صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

انتقاد قاليباف از لايحه بودجه 94 دولت

انتقاد قاليباف از لايحه بودجه 94/ کمک 3000 ميلياردي به شهرهاي کوچک

کد خبر: 4550

مهر/ شهردار تهران گفت: در حالي که درآمدهاي هر يک از شهرداري‌ها بايد براي همان شهر هزينه شود، بر اساس لايحه بودجه سال آينده 3000 ميليارد تومان از سهم کلانشهرها برداشته و به ديگر شهرها پرداخت خواهدشد.

نشست دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي با شهرداران کلانشهرهاي کشور به منظور بررسي مسايل مربوط به مديريت شهري در لايحه پيشنهادي بودجه سال 94، روز سه شنبه در محل ساختمان مشروطه خانه ملت برگزار شد.
در جريان اين نشست دکتر محمد باقر قاليباف شهردار تهران به همراه شهرداران کلانشهرهاي کرج، تبريز، قم، مشهد، اهواز، اصفهان و اروميه مسائل و مشکلات مربوط به بودجه شهرداري ‌ها در لايحه پيشنهادي بودجه سال 94 را مورد بررسي قرار دادند.
شهردار تهران در ابتدا با تقدير از رئيس مجلس شوراي اسلامي براي تشکيل اين جلسه با بيان اينکه اميدواريم موارد مطرح شده در اين جلسه در کميسيون تلفيق و صحن علني مجلس پيگيري شود، گفت: متاسفانه طي 10 سال گذشته يک نوع ذهنيت غلط نسبت به کلانشهرها ايجاد شده است که در حال از بين بردن کارآمدي شهرها است و مشکلات زيادي را براي آنها به وجود آورده است.

قاليباف تصريح کرد: مجموعه دولت چه در گذشته و چه در حال حاضر احساسشان اين است که کلانشهرها، شهرهاي بزرگ و شهرهاي پرپول، شهرهاي بدون مشکل و مرفهي هستند که نمي‌دانند اين منابع را چطور خرج کنند و در کنار آنها شهرهاي کوچک، پرنياز و فقيري وجود دارد.
شهردار تهران با اشاره به اينکه نتيجه اين نوع ذهنيت و نگاه غلط نسبت به کلانشهرها اين است که بخشي از قوانين متقن که در برنامه و بودجه تصويب شده اجرايي نمي‌شود، تصريح کرد: عدم پرداخت عوارض شهرداري که در خزانه داري کل کشور واريز شده و همچنين درآمدهاي حاصل از جرايم راهنمايي و رانندگي به شهرداري‌ها از مشکلات پيش روي شهرداران است.

وي تاکيد کرد: رويکرد دولتي کردن شهرداري‌ها از 6 سال پيش آغاز شده ، بطوريکه مجموعه دولت در قوانين و لوايحي که به مجلس ارائه مي‌کند، همين نگاه را دنبال مي‌کند.
قاليباف با يادآوري اينکه برخي نمايندگان چون نگاه قشري و محلي دارند گاها از مسائل و مصالح ملي غافل مي‌شوند، افزود: اين نوع نگاه و ذهنيت غلط نسبت به کلانشهرها آسيب‌هاي بسياري را به دنبال دارد که بايد هر چه زودتر اصلاح شود.
شهردار تهران با بيان اينکه عوارضي که شهرداري‌ها از مردم مي‌گيرند بايد براي خدمات رساني به مردم و حل مشکلاتي مثل آلودگي هوا در کلانشهرها هزينه شود، اضافه کرد: ما هم معتقد هستيم شهرهاي کوچک مهم‌ هستند، اما بايد در نظر داشت نبايد حقوق مردم کلانشهرها به بهانه توجه به شهرهاي کوچک ضايع شود و در پيش گرفتن چنين نگاهي مفاسد اداري و سياسي را به دنبال دارد.

وي با اشاره به اينکه به علت شفاف نبودن برخي از قوانين، شهرداران با مشکلات متعددي مواجه مي‌شوند، گفت: اجرايي نشدن برخي از قوانين مصوب يکي ديگر از دغدغه‌هاي شهرداران است که اميدواريم براي رسيدگي به اين موضوع اقدامات لازم انجام گيرد.
قاليباف با اشاره به اينکه در لايحه بودجه سال 94 حدود 7 هزار ميليارد ريال از عوارض و ارزش افزوده کلانشهرها براي خريد ماشين آلات به شهرهاي کوچک اختصاص داده شده است،‌ افزود: اختصاص 600 ميليارد ريال از عوارض شهرداري‌ها به سازمان محيط زيست يکي ديگر از بندهاي مورد نقد شهرداران کلانشهرهاست که اميدواريم با درايت رئيس مجلس شوراي اسلامي اينگونه بندها که منافع ملي را ناديده مي‌گيرند در کميسيون تلفيق مطرح و اصلاح شود.

شهردار تهران با تاکيد بر اينکه قيمت تمام شده اوراق مشارکت اصلا به نفع شهرداري‌ها نيست، تصريح کرد: در حالي که درآمدهاي هر يک از شهرداري ‌ها بايد براي همان شهر هزينه شود، بر اساس بندهاي پيشنهاد شده لايحه بودجه سال 94 که مربوط به حوزه شهرداري‌ ها است 3 هزار ميليارد تومان از سهم کلانشهرها برداشته و به ديگر شهرها پرداخت خواهد شد.
وي با اشاره به ضرورت اصلاح ديدگاه قواي سه‌گانه نسبت به نهاد عمومي شهرداري‌ها ادامه داد: نگاه فعلي حاکم در قواي سه‌گانه اين است که صددرصد شهرداري‌ها را دولتي کنند.

قاليباف در جمع بندي نهايي دغدغه‌هاي شهرداران کلانشهرهاي کشور، گفت: اصلاح بندهايي از لايحه بودجه 94 در کميسيون تلفيق و اجازه حضور يک نماينده از طرف شهرداري‌هاي سراسر کشور در جلسات اين کميسيون و همچنين در صحن علني مجلس يکي از خواسته‌هاي شهرداري‌ها است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر