صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

نفت 30 دلاري در راه است؟

قيمت نفت در بازارهاي جهاني روز گذشته به روند نزولي خود سرعت بخشيد تا هر بشکه نفت برنت درياي شمال به سطح 45 دلار در هر بشکه برسد. کاهش يک دلار و 69 سنتي بهاي طلاي سياه موجب شد تا در بازار نيويورک نفت برنت با قيمت 45 دلار و 74 سنت معامله شود و به کمترين قيمت طي 5 سال و نيم اخير تنزل يابد.

کد خبر: 4635

صداي اقتصاد/ قيمت نفت در بازارهاي جهاني روز گذشته به روند نزولي خود سرعت بخشيد تا هر بشکه نفت برنت درياي شمال به سطح 45 دلار در هر بشکه برسد. کاهش يک دلار و 69 سنتي بهاي طلاي سياه موجب شد تا در بازار نيويورک نفت برنت با قيمت 45 دلار و 74 سنت معامله شود و به کمترين قيمت طي 5 سال و نيم اخير تنزل يابد. نفت خام طي دو روز گذشته 4 دلار و 63 سنت از ارزش خود را از دست داد تا پس از شکست سد 50 دلاري، در اين محدوده جديد هم با سرعتي زياد به سمت کانال 30 دلاري حرکت کندد. هر بشکه نفت برنت درياي شمال سال گذشته ميلادي در بالاترين نرخ خود رکورد 115 دلار را به ثبت رسانده بود که نشان مي‌دهد طي 10 ماه و 20 روز کاهش بيش از 60 درصدي قيمت در اين بازار رقم خورده است. آخرين گزارش هفتگي اوپک که قبل از سقوط روزهاي اخير منتشر شده بود، سطح 44 دلار را براي ميانگين قيمت نفت اوپک نشان مي‌داد. اين آمار هم کاهش 60 درصدي بهاي نفت اوپک نسبت به بالاترين نرخ خود در تيرماه سال جاري را نشان مي‌دهد. در آن روزها بهاي نفت اپک 110 دلار را نيز پشت سر گذاشته بود اما در اين ايام پيش‌بيني ها از احتمال کاهش بيشتر ان به زير 40 دلار سخن گفته ‌مي‌شود.

توليد کاهش نمي‌يابد

با وجود سقوط قيمت نفت و تداوم اين روند، رسانه‌هاي بين‌المللي اعلام کرده‌اند که هيچ نشانه‌اي از کاهش توليد اوپک وجود ندارد تا چشم‌اندازي براي افزايش قيمت نفت يا دستکم توقف سقوط قيمتي وجود نداشته باشد. حسن روحاني رئيس‌جمهور نيز روز گذشته در سفر استاني خود به بوشهر بار ديگر به اين موضوع واکنش نشان داد و اقدام سياسي برخي کشورهاي منطقه را به ضرر آن‌ها دانست. روحاني صراحتا از کشورهايي چون عربستان و کويت نام برد و گفت که اين کشورها در مقايسه با ايران زيان بيشتري مي بينند ضمن اينکه وابستگي ايران به نفت کمتر از وابستگي عربستان و کويت به پول نفت است.

در همين زمينه، رويترز روز گذشته گزارش داد: عربستان و متحدان اين کشور در خليج فارس قصدي براي کاهش توليد به منظور افزايش قيمت نفت ندارند. طبق گزارش رويترز، در آخرين نشست اوپک در ماه نوامبر پس از آنکه علي النعيمي وزير نفت عربستان گفت اوپک نيازمند دفاع از سهم بازار خود در برابر نفت شيل آمريکا و ديگر توليدکنندگان رقيب است، اين سازمان به رغم درخواستهاي اعضاي خارج از خليج فارس تصميم گرفت که توليد خود را کاهش ندهد. با توجه به تشديد روند نزولي قيمت نفت به کمتر از نصف قيمتهاي ماه ژوئن که به اقتصاد توليدکنندگان کوچکتر اوپک لطمه زده، خواسته‌هاي آنها مبني بر کاهش توليد اوپک افزايش يافته است.

در اين شرايط اوپک افزايش مازاد عرضه در بازار را در سال 2015 پيش‌بيني کرده و دليل آن را افزايش عرضه اعضاي خارج از اين سازمان و رشد کند تقاضاي جهاني نفت مي‌داند. نماينده يکي از اعضاي اوپک در خليج فارس گفت: هيچ گونه شانسي براي تجديدنظر وجود ندارد و نماينده ديگري گفت توليدکنندگان خارج از اوپک عامل اشباع بازار هستند. نماينده دوم گفت:‌ النعيمي همه چيز را روشن کرد. اوپک توليد خود را به تنهايي کاهش نخواهد داد. وزرا و نمايندگان اوپک توليدکنندگان خارج از اين سازمان نظير روسيه، مکزيک و قزاقستان و ساير توليدکنندگان انگشت اتهام را به سمت نفت شيل آمريکا اشاره گرفته اند. توليد نفت آمريکا طي شش سال گذشته به مدد ظهور ناگهاني توليد نفت شيل داکوتاي شمالي و تگزاس، از حدود پنج ميليون بشکه به بيش از 9 ميليون بشکه در روز رسيده که بالاترين سطح در 30 سال اخير است.

اوپک در نشست ماه نوامبر خود به طور رسمي توافق کرد که سقف توليد خود را روي 30 ميليون بشکه در روز نگه دارد. طبق اعلام رويترز، ايران و الجزاير و ليبي در مواجهه با کاهش قيمتها از اوپک خواستار کاهش توليد شده‌اند. سمير کمال نماينده ليبي در اوپک با تاکيد بر اينکه نظرشخصي خود را مطرح مي‌کند به رويترز گفت: ‌بايد از سوي اعضاي اوپک اقدامي انجام شود تا نقش اين سازمان براي ايجاد ثبات در بازار تقويت و قيمتي تضمين شود که براي هر دو گروه توليدکنندگان و مصرف‌کنندگان عادلانه باشد. وي افزود: اگر قرار باشد تنها يک کشور استراتژي خود را ديکته کرده و به ديگر اعضا ضربه بزند، ديگر نيازي به وجود اين سازمان نيست. نيکلاس مادورو رييس جمهور ونزوئلا سفر دوره اي را به کشورهاي عضو اوپک براي تقويت قيمت نفت انجام داده است. عربستان بزرگترين توليدکننده اوپک با توليد روزانه حدود 9 ميليون و 600 هزار بشکه است.

آينده بازار نفت

تحليلگران و فعالان بازار نفت مي‌گويند، کاهش بيشتر قيمت‌ها محتمل به نظر مي‌رسد. بوفا مريل تحليلگر نفتي اين احتمال را مي‌دهد که نفت برنت به 40 دلار در هر بشکه سقوط کند که با قيمت 36 دلاري سال 2008 ميلادي که باعث شد اوپک توليد خود را کاهش و بازار را احيا کند فاصله چنداني ندارد. نماينده ليبي در اوپک گفت: معتقد است قيمت نفت در شش ماهه نخست سال 2015 تا 45 دلار مي رسد و سرانجام روند صعودي در پيش خواهد گرفت و احتمالا ميانگين قيمت نفت در سال 2015، 55 تا 60 دلار خواهد بود.

افزايش قيمت طلا

روز گذشته با وجود کاهش قيمت نفت، بهاي طلا در بازارهاي جهاني افزايش يافت. هر اونس طلا رکورد يک هزار و 240 دلار را به ثبت رساند که بيشترين قيمت در سال جاري ميلادي محسوب مي‌شود. اين شاخص در روز دوشنبه حول يک هزار و 222 دلار نوسان مي‌کرد اما ديروز با افزايشي چشمگير مواجه شد تا روندي معکوس با قيمت نفت در پيش گرفته باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر