صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

فراخوان تمام سفیران به تهران

دولت با هدف تبیین ماموریت اقتصادی تازه برای سفارتخانه‌ها انجام می‌دهد فراخوان تمام سفیران به تهران

کد خبر: 43869

دولت با هدف تبیین ماموریت اقتصادی تازه برای سفارتخانه‌ها انجام می‌دهد
فراخوان تمام سفیران به تهران
 
 

اعتماد| تمام سفرا به تهران فراخوانده می‌شوند. دلیل این فراخوانی گسترده که برای نخستین‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران اتفاق می‌افتد نیز تکلیف وظایف جدیدی است که حول محور اقتصاد می‌چرخد. پس از حل مناقشه هسته‌ای به نظر می‌رسد در حال حاضر اولویت اول دولت اقتصاد است.

این را از تغییر رویکرد وزارت امور خارجه هم می‌توان فهمید. قرار است این وزارتخانه که پیش از این فعالیت‌های سیاسی آن پررنگ بود و دیگر وجوه وظایف را کمتر جلوه می‌داد؛ اهم فعالیت‌هایش را بر محور اقتصاد تعریف کند. در این چرخش دیپلماسی به نفع اقتصاد، نه تنها سفرا برای در جریان قرار گرفتن تکالیف‌شان به تهران می‌آیند بلکه قرار است هر یک از این دیپلمات‌ها در صورت داشتن عملکرد ضعیف اقتصادی توبیخ شوند. این برای نخستین‌بار است که همه سفرای جمهوری اسلامی ایران با هدف ایجاد تحول در روابط اقتصادی با دیگر کشورها به تهران فراخوانده می‌شوند.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر پایان کار مناقشات با دستیابی به برجام به اقتصادنیوز گفته است: زمان بهره‌برداری از دستاوردهای توافق هسته‌ای فرا رسیده و همه دستگاه‌های مرتبط باید برنامه‌های جامعی برای عملیاتی شدن توافق داشته باشند. لذا ما خود را موظف به برنامه‌ریزی در زمینه متحول کردن دیپلماسی اقتصادی می‌دانیم. به این ترتیب ظرف دو ماه آینده و بعد از اجرایی شدن توافق، کلیه سفرای جمهوری اسلامی ایران به تهران فرا خوانده می‌شوند تا در سمیناری شرکت کنند که اصلی‌ترین دستور کار آن بحث‌های اقتصادی است.

دولت هم در حال تدارک دیدن این برنامه است. با برگزاری سمیناری قرار است از تمامی وزرای اقتصادی دولت برای تعامل دعوت شده تا دستورالعمل‌های لازم برای سفرا تهیه شود. عراقچی توضیح داد: بعد از این سمینار سفرا با یک برنامه مشخص به محل ماموریت خود بازگشته و آن را به اجرا در خواهند آورد. او هدف اصلی از چنین تعاملی را استفاده از فرصتی که برجام ایجاد می‌کند، برای تقویت توانمندی‌های اقتصادی کشور اعلام کرد. عراقچی با اشاره به اینکه کمک همه‌جانبه به تجار و بازرگانان ایرانی جزو وظایف سفارتخانه‌هاست و کم‌کاری را نمی‌بخشیم، گفت مطمئن باشید با سفیری که اطلاعات اقتصادی کشور محل ماموریت خود را نداشته باشد و با تجار و بازرگانان همکاری نکند، برخورد خواهیم کرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران نیز که با راه‌اندازی صفحه‌ای شخصی در اینستاگرام، هر روز اخبار مهمی را اعلام می‌کند، از دیدار با وزیر امور خارجه خبر داده و به نقل از او از برگزاری یک سمینار بزرگ با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران خبر داده است.

محسن جلال‌پور نوشته است: دیروز به دیدار دکتر ظریف رفتیم که ایشان بر سه نکته اساسی تاکیدکرد. اول اینکه وقتی می‌توان گفت در تفاهم بیشترین دستاورد را به دست آوردیم که مسیر اقتصادی آن به درستی پیش برود که در این زمینه اتاق باید چشم وگوش این کار باشد. دوم اینکه به سفرا اعلام کردیم که ارزیابی عملکرد آنها حول محور عملکرد اقتصادی آنها خواهد بود. دراین زمینه اتاق باید در انجام صحیح کار سفارتخانه‌ها برنامه مناسبی در روز گردهمایی سفرا در ایران آماده و عرضه کند. به نوشته رییس اتاق ایران، سومین نکته دکتر ظریف این بود که وزارت امورخارجه آمادگی دارد تا در سفرهای دیپلماتیک بنا به تناسب سفر و کشور مقصد، با معرفی اتاق ایران، فعالان بخش خصوصی را با خود همراه کند.

محسن جلال‌پور در تحلیل نتایج نشست با وزیر امور خارجه نوشته: آنچه من را امیدوار کرد، این بود که دیدم دکتر ظریف نتیجه کار سخت تیم مذاکره‌کننده را در شکل‌گیری اقتصاد رقابتی و حرکت در مسیر درست و برپایه اقتصاد تولیدمحور و مردمی می‌داند و اعتقاد جدی دارد که مذاکره با هیات‌ها باید از رویکرد تجاری به رویکرد اقتصادی تغییر کند. دکتر ظریف معتقد است استمرار فضای تعامل با جهان، بسته به نحوه عملکرد اقتصادی ما با دنیا دارد که باید به شکلی پیش برود که برگشت به دوران تحریم برای تحریم‌کنندگان هزینه‌ای بالاتر از ما داشته باشد. دیدگاهی که ما نیز بر آن تاکید داریم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر