صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

چرا قيمت نفت افزايش نمي‌يابد؟

بلومبرگ گزارش مي دهد که قيمت نفت وست تگزاس اينترمديت امروز با 89 سنت کاهش به 45.18 دلار رسيد. يکي از مهمترين عوامل کاهش قيمت در بازارهاي انرژي و به ويژه نفت، کاهش تقاضاي انرژي ايالات متحده در اين بازار بوده که در نتيجة رشد شديد «نفت رستي» ايجاد شده است.

کد خبر: 4783

فرارو/ مطلبي که مي خوانيد در فرارو منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
با کاهش بيش از پيش قيمت نفت، کارشناسان اقتصاد انرژي گمانه‌زني‌هاي فراواني پيرامون ريشه‌هاي اين کاهش و مسير آينده قيمت انرژي در جهان داشته‌اند.
بلومبرگ گزارش مي دهد که قيمت نفت وست تگزاس اينترمديت امروز با 89 سنت کاهش به 45.18 دلار رسيد. يکي از مهمترين عوامل کاهش قيمت در بازارهاي انرژي و به ويژه نفت، کاهش تقاضاي انرژي ايالات متحده در اين بازار بوده که در نتيجة رشد شديد «نفت رستي» ايجاد شده است.
نگاهي بر آمار توليد و واردات نفت امريکا نشان مي‌دهد که اين کشور براي اولين بار پس از جنگ جهاني دوم، همزمان با رشد مثبت اقتصادي، توانسته است از تقاضاي نفت خارجي خود به شدت بکاهد.
همانگونه که در نمودار نيز مشاهده مي‌شود با افزايش توليد نفت در اين کشور، از وابستگي نفتي آن به شدت کاسته شده است. بانک سرمايه‌گذاري گلدمن ساچز پيش‌بيني کرده است که کاهش قيمت نفت تا 40 دلار منجر به کاهش انگيزه‌هاي توليد در برخي از مناطق نفتي امريکا شده و توليد در آنها را تا حدودي خواهد کاست.

چرا قيمت نفت افزايش نمي‌يابد؟
اين بانک پيش‌بيني 6 ماهه و يک ساله خود از قيمت نفت امريکا را از 75 دلار و 80 دلار به 39 دلار و 65 دلار اصلاح نموده است.
اما نفت رستي تا چه اندازه از منابع انرژي جهان را مي‌تواند در آينده تامين نمايد؟ بر اساس گزارش آژانس اطلاعات انرژي ايالات متحده، اين کشور بيش از 2.6 تريليون بشکه نفت در منابع سنگ‌هاي نفتي خود ذخيره که در حدود 1 تريليون بشکه از آن در حال حاضر قابل استحصال مي‌باشد. رقم مربوط به ذخاير قابل استحصال نفت امريکا بيش ازسه برابر کل منابع اثبات شدة نفت عربستان مي‌باشد.
اين منابع، مصارف انرژي امريکا تا 120 سال آينده را تامين و در دهه‌هاي آينده مرکز ثقل توليد و عرضة انرژي در جهان را دگرگون خواهد ساخت. از اين روي، افزايش قيمت، توليد اين حجم از ذخاير نفتي در امريکا را اقتصادي نموده و تهديدي بر بازارهاي هدف کشورهاي صادرکننده نفت خواهد بود.

چرا قيمت نفت افزايش نمي‌يابد؟
از اين روي نبايد از تصميم کشورهاي اوپک بر تثبيت ميزان توليد کشورهاي اين سازمان به سادگي گذر کرد. کشورهاي اوپک مي‌توانند با فروش نفت کمتر به قيمت‌هاي بالاتر، کاهش فروش خود را جبران نمايند؛ اما چرا سياست اين سازمان (که عربستان به شدت در اين تصميم‌گيري دخيل بوده است) در اين مسير حرکت نمي‌کند؟ از دو منظر مي‌توان سياست نفتي اين سازمان را دقيق و درست ارزيابي کرد.
اول اينکه با کاهش قيمت نفت به زير 50 دلار، انگيزه شرکت‌هاي خصوصي توليد نفت رستي در امريکا (مانند شرکت‌هاي حفاري) به شدت کاهش و برخي از قرارداد‌هاي اين شرکت‌ها لغو شده است. با خروج سرمايه از بخش نفت امريکا، اين کشور قابليت عرضه خود را از دست داده و همچنان در بازار نفت، وابسته به نفت خارجي خواهد بود.
ثانياً هرچند اعضاي اوپک در قالب يک کارتل اقتصادي در پي حداکثر کردن درآمد خود در بازار انرژي جهان هستند، اما رقابت درون گروهي براي از دست ندادن سهم بازاري در ميان کشورها به شدت افزايش يافته و کشورهاي توليد کننده به شدت در پي حفظ بازارهاي خود هستند.

از اين روي برخي از کشورهاي نفتي اوپک عليرغم کاهش شديد قيمت نفت، اقدام به ارائه تخفيف‌ به خريداران خود در مناطق مختلف جهان نموده‌اند. عربستان از سياست تخفيف نفتي براي مقابله با حضور امريکا در بازارهاي مختلف استفاده نموده است.
اين کشور تخفيف خود در آسيا را کاهش و به خريداران نفت در آمريکا و اروپا تخفيف‌هاي بيشتري پيشنهاد نموده است. بايد در نظر داشت که با زمزمه‌هاي لغو قانون صادرات نفت در امريکا، اين کشور مي‌تواند با نفوذ در بازار و جذب مشتريان نفتي، زمينه‌هاي وابستگي نفتي به ذخاير رستي خود را تقويت و ادامه فعاليت‌ شرکت‌هاي خصوصي در اين بخش را تضمين نمايد.
در حقيقت سياست‌هاي اوپک را بايد در تقابل با توليد و صدور نفت توسط ايالات متحده ارزيابي نمود. از اين روي انتظار افزايش قيمت نفت در ماه‌هاي آتي چندان منطقي به نظر نمي‌رسد.

تحليل‌گر: مهدي باسخا

نظرات بینندگان

ارسال نظر