صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

چرا بانک‌ها نمي‌توانند از سوداي بنگاه داري دست بردارند؟

چرا بانک‌ها باوجود تاکيدات مقامات دولتي بر بنگاهداري نکردن نمي‌توانند در اقتصاد ايران نقش واسطه‌گري مالي خود را به همين سادگي کنار بگذارند؟

کد خبر: 5091

چرا بانک‌ها باوجود تاکيدات مقامات دولتي بر بنگاهداري نکردن نمي‌توانند در اقتصاد ايران نقش واسطه‌گري مالي خود را به همين سادگي کنار بگذارند؟

بررسي‌ها نشان مي‌دهد شش مانع سر راه واسطه‌گري مالي شبکه بانکي قرار گرفته‌اند که عبارتند از افزايش مطالبات غيرجاري بانک‌ها، تسهيلات تکليفي، بدهي دولت به شبکه بانکي، بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي، اوراق مشارکت شرکت‌هاي دولتي، نقش اخلالي موسسات اعتباري غير مجاز، هستند.

اين موانعي است که مقامات پولي و بانکي بر آن تاکيد دارند. با اين حال وزير اقتصاد چندي پيش گفته بود که با وجود اينکه بايد بانک‌ها به فکر سودآوري خود هم باشند اما مهم‌ترين مساله فعلي، چرخش اقتصاد و روند مثبت توليد است که بر عهده آن‌ها بوده و بايد به خوبي بتوانند به عنوان واسطه مالي منابع دريافتي خود را به متقاضيان تسهيلات بپردازند.

اما مهم‌ترين دلايل اين موضوع که در گزارشي که ايسنا به آن پرداخته، به اين شرح است؛

*معوقات بانکي صعودي پيش مي‌رود

مجموع معوقات بانکي ارزي و ريالي در پايان آبان ماه امسال به حدود ۹۴ هزار ميليارد تومان رسيده که در مقايسه با پايان اسفندماه سال گذشته که در حدود ۸۰ هزار ميليارد تومان بود ۱۴ هزار ميليارد و به عبارتي ديگر ۱۶. ۲ درصد رشد داشته است.

*ابلاع ۳۶ هزار ميليارد تسهيلات تکليفي به بانک‌ها


در سال جاري بيش از ۳۶ هزار ميليارد تومان پرداخت تسهيلات تکليفي به به شبکه بانکي ابلاغ شده که در آخرين آمار بانک مرکزي در نيمه اول سال حدود ۵۴۰۰ ميليارد تومان يعني نزديک به ۱۵ درصد عملکرد داشته است.

*بدهي ۷۶ هزار ميلياردي دولت به بانک‌ها

بدهي دولت به بانک‌ها از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲ حدود ۱۱۴ درصد و از پارسال تا امسال حدود ۳۱ درصد رشد داشته است که اين عامل با خالي کردن دست بانک‌ها از اين ميزان در کاهش توان تسهيلات دهي آن‌ها بي‌تاثير نيست.

*عامل فزاينده پايه پولي بر اثر انباشت بدهي‌ها

بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي تا هشت ماهه سال جاري به ۷۳ هزار ميليارد تومان رسيده است. بانک مرکزي بدهي بانک‌ها به اين بانک در ماه‌هاي اخير از مهم‌ترين عوامل رشد پايه پولي در کشور بوده و اکنون نيز از موانع واسطه‌گري بانک‌ها از آن ياد مي‌شود.

*موسسات غير مجاز نمي‌گذارند بانک‌ها بانکدار باشند

بنابر اعلام بانک مرکزي حجم سپرده شش موسسه اعتباري در شرف ساماندهي در پايان شهريور ماه امسال به ۹۴ هزار ميليارد تومان و به عبارتي ۱۵ درصد کل نقدينگي ۶۰۷ هزار ميلياردي کشور مي‌رسد.

*۱۶ هزار ميليارد بانک‌ها درگير اوراق مشارکت

آمار هفت ماهه از وضعيت انتشار اوراق مشارکت نشان مي‌دهد که ۱۶ هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان منابع درگير بانک‌ها اين مورد بوده و وزارتخانه‌ها و شرکت‌هاي تابعه بابت انتشار اوراق به اين اندازه به سيستم بانکي بدهکار هستند.
اقتصاد نيوز/

نظرات بینندگان

ارسال نظر