صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

عيدي94 کارمندان چقدر است؟

سال جاري رو به پايان است و به زودي هيات وزيران درباره عيدي کارکنان تصميم گيري مي‌کند، اما بعيد به نظر مي رسد با توجه به شرايط موجود مبلغ آن تفاوت قابل توجهي نسبت به 503 هزار تومان سال گذشته داشته باشد.

کد خبر: 4641

ايسنا/ سال جاري رو به پايان است و به زودي هيات وزيران درباره عيدي کارکنان تصميم گيري مي‌کند، اما بعيد به نظر مي رسد با توجه به شرايط موجود مبلغ آن تفاوت قابل توجهي نسبت به 503 هزار تومان سال گذشته داشته باشد.

هر ساله براي پرداخت عيدي کارکنان دستگاهها منابعي با توجه به عيدي سال قبل در بودجه مربوطه گنجانده و معمولا در بهمن ماه هيات دولت در مورد رقم نهايي عيدي توافق کرده و اغلب همراه با حقوق همين ماه و يا گاهي با کمي تاخير به حساب کارکنان واريز مي شود.

اما با اينکه هنوز رقمي براي عيدي امسال منتشر و مصوب نشده پيگيري اين موضوع بيانگر آن بود که اين مبلغ بعيد است که نسبت به عيدي سال قبل رشد زيادي داشته باشد و شايد کمي بيشتر از آن پيش بيني و مصوب شود.

در عين حال با توجه به شرايطي که براي درآمدهاي نفتي پيش آمد و نفت با کاهش حداقل 50 درصدي قيمت در بازار جهاني نسبت به رقم 100 دلاري بودجه 1393 همراه شد و طبق آخرين آمار 25 درصد درآمدهاي دولت با عدم تحقق همراه بوده است، جاي چنداني براي بالا بردن هزينه هاي جاري نمي ماند.

هر چند که بيش از 70 درصد هزينه هاي جاري را حقوق و دستمزد کارکنان تشکيل مي‌دهد و دولت نمي تواند به ميزان زيادي نسبت به کاهش آن ورود کند، اما صرفه جويي در هزينه‌هاي جانبي به طور قابل توجهي لحاظ مي شود به طوري که رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي بارها تاکيد کرده که با عدم تحقق درآمدها حتما در خرج منابع بالاخص اعتبارات جاري صرفه جويي خواهند کرد.

بر اين اساس با توجه به اينکه از سويي هر ساله به طور طبيعي هزينه هاي دولت در پايان سال از حجم بيشتري برخوردار است و از سويي ديگر در شرايط فعلي کاهش منابع پيش روي آن قرار دارد، دست و دلبازي در هزينه هاي جاري از جمله پرداخت عيدي نمي تواند گزينه انتخابي دولت باشد.

اما در طول چند سال اخير پرداخت عيدي به کارکنان به گونه‌اي بود که در سال 1390حدود 350 هزار تومان و در سال 1391 حدود 402 هزار و 500 تومان و در سال گذشته 503 هزار تومان تعيين و همراه حقوق بهمن ماه به حساب کارکنان دولت واريز شد.

اين در حالي است که در سال 1390 به دلايلي از جمله کمبود نقدينگي حتي کنترل آن بحث‌هايي مبني بر اعطاي سکه به کارکنان به جاي پرداخت نقدي عيدي مطرح شد که با وجود اعلام آمادگي بانک مرکزي بي نتيجه ماند و عيدي 350 هزار توماني به روال سابق نقدي پرداخت شد.

همچنين بايد يادآور شد که درآستانه نوروز 1392دولت دهم مبلغي حدود 85 هزار تومان را در کنار عيدي براي هر يارانه بگير به حساب سرپرستان خانوار واريز کرد . مجموع اين رقم که براي بيش از 75 ميليون نفر تامين شد حدود 2700 ميليارد دلار بود که از منابع صندوق توسعه ملي برداشت و به ريال تبديل شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر