صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

رشد مثبت اقتصادي در 3 ماه دوم سال محقق مي شود؟

اقتصادي هاي دولت يازدهم متفق القول معتقدند که شرايط اقتصادي بعد ازبيش از يک سال فعاليت دولت به گونه اي است که مي توان اميدوار بود تا نرخ رشد اقتصادي در سال آينده حتي رشد 3 درصدي را هم پشت سر بگذارد.

کد خبر: 453

متن پيش رو در شفاف منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

اقتصادي هاي دولت يازدهم متفق القول معتقدند که شرايط اقتصادي بعد ازبيش از يک سال فعاليت دولت به گونه اي است که مي توان اميدوار بود تا نرخ رشد اقتصادي در سال آينده حتي رشد 3 درصدي را هم پشت سر بگذارد.

اين در حالي است که سقوط قيمت نفت اوپک در بازار نگراني هايي را براي اقتصاددانان در کشور به وجود آورده است چرا که اقتصاد ايران وابسته به نفت است.

بهمن ماه سال گذشته بود که محمد باقر نوبخت، معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور، با بيان اينکه دولت يازدهم تلاش خواهد کرد تا نرخ رشد اقتصادي را تا پايان سال 92 به صفر برساند. از طرف ديگر اعلام کرده است که هدف گيري دولت در زمينه نرخ رشد اقتصادي در پايان سال 93، 3 درصد خواهد بود.

به اعتقاد او شرايط کشور در بعد اقتصادي به گونه اي است که مي توان اميدوار بود تا نرخ رشد اقتصادي در سال آينده حتي رشد 3 درصدي را هم پشت سر بگذارد.

نوبخت اولين پارامتر در اين زمينه توافق نامه ژنو دانست و گفته بود: دولت تدبير و اميد به خوبي تشخيص داد که چنانچه بخواهد تا شرايط اقتصادي کشور را بهبود ببخشد بهتر است ابتدا به سراغ پرونده هسته اي کشور که محل مناقشه بين ايران و گروه 5+1 است، برود و باب مذاکرات را در اين زمينه به نحوي بگشايد که به نتيجه برسد.

بعد از ان نيز، ولي اله سيف رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد:تا زماني که سياست هاي اتخاذ شده براي تحريک اقتصاد، افت درآمد سرانه آحاد جامعه طي دو سال گذشته را جبران نکرده و فعالان اقتصادي را از بازگشت اقتصاد کشور به وضعيت متعادل مطمئن نکند، تسريع رشد اقتصادي مهم ترين هدف دولت يازدهم خواهد ماند.

اما نه تنها مذاکرات ژنو تا امروز به نتيجه نرسيده اند بلکه وضعيت نرخ نفت هم کشور را با مشکلات جدي بودجه اي مواجه کرده است.

حالا هم به تازگي معاون برنامه‌ريزي رئيس جمهور خبر داده است: عدد ‌رشد 3 ماهه دوم سال قطعي نشده است،‌اما گزارشات اوليه حاکي از رشد مثبت اقتصادي در 3 ماهه دوم سال است.
سخنگوي دولت گفت: قاطعانه مي‌گويم منابع داخلي ما آنقدر هست که حتي اگر نفت را از اقتصاد جدا کنيم، کشور را علي‌رغم سختي‌هايي که خواهيم داشت، اداره کنيم و مسير رشد اقتصادي و رفاه مردم را در پيش بگيريم.

محمدرضا نوبخت در جمع خبرنگاران درباره احتمال کاهش قيمت نفت به زير 50 يا 40 دلار، گفت: ترديد نکنيد آنچه که در اقتصاد بازار نفت اتفاق مي‌افتد برگرفته از اغراض سياسي است.

وي با بيان اينکه شاهد کاهش شديد قيمت نفت هستيم، گفت: ما قيمت نفت را در بودجه نه براي امروز يا پايان سال بلکه براي سال آينده تعيين کرده‌ايم چنانکه تا پايان سال حتي با قيمت‌هاي پائين‌تر نفت هم مي‌توانيم بودجه را جمع کنيم.

معاون برنامه‌ريزي رئيس جمهور ادامه داد: پيش‌بيني بعضي کشورها براي قيمت نفت در بودجه سال آينده 80 يا 73 دلار بوده است و البته بعضي کشورها هم قيمت نفت را 65 يا 60 دلار در بودجه‌هايشان در نظر گرفته‌اند.وي تصريح کرد: پيش‌بيني مراکز تحقيقاتي در بازار نفت اين است که براي سال آينده با توجه به ضابطه‌ها و معيارها قيمت نفت در حد 82 يا 83 دلار خواهد بود.

نوبخت ادامه داد: بازار نفت يک بازار کاملا سياسي و متلون است و فشاري که به ما وارد مي‌شود به خود کشورهاي عربي که با افزايش توليد و تخفيف‌هاي ويژه در قيمت در جهت کاهش قيمت نفت عمل مي‌کنند نيز وارد مي‌شود و آنها هم زيان مي‌بينند.وي تاکيد کرد: آنها فکر مي‌کنند با ادامه اين شرايط مي‌توانند به ايران فشار وارد کنند اما ما همانطور که با قيمت‌هاي کاهش يافته در سال جاري بودجه را به نحو شايسته‌اي پيش مي‌بريم، در آينده هم چنين خواهيم کرد.

گفتني است، نرخ رشد اقتصادي ايران در سال 1392 برآورد نشده و در خوشبينانه ترين حالت اين شاخص به صفر رسيده است. با اين حال دولت وعده داده که در سال 1393 نرخ رشد اقتصادي ايران به 3 درصد برسد. در چند سال گذشته که اقتصاد ايران ناگواري هاي بي سابقه اي را تجربه کرد، نرخ رشد اقتصادي که يکي از مهم ترين شاخص هاي ارزيابي اقتصاد يک کشور محسوب مي شود به شدت افت کرد و حتي به منفي 4.5 نيز رسيد.

برآورد مرکز آمار ايران نشان مي‌دهد رشدشش‌‌ماهه اقتصادي ايران در سال‌1392 منفي دو‌درصد بود. بر اساس اين آمار، رشد اقتصادي کشور از منفي 4.5 درصد سال 1391 حدود 4.3 درصد ارتقا يافته است.

در حالي‌که طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه رشد اقتصادي به‌طور متوسط بايد به هشت‌ درصد مي‌رسيد در سال 90 اين رشد سه ‌درصد، در سال 91 منفي پنج و هشت دهم ‌درصد و در شش‌ماهه اول 1392 منفي دو ‌درصد بوده است.

با اين حال و با وجود سخنان نوبخت که به نيابت از دولت يازدهم سخن مي گويد، هنوز هم معلوم نيست با شرايط اقتصادي موجود ،دولت چگونه مي خواهد رشد مثبت اقتصادي کشور را رقم بزند .

نظرات بینندگان

ارسال نظر