صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

غلامرضا تاجگردون

تغییر نرخ نفت در بودجه

به‌عبارت مشخص‌تر قیمت نفت در لایحه بودجه 94، 72 دلار درنظر گرفته شده که متناسب با کاهش قیمتی که برای آن درنظر گرفته می‌شود از میزان هزینه‌ها کاسته شود که این مساله در مجلس کاری بسیار سخت و وقت‌گیر است.

کد خبر: 4818

بودجه94 در کمیسیون تلفیق به بحث و بررسی گذاشته شده است و باتوجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد مهم‌ترین مشکل پیش روی لایحه بودجه، مساله قیمت نفت است.
به‌عبارت مشخص‌تر قیمت نفت در لایحه بودجه 94، 72 دلار درنظر گرفته شده که متناسب با کاهش قیمتی که برای آن درنظر گرفته می‌شود از میزان هزینه‌ها کاسته شود که این مساله در مجلس کاری بسیار سخت و وقت‌گیر است.
در این رابطه گاه صحبت از کسری بودجه مطرح می‌شود که لازم به ذکر است در این مرحله کسری بودجه‌ای وجود نخواهد داشت بلکه میزان خدمات با میزان درآمدها تنظیم می‌شود.
به‌عبارت دیگر هرچقدر درآمدهای دولت کاهش پیدا کند به همان اندازه از خدماتی که دولت پیش‌بینی کرده بود، کاسته می‌شود و به امور ضروری‌تر پرداخته می‌شود. درواقع به اندازه پول، هزینه صورت می‌گیرد. بر این اساس به نظر می‌رسد در اولین گام قیمت نفت در بودجه تغییر پیدا کند و با کاهش آن و نزدیک شدن به قیمت واقعی هزینه‌ها نیز منطبق بر آن تنظیم و تدوین شود که کمیسیون تلفیق درمورد قیمت نهایی تصمیم خواهد گرفت.
 
البته برخی مباحثی را مطرح می‌کنند که اگر قیمت نفت در بودجه کاهش پیدا کند حامل پیامی خواهد بود بدین معنا که ایران قیمت کنونی نفت را پذیرفته است و انتظار ندارد این قیمت افزایش پیدا کند در این راستا باید اذعان داشت دو نگرش متفاوت وجود دارد: زمانی این مساله مطرح می‌شود که قیمت کنونی نفت پذیرفته شده است و زمانی این حقیقت وجود دارد که ایران می‌خواهد خود را با قیمت واقعی تنظیم کند.
 
بر این اساس آنچه قرار است صورت گیرد، تنظیم کشور بر اساس قیمت واقعی است و این مساله قطعا بدون اشکال خواهد بود چراکه با این حرکت تلاش می‌شود آسیب‌های احتمالی کاهش پیدا کند. بنابراین کاهش قیمت نفت و تصریح آن در بودجه نه‌تنها مشکلی ندارد بلکه اگر مجلس موفق به انجام آن شود این امر حرکتی در راه کاهش هزینه‌ها و آسیب‌ها خواهد بود و بر اساس آن قیمت واقعی در بودجه جای می‌گیرد و بر اساس درآمدهای موجود مخارج درنظر گرفته می‌شود.
 
نکته دیگری که در این رابطه حائز اهمیت است، مساله یارانه‌هاست؛ موضوعی که در هر صورت لازم است درمورد آن تصمیم‌های مناسبی اتخاذ شود البته باید تاکید کرد موضوع یارانه موضوعی است که مجلس و دولت باید هردو در مورد آن به توافق برسند. 
* رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

نظرات بینندگان

ارسال نظر