صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مهم/واکنش غولهاي نفتي به کاهش قيمت‌

شرکت‌هاي بزرگ نفتي بالاخره از خواب بيدار شدند و در مواجهه با اندازه سقوط در قيمت نفت و آثار آن، دست به اتخاذ اقدامات جدي زده‌اند.

کد خبر: 5092

شرکت‌هاي بزرگ نفتي بالاخره از خواب بيدار شدند و در مواجهه با اندازه سقوط در قيمت نفت و آثار آن، دست به اتخاذ اقدامات جدي زده‌اند.

به گزارش بلومبرگ، شرکت رويال داچ شل، پروژه 6.5 ميليارد دلاري خود را در قطر به حال تعليق درآورد و شرکت شلومبرگر حدود 9 هزار نفر از کارمندان خود را اخراج کرد. همچنين استات اويل به فعاليت‌هاي اکتشافي خود در گرينلند پايان داد. غول‌هاي صنعت نفت، اين هفته به اين نتيجه رسيدند که رکود موقتي نيست. اين توليد‌کنندگان بزرگ، براي حل مسئله عرضه بي‌سابقه نفت که منجر به توليد گاز طبيعي و نفت، به ميزاني بيش از تقاضاي جهاني شده است، از توليد‌‌کنندگان شيل ايالات متحده (مانند شرکت CLR) پيروي کرده‌اند.

در بسياري از روز‌هاي اين ماه، نفت خام کمتر از 50 دلار در هر بشکه معامله شد، قيمتي که حتي دو ماه پيش که اوپک اعلام کرد توليد خود را براي حمايت از قيمت‌ها کاهش نخواهد داد، معدود افرادي توانايي پيش‌بيني آن را داشتند. با توجه به پيش‌بيني‌ها، اگر بازار در اين وضعيت باقي بماند، مبالغ جهاني که به اکتشاف و توليد اختصاص مي‌يابد در سال جاري حتي تا بيش از 30 درصد ممکن است کاهش يابد که اين بزرگترين افت از سال 1986 محسوب مي‌شود.

يک تحليلگر اوراق بهادار در لندن عقيده دارد: تعداد اندکي از مردم انتظار اين سطح قيمت براي نفت را داشته‌اند و حتي شرکت‌هاي نفتي نيز چنين شرايطي را پيش‌بيني‌ نمي‌کردند. آنها اکنون بايد با اين وضعيت جديد دست و پنجه نرم کنند و اولين تاثير اين شرايط مطمئنا بر سرمايه‌گذاري‌هاي جديد خواهد بود.

شرکت‌هاي شل،BP ، شورون و ديگر توليد‌کنندگان بزرگ، در حال آماده کردن درآمد‌ها و صورت‌هاي مالي خود در سال 2014 براي ارائه به سرمايه‌گذاران (و نيز اعلام برنامه‌هايشان براي سال جاري) در پايان اين ماه يا اوايل فوريه هستند. اکنون مديران ارشد اجرايي اين شرکت‌ها با اين چالش روبه‌رو هستند که در سهامداران اطميناني ايجاد کنند نسبت به اينکه آنها توانايي پشت سر گذاشتن اين رکود بدون کاهش در سود سهام پرداختي را دارند.

شرکت بانک امريکا، پنجشنبه پيش‌بيني کرد : نفت برنت که اکنون در حدود 48 دلار در بازار‌هاي آتي معامله مي‌شود، احتمالا در کمتر از 31 دلار در هر بشکه در پايان سه ماهه اول امسال معامله خواهد شد؛ اين رقم حتي پايين‌تر از 36.30 دلار در بحران مالي سال 2008 است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر