صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

درباره سونامی تغيير مديران نفتي

تغيير مديران نفتي؛ از انگ کميته انتصابات به دولت نهم تا مثلت انتصاب در دولت يازدهم

کد خبر: 4490

فارس/ گزارش پيش رو در فارس منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
تغييرات مديريتي در دولت نهم و دهم در حالي با انگ «کميته انتصابات» و قلع و قمع مديران باتجربه وزارت نفت همراه بود که روند تغيير مديران نفت در دولت يازدهم يادآور همان روشي است که مورد انتقاد و هجمه مسئولان کنوني بوده است.

موج گسترده تغيير مديران ارشد، مياني و حتي جزء وزارت نفت در يک سال و نيم اخير يکي از خبرسازترين موضوعات مربوط به صنعت نفت ايران بوده است. بيژن زنگنه وزير نفت در واکنش به انتقادات مطرح شده درباره اين برکناري گسترده و بي‌سابقه و بکارگيري بازنشستگان در اغلب پست‌هاي مهم مديريتي گفت ما مديران بي‌سواد را برکنار و افراد باسواد را جايگزين آنها کرديم. در واکنش به اين گفته زنگنه جمعي از مديران سابق وزارت نفت با نوشتن نامه‌اي تاکيد کردند که وزير نفت حق دارد همکاران خود را انتخاب کند، اما به هيچ عنوان حق ندارد به مديراني که به همکاري با آنها تمايل ندارد توهين کرده و آنها را بي‌سواد بخواند.

اين مديران با انتشار سوابق تحصيلي و مديريتي ده‌ها نفر از مديران سابق وزارت نفت و مقايسه آن با سوابق تحصيلي و اجرايي مديران منصوب زنگنه تاکيد کردند که با توجه به اينکه اغلب قريب به اتفاق آنها در حوزه‌هاي مرتبط با صنعت نفت تحصيل کرده و پله‌هاي ترقي در صنعت نفت را يکي يکي با توجه به ضوابط صنعت نفت طي کرده‌اند، قطعا قابل مقايسه با مديراني نيستند که در رشته‌هاي غير مرتبط با نفت تحصيل کرده و از ديگر ارگان‌ها از جمله جهاد، کشاورزي، شيلات و نيرو به نفت آمده و يک شبه مدير نفتي شده‌اند. اين نامه مورد توجه آيت‌الله احمد جنتي دبير شوراي نگهبان نيز قرار گرفت و وي در يکي از خطبه‌هاي نمازجمعه به اين نامه و محتواي آن اشاره کرد.

موج تغيير مديران هنوز به پايان نرسيده است، چنانکه به تازگي مدير امور حقوقي شرکت ملي نفت نيز با حکم مديرعامل اين شرکت تغيير کرده است، اما در بحبوحه اين مباحثات کسي به اين نکته توجه نکرد که انتصابات جديد در وزارت نفت را چه کساني مديريت مي‌کنند.

منابع آگاه از وزارت نفت گزارش مي‌دهند يک گروه چند نفره انتصابات وزارت نفت را مديريت مي‌کنند که 3 نفر از مديران سابق و فعلي نفت نقش محوري را در اين گروه ايفا مي‌کنند.

بر اين اساس، يکي از اعضاي اين گروه علي‌رغم اينکه مديريت نه چندان سطح بالايي را در مسائل مربوط به اوپک بر عهده دارد عملا از بيشترين نفوذ در معرفي افراد به وزير نفت برخوردار است. وي که پيش از اين نيز در موارد مربوط به اوپک فعال بوده است به «ديپلمات نفتي» شهرت دارد و گفته مي‌شود نفوذ و اعتبار وي نزد وزير نفت از همه معاونان وزير بيشتر است چنانکه افرادي که از وزير نفت درخواستي دارند براي اطمينان از برآورده شدن آن به وي مراجعه مي‌کنند. بر اساس تقسيم کار انجام شده بين اعضاي اين گروه، معرفي افراد براي تصدي پست‌هاي مديريتي اغلب بر عهده اين عضو گروه انتصابات است.

عضو ديگر موثر بر انتصابات وزارت نفت يک حقوقدان و بازرس اسبق ديوان محاسبات است. از وي که ظاهرا وکيل شخصي وزير نفت نيز محسوب مي‌شود اخبار زيادي در رسانه‌ها منتشر نمي‌شود اما وي هم اکنون به عضويت در هيئت مديره برخي از شرکت‌ها و مجموعه‌هاي مهم تابعه وزارت نفت درآمده است.

نفر سوم موثر بر انتصابات نيز بازرس اسبق ويژه وزير نفت بوده است. گفته مي‌شود وظيفه مذاکره و مجاب کردن مديران به استعفا و کنار رفتن بدون سر صدا به وي واگذار شده است.

اين گزارش حاکي است در ابتداي شروع به کار دولت دهم و زماني که براي نخستين بار وزير نفت از ميان افراد غير متمايل به طيف فعلي مديران نفت انتخاب شد براي انتخاب مديران جديد براي مديريت‌هاي ارشد صنعت نفت با توجه به اين که اغلب مديران ارشد وقت از دولت هشتم اين مديريت‌ها را بر عهده داشتند و از سن بازنشستگي اغلب آنها نيز سال‌ها گذشته بود، از تعدادي از افراد آشنا به صنعت نفت نظرخواهي مي‌شد که جمع اين افراد بعدها در رسانه‌هاي منتقد دولت وقت به «کميته انتصابات» مشهور و پيرامون عملکرد آن هياهوي بسياري به پا شد.

اگرچه «کميته انتصابات» هرگز به صورت رسمي وجود خارجي نداشت اما هر تغييري در وزارت نفت در زمان ياد شده با ارجاع به کليدواژه «کميته انتصابات» به «قلع و قمع مديران با تجربه» تعبير مي‌شد. مديراني که اغلب آنها علاوه بر دولت‌هاي هفتم و هشتم در دولت نهم هم مسئوليت‌هاي ارشد صنعت نفت را بر عهده داشتند. کاظم وزيري هامانه اولين وزير نفت احمدي نژاد و قائم مقام فعلي زنگنه، اکبر ترکان معاون وقت برنامه‌ريزي وزارت نفت و مشاور رئيس‌جمهور و دبير فعلي شوراي عالي مناطق آزاد و محمدرضا نعمت‌زاده معاون وقت وزير نفت در امور پالايش و وزير فعلي صنعت‌، معدن و تجارت از جمله مشهورترين اين مديران بوده‌اند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر