صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مسعود نيلي

اقتصاد کشور خم رنگرزي نيست

اقتصاد و تصميم گيري اقتصادي حتي اداره کشور خم رنگرزي نيست. اگر انتظار معجزه داريد، منتظر نمانيد چراکه رخ نخواهد داد. ما بايد به گذشته نگاه کنيم و آينده را هم با توجه به گذشته ببينيم. اقتصاد با عدد و رقم سر وکار دارد.

کد خبر: 455

متن پيش رو در نداي ايرانيان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

اقتصاد و تصميم گيري اقتصادي حتي اداره کشور خم رنگرزي نيست. اگر انتظار معجزه داريد، منتظر نمانيد چراکه رخ نخواهد داد. ما بايد به گذشته نگاه کنيم و آينده را هم با توجه به گذشته ببينيم. اقتصاد با عدد و رقم سر وکار دارد.

آينده اقتصاد ايران چگونه خواهد بود؟ اين سوال اغلب فعالين سياسي از اقتصادانان است. دکتر مسعود نيلي مشاور اقتصادي رئيس جمهور به نداي ايرانيان مي‌گويد «اقتصاد و تصميم گيري اقتصادي حتي اداره کشور خم رنگرزي نيست. اگر انتظار معجزه داريد، منتظر نمانند که رخ نخواهد داد. ما بايد به گذشته نگاه کنيم و آينده را با توجه به گذشته ببينيم. اقتصاد با عدد و رقم سر وکار دارد. رشد اقتصادي در سال ۹۱ منفي ۶. ۸ درصد بود که اين رقم به همراه تورم خيلي بالا بود ولي الان آمار بانک مرکزي براي سال قبل انتشار پيدا کرده و نشان مي‌دهد با وجود رشد منفي در سال قبل شيب کاهش توليد ناخالص داخلي کم شده است» مسعود نيلي اين را مي‌گويد و تاکيد دارد که اوضاع بهتر شده است. گفتگوي سايت نداي ايرانيان به وي را در ادامه مي‌خوانيد:

اداره کننده اصلي اقتصاد کشور کيست؟

معلوم است رئيس جمهور به طور مشخص اداره اقتصاد را بر عهده دارد. به هر حال مسئله اقتصاد براي دولت و شخص رئيس دولت مهم است.

رئيس جمهور چطور با اين همه مشغله اين روند را هدايت مي‌کند؟

از طريق ستاد هماهنگي اقتصادي اين روند انجام مي‌گيرد. ستاد هماهنگي اقتصادي دولت هم در سطح رويکردهايي که شخص رئيس جمهور يا معاون اول به مسائل دارند و هم در سطح لايه سه دستگاه اصلي سياست گذار اقتصادي، نقش خيلي موثري در هماهنگي و جهت دادن ايفا کرده است به نظر من اين ستاد از ابتداي فعاليت تا کنون در جهت دادن به سياست‌هاي اقتصادي دولت و همچنين هماهنگي تيم اقتصادي به خوبي عمل کرده است.

چطور مي‌توانيم بگوييم که دولت در زمينه اقتصادي موفق عمل کرده است؟

يعني دولت توانسته که کشور را از رکود نجات دهد. تورم نسبت به سال گذشته کاهش چشمگيري يافته است. حتي نسبت به ماه‌هاي گذشته هم اين ماه با نرخ تورم کمتري روبرو هستيم. ما موفق بوديم يعني دلار هر روز يک نرخ ندارد. ديگر صف خريد دلار تشکيل نمي‌شود. تورم نرخ دارد و با اندازه گيري آن بهتر مي‌توانيم در اين خصوص نظر بدهيم.

اما هنوز هم تورم براي مردم قابل لمس است و کاهش آن مشاهده نمي‌شود.

من نظر شما را نمي‌پذيرم. تورم بايد قابل اندازه گيري باشد نه قابل لمس. من منکر تورم مزمن در اقتصاد ايران نيستم که بخشي از آن هم ناشي از فروش نفت است. بهتر است وضعيت ايران را با ديگر کشور‌ها مقايسه کنيم. اگر بخواهيد اقتصاد ايران را به لحاظ نرخ تورم با مناطقي مثل دبي يا قطر مقايسه کنيد، به وضوح و درستي مي‌بينيد که آن‌ها هم نفتي هستند اما اين وضعيت تورمي براي آن‌ها وجود ندارد. چرا بايد وضعيت اين کشور‌ها اين طور باشد؟ به اين دليل که وقتي حجم پول در اقتصاد آن‌ها زياد مي‌شود تقاضاهاي افزايش يافته از طريق واردات به خارج منتقل مي‌شود. (يعني از طريق واردات تقاضا‌ها به خارج منتقل مي‌شود) چرا که نرخ ارز آن‌ها پايين است و حجم عمده کالاهاي آن‌ها هم وارداتي است. قيمت کالاهاي وارداتي هم طبق قيمت ارز آنهاست و وقتي نرخ ارز ثابت باشد اين تثبيت نرخ ارز باعث مي‌شود که اين کشور‌ها تورم نداشته باشند. در مورد ايران هم طي کمتر از ۱۰ سال اخير آمارهاي بانک مرکزي نشان مي‌دهد که رشد واردات بسيار زياد بوده و در برخي سال‌ها، هر سال به طور متوسط ۱۰ ميليارد دلار به واردات کشور اضافه شده است. اگر در سالي ۲۰ ميليارد دلار واردات داشتيم در سال‌هاي پس از آن ميزان واردات به ۳۰ ميليارد دلار رسيده است و اين رشد تا جايي ادامه پيدا کرده که مثلا طي سال ۹۰ در مجموع واردات کالا و خدمات کشور به حدود ۹۰ ميليارد دلار رسيد. منظور من اين است که چون واردات به کشورمان همراه با رشد نقدينگي رشد کرده است، اين باعث ‌شده که تقاضاهاي به وجود آمده ناشي از افزايش نقدينگي از طريق واردات جبران شود. بنابراين آنچه در ايران وجود دارد محصول سال‌ها بي‌تدبيري است. تورم بيماري مزمن اقتصاد ايران است و دولت يازدهم نمي‌تواند براي مهار آن در کوتاه مدت کاري انجام دهد.

برخي مي‌گويند شما همه کاره اقتصادي دولت هستيد. آيا اينکه مي‌گويند نيلي حرف آخر اقتصادي دولت را مي‌زند صحيح است؟

چه کسي چنين حرفي را زده است. من فقط داخل شورا هستم. رئيس جمهور حرف آخر را مي‌زند. من واقعا نمي‌دانم منشا اين برداشت‌ها چيست.

به طور کلي عملکرد اقتصادي دولت را تاکنون چطور ارزيابي مي‌کنيد؟

اقتصاد و تصميم گيري اقتصادي حتي اداره کشور خم رنگرزي نيست. اگر انتظار معجزه داريد، منتظر نمانيد چراکه رخ نخواهد داد. ما بايد به گذشته نگاه کنيم و آينده را هم با توجه به گذشته ببينيم. اقتصاد با عدد و رقم سر وکار دارد. رشد اقتصادي در سال ۹۱ منفي ۶. ۸ درصد بود که اين رقم به همراه تورم خيلي بالا بود ولي الان آمار بانک مرکزي براي سال قبل انتشار پيدا کرده و نشان مي‌دهد با وجود رشد منفي در سال قبل شيب کاهش توليد ناخالص داخلي کم شده است. قطعاً رکود عميق‌تر از سال ۹۱ نشده است البته بايد توجه داشته باشيم مادامي که رشد منفي است يعني توليد ناخالص داخلي کم مي‌شود اما نسبت به قبل، از اين شيب کاسته شده و به تدريج از شرايط رکود خارج مي‌شويم. البته هنوز امار رسمي از چند ماه اول سال جاري نداريم ولي اميدواريم با اقداماتي که انجام مي‌شود اقتصاد به رشد مثبت برسد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر