صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

عسل خوب

هشدار! «عسل» هاي ارزان تر از 40 هزار تومان، تقلبي است

مديرعامل اتحاديه سراسري زنبورداران با بيان اينکه قيمت عسل طبيعي بين 40 تا 60 هزار تومان است، از افزايش توليد عسل‌هاي تقلبي در کشور خبر داد و گفت: نوعي عسل در کشور بدون دخالت زنبور توليد مي‌شود.

کد خبر: 4561

خبرآنلاين/مديرعامل اتحاديه سراسري زنبورداران با بيان اينکه قيمت عسل طبيعي بين 40 تا 60 هزار تومان است، از افزايش توليد عسل‌هاي تقلبي در کشور خبر داد و گفت: نوعي عسل در کشور بدون دخالت زنبور توليد مي‌شود.

عفت رئيسي سرحدي گفت: در سال‌جاري متوسط برداشت عسل طبيعي از هر کندو بين 3 تا 5 کيلوگرم بوده درحالي‌که اين ميزان بايد بين 13 و نيم تا 14 کيلوگرم باشد.

او با اشاره به افت 70 درصدي توليد عسل طبيعي طي سال‌جاري، گفت: امسال شرايط برداشت مقداري نامساعدتر از سال پيش بود و از دلايل اين امر مي‌توان به خشک سالي، عدم بارش به موقع، وجود ريزگردها، نبود گرده و شهد کافي و همچنين وجود بيماري‌ها اشاره کرد.

رئيسي با بيان اينکه در توان زنبورداران نيست داروهاي وارداتي و گران قيمت را بخرند، گفت: ترويج و تبليغ کافي براي استفاده از داروهاي داخلي انجام نگرفته و همچنان داروهاي غيرمجازي وارد مي‌شود که ارزان و بي‌شناسنامه هستند و تاثير کافي بر درمان زنبور ندارند.

او با اشاره به گراني قيمت برخي داروهاي داخلي نيز گفت: دولت بايد از صنعت زنبورداري حمايت کند و همانند ديگر آفاتي که با آنان به مبارزه مي‌پردازد در مقابله با کنه واروا نيز به کمک زنبورداران بشتابد.

رئيسي در مورد رتبه ايران در زمينه توليد عسل نيز گفت: به گفته برخي مسئولان ايران، از لحاظ تعداد کندو چهارم و در زمينه توليد عسل رتبه هشتم جهان را داراست اما به اعتقاد بنده، ما از جايگاه‎هاي مذکور نزول کرده‌‌ايم و با شرايط فعلي ديگر در آن جايگاه‌ها نيستيم.

او گفت: رتبه توليد مساله مهمي نيست، مهم اين است که زنبور عسل به عنوان حشره گرده افشان نبايد حذف شود و بايد مورد توجه قرار بگيرد، ضمن اينکه صنعت زنبور عسل در تمام دنيا يکي از آيتم‌هاي توسعه است و به گفته فائو، اگر گرده افشاني نباشد، امنيت غذايي به خطر خواهد افتاد.

مديرعامل اتحاديه سراسري زنبورداران در مورد قيمت عسل طبيعي گفت: قيمت اين نوع عسل با توجه به کاهش برداشت حداکثر بين 40 تا 60 هزار تومان است، علاوه بر اين هزينه‌هاي توليد ما با افزايش 100 درصدي همراه بوده است.

رئيسي با بيان اينکه عسل‌هايي که به قيمت 17 تا 18 هزار تومان به فروش مي‌رسند عسل طبيعي نيستند، گفت: در کشور ما سه نوع عسل وجود دارد، نوع اول عسل‌هاي طبيعي و نوع دوم عسل‌هاي تغذيه‌اي هستند که در توليد نوع دوم به زنبور مخلوط آب و شکر خورانده مي‌شود و در اين حالت ممکن است زنبورداران حتي تا 80 کيلوگرم نيز از يک کندو عسل برداشت کنند.

او ادامه داد: نوع سوم عسل‌هاي دست ساز يا زنبور نديده هستند که با گلوکز و اسانس بدون دخالت زنبور توليد مي‌شوند.

رئيسي با اشاره به اينکه کنترل کيفي عسل بايد زير نظر يک دستگاه باشد، گفت: در حال حاضر کنترل کيفي اين محصول زير نظر چند دستگاه است، ضمن اينکه سازمان ملي استاندارد، استاندارد اجباري عسل را به استاندارد تشويقي تغيير داده و همين امر سبب افزايش تخلفات در زمينه توليد عسل شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر