صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

تلاطم ارزي بازار ديجيتال را تکان داد

«شرايط بازار در حال حاضر به‌گونه‌اي است که عملا هيچ خريداري وجود ندارد شايد در سال‌هاي گذشته مجموع ورودي به بازار فروش 500 تا600 نفر مي‌رسيد اما امسال حتي بازديدکننده‌ها کم شده و به 100 نفر خريدار هم نمي‌رسد. اين نشان‌دهنده عدم اعتماد خريدار و مصرف‌کننده به بازار است و اينکه منتظر اتفاقات در آينده است. به نظر مي‌رسد دولت بايد اقدام جدي در اينباره صورت دهد و براي تمام کالاها در حوزه ديجيتال يک قيمت ثابت تعيين کند. اين کار هم به نفع دولت و هم مصرف‌کننده است و با حمايت اتحاديه هم مواجه مي‌شود.

کد خبر: 490

دنياي اقتصاد/ رئيس اتحاديه صنف فناوران رايانه: بي‌ثباتي قيمت ارز موجب افزايش ناگهاني قيمت‌ها شده است
ليدا اياز: بازارهاي ديجيتال روزهاي سردي را در سومين فصل سال سپري مي‌کنند. بازاري که ملتهب از تغييرات قيمت ارز درپي پايان مذاکرات هسته‌اي ايران تا خرداد ماه آينده است. به گواه کارشناسان و عاملان فروش در بازارهاي ديجيتال با وجود افزايش قيمت در شرايط افزايش قيمت ارز سودي نصيب فروشندگان کالا نمي‌شود و راکد شدن بازار حتي نگراني‌ها را افزايش داده است.
تغييرات در بازار خريد و فروش تجهيزات تکنولوژي مقوله تازه‌اي نيست، اما از زماني که اين قصه در همه حوزه‌هاي زندگي روزمره ما تکرار مي‌شود و بر هزينه‌کردهاي ما تاثير‌گذاري مستقيم دارد بدون شک موضوعي مهم تلقي مي‌شود. در ماه اخير نيز پس از پايان دوره يک ساله مذاکرات هسته‌اي ايران و نااميدي از حصول نتيجه، قيمت دلار تغييرات محسوس و افزايش جزيي نشان داد، اما همين افزايش جزيي در برخي معاملات از جمله بازار ديجيتال خودش را نشان داد به‌طوري‌که در بازار موبايل و تبلت تغييرات قيمتي احساس شد.
در ماه جاري بازار ديجيتال به گواه شاهدان و فروشندگان کمتر از هميشه خريدار داشته و اين تغييرات قيمت، اگرچه با وجود افزايش بايد به کام شرکت‌هاي فروشنده تجهيزات ديجيتال باشد، اما به دليل کم‌شدن رغبت در خريد از سوي مصرف‌کنندگان به از رونق افتادن بازارهاي معتبر خريد و فروش کالاهاي ديجيتالي در پايتخت منجر شده است.
به گفته بهنامي يک فروشنده در بازار ديجيتال تهران تغييرات اخير در قيمت ارز همچون گذشته در ابتدا به افزايش قيمت موبايل به ويژه آي‌فون منجر شد. او به «دنياي اقتصاد» گفت: بعد از تغييرات در قيمت ارز معمولا اولين تغيير بر گوشي‌هاي موبايل احساس مي‌شود به خصوص گوشي‌هاي آي‌فون که خريد و فروش آن تحت تاثير قيمت دلار است. به طور مثال با هر تغيير ممکن است بين 20 تا 50 هزار تومان روي قيمت‌هاي موبايل تغيير ايجاد شود، البته اين تغييرات در پي تغييرات قيمت ارز اتفاق مي‌افتد و نيز تصميمات مسوولان گمرک که ارزش افزوده روي کالا را تعيين مي‌کنند.
به گفته او لپ‌تاپ و تبلت هم تحت‌تاثير تغييرات قيمت ارز قرار مي‌گيرد، اما به اندازه موبايل و در کوتاه‌مدت نمي‌توان آن را حس کرد و نمي‌شود گفت که به‌طور مثال يک شبه 100 هزار تومان به قيمت لپ تاپ اضافه شود. شايد در طول 6 ماه بتوان به درستي گفت که چه تغييرات قيمتي در لپ‌تاپ ديده مي‌شود، بنابراين شما با تغييراتي مثل چند صدهزار تومان در کوتاه‌مدت مواجه نيستيد. شايد در يک ماه گذشته و پس از مذاکرات هسته‌اي ايران و تغييرات قيمت ارز بازار لپ‌تاپ تغيير زيادي نکرده باشد، اما در همين مدت در بازار آي‌پد و موبايل که در دسترس‌تر هستند، شاهد تغيير قيمت بوديم.
به اعتقاد بهنامي مصرف کننده ايراني در شرايطي که قيمت بالا مي‌رود به طور خودکار جبهه مي‌گيرد؛ «مردم دست از خريد مي‌کشند و مي‌گويند صبر مي‌کنيم تا قيمت‌ها ارزان شود، بنابراين در اين نوسان قيمت ما هيچ سودي نمي‌کنيم. ترجيح ما اين است که هيچ تغيير قيمتي صورت نگيرد اما مشتري‌ها به طور دائمي براي خريد به بازار بيايند.» او با اعلام اينکه سود ما در نوسان قيمت نيست ادامه مي‌دهد: « اين زمان تعداد فروشمان پايين مي‌آيد و چنين چيزي اصلا به سود فروشنده نيست. در حال حاضر هم بازار تبلت و لپ‌تاپ کاملا راکد است و شايد قيمت کالا در خريد و فروشي که بين همکاران هم صنفي وجود دارد تغيير کند. راهکاري براي برون رفت از اين مشکل اگر هم وجود داشته باشد از طرف دولت قابل اجرا است.»
ميرمهدي، رئيس اتحاديه صنف فناوران رايانه تهران با تاييد اينکه در سال‌هاي اخير بازار اين روزهاي ديجيتال تحت تاثير قوانين تعيين نرخ دلار و ارز بوده است، به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: در صنف ما فروشنده با مراجعه به بازارهاي خليج فارس راسا نسبت به وارد کردن تجهيزات اقدام مي‌کند بنابراين قيمت‌ها هم با توجه به نرخ روز درهم و دلار تعيين مي‌شود. در چنين شرايطي برنامه‌هاي کاري در حوزه آي‌تي وابسته به نرخ درهم است. شايد يک درهم در لفظ رقم ناچيزي باشد اما براي خريد کالايي مثل لپ تاپ تاثيرگذار است. در حال حاضر اگر هم مي‌بينيم اين قيمت‌ها به طور روزانه افزايش و کاهش نشان مي‌دهد با کشورهاي خليج‌فارس هماهنگ مي‌شود.

به اعتقاد ميرمهدي، اگر دولت بتواند با ورود به اين عرصه در پي کنترل قيمت باشد اين کار هم به نفع مردم است و هم دولت و اگر مثلا قرار است براي سال آينده قيمت دلار روي 2850تومان قرار داشته باشد سيستم بانکي با دريافت اين مبلغ امکان حمايت از اين صنف را داشته باشد. او ادامه مي‌دهد: «متاسفانه با توجه به ناهماهنگي‌ها و نابساماني‌هايي که در اين عرصه وجود دارد قيمت به صورت دوره اي تغيير مي‌کند و اين باعث مي‌شود دلالان از اين فضا سوءاستفاده کنند که هيچ کدام مورد تاييد اتحاديه و واردکننده نيست. مطمئنا اگر نرخ ارز در سيستم بانکي ثابت شود و ارز مناسب در اختيار وارد کننده قرار گيرد، نرخ قيمت کالاي ديجيتال که در اين سال‌ها در سبد خانوار ايراني هم قرار گرفته ثابت مي‌شود و اين امر منجر به افزايش فروش مي‌شود.»
از سوي ديگر کمتر شاهد ورود کالاهاي قاچاق و غيراستاندارد و غير اورجينال ازسوي دلالان به بازار خواهيم بود. مطمئنا با ثابت قيمت و تسهيل روند بانکي مناسب اين نقايص رفع مي‌شود. او تغييرات حال حاضر در بازار ديجيتال را منفي مي‌داند که به‌شدت تحت تاثير نوسانات قيمت ارز است؛ «شرايط بازار در حال حاضر به‌گونه‌اي است که عملا هيچ خريداري وجود ندارد شايد در سال‌هاي گذشته مجموع ورودي به بازار فروش 500 تا600 نفر مي‌رسيد اما امسال حتي بازديدکننده‌ها کم شده و به 100 نفر خريدار هم نمي‌رسد. اين نشان‌دهنده عدم اعتماد خريدار و مصرف‌کننده به بازار است و اينکه منتظر اتفاقات در آينده است. به نظر مي‌رسد دولت بايد اقدام جدي در اينباره صورت دهد و براي تمام کالاها در حوزه ديجيتال يک قيمت ثابت تعيين کند. اين کار هم به نفع دولت و هم مصرف‌کننده است و با حمايت اتحاديه هم مواجه مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر