت خود براي فروش به آسيا را پايين تر از قيمت عربستان اعلام کرد.

اين تخفيف‌ها نشان مي‌دهد که چطور اعضاي اوپک در خليج فارس که بيش از نيمي از توليد اوپک را به خود اختصاص مي‌دهند، آماده اقدام عليه يکديگر براي حفظ سهم بازار هستند و با اين کار فشار بيشتري بر قيمت‌هاي جهاني نفت وارد مي کنند.

توشار بانسال از موسسه مشاوره نفتي اف جي ايي مي‌گويد: توليدکنندگان نفت در حاشيه خليج فارس نظير امارات آماده پذيرفتن قيمت‌هاي پايين تر براي حفظ بازار خود هستند. اين يک نبرد بر سر بازار است.

شرکت ملي نفت ابوظبي(ادناک) قيمت رسمي فروش نفت خود در ماه دسامبر براي نهمين ماه متوالي با تخفيف نسبت به نفت فوق سبک عربستان اعلام کرد.

اين به رغم افزايش قيمت نفت عربستان براي مشتريان آسيايي پس از کاهش شديد در ماه‌هاي گذشته است.

منابع آگاه مي‌گويند، شرکت ملي نفت ابوظبي احساس کرده که براي تضمين جذابيت نفت خود براي پالايشگاه‌هاي آسيايي بايد قيمتها را پايين بياورد.

موسسه گلدمن ساش چشم‌انداز خود براي متوسط قيمت نفت برنت در سال 2015 را به 50 دلار و 40 سنت و نفت آمريکا را به 47 دلار و 15 سنت در هر بشکه تنزل داد.

اين بانک آمريکايي پيش‌بيني خود براي بهاي نفت برنت در سه ماهه نخست 2015 را از 80 دلار به 42 دلار و نفت آمريکا را از 70 دلار به 41 دلار کاهش داد و اعلام کرد که لازم است قيمت نفت در نيمه نخست سال 2015 ميلادي در مرز 40 دلار باقي بماند تا باعث خروج سرمايه‌ها از بخش نفت شيل آمريکا شود.

تحليلگران اين موسسه در گزارشي گفتند، براي خروج تمام سرمايه‌ها از بخش نفت شيل و تعادل مجدد بازار بايد قيمت‌ها براي مدت بيشتري پايين باقي بماند.

وزراي نفت کشورهاي اوپک از جمله امارات در کنار هدف قرار دادن نفت شيل آمريکا خواستار اين هستند که کشورهاي ديگري نظير روسيه توليد خود را کاهش دهند تا قيمت‌ها بالا برود. اين درحالي است که روسيه خواستار اين است که اوپک و مخصوصا عربستان ابتدا توليد خود را کاهش دهند.

طي يک دهه گذشته نفت موربان امارات به طور متوسط 15 سنت در هر بشکه بالاتر از نفت فوق سبک عربستان معامله شده، اما رابطه بين اين دو نفت از ماه آوريل سال گذشته تغيير کرده است.

در ماه سپتامبر نفت موربان با بيشترين تخفيف طي يک دهه گذشته(دو دلار و 28 سنت کمتر) نسبت به فوق سبک عربستان معامله شد.

ديگر نفت امارات موسوم به "زکوم بالا" نيز در ماه دسامبر با تخفيف نسبت به نفت عربستان به فروش رسيد. اگرچه نفت زکوم طي يک دهه گذشته هميشه به طور متوسط يک دلار و 11 سنت بالاتر از نفت عربستان فروخته شده است.

شرکت ملي نفت ابوظبي قيمت‌هاي خود را دو ماه پس از تعيين قيمت نفت‌هاي عربستان، کويت و امارات اعلام مي‌کند که زمان بيشتري را در اختيار امارات براي واکنش به تغييرات بازار قرار مي دهد.

امارات پنجمين توليدکننده بزرگ اوپک توليد خود را افزايش داده و به دنبال رسيدن به ظرفيت توليد روزانه 3.5 ميليون بشکه تا سال 2017 است. توليد نفت امارات در حال حاضر روزانه دو ميليون و 800 هزار بشکه است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر