صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

وزارتخانه متولی تولید و تجارت هنوز قانون ندارد

کارشناسان در گفت‌وگو با «اعتماد» مشکلات وزارت صنعت، معدن و تجارت را تبیین کردند وزارتخانه متولی تولید و تجارت هنوز قانون ندارد

کد خبر: 43867

 

 

 

گروه اقتصادی|تیرماه سال ٩٠ بود که بالاخره بعد از چندین ماه بحث بر سر کوچک‌سازی دولت بالاخره دولت دهم با ادغام چهار وزارتخانه در یک دیگر تلاش کرد نشان دهد بدنه دولت کوچک‌تر شده است. به گزارش «اعتماد»، از پس چهار سال ادغام وزارتخانه‌های مذکور اما بررسی‌ها نشان می‌دهد بدنه دولت نه تنها کوچک نشده بلکه در برخی موارد مشکلات ناشی از ادغام بر ویژگی‌های مثبت آن می‌چربد. آنچه در راهروهای وزارتخانه‌ها و نشست وبرخاست‌های نمایندگان برای بازگشت به شرایط پیشین به گوش می‌رسید نیز در حد حرف باقی ماند. کم نبود شمار کارشناسانی که هشدار می‌دادند ادغام، اولویت‌های دولت را بر هم ریخته و سردرگمی‌ها سبب شده است مضرات بیش از مزایا باشد. موضوع ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن با وزارت بازرگانی در فروردین ماه سال ۹۰ در هیات دولت تصویب و سپس برای بررسی به مجلس رفت. بعد از آن تیرماه سال ۹۰ بود که این لایحه سرانجام مراحل تایید خود را در مجلس هشتم گذراند و از شورای نگهبان هم رای مثبــت گرفت و وزارت جدید صنعت، معدن و تجــارت آغاز به کار کرد. از تیر ماه ســال ۹۰ دولت براساس قانون، شش‌ماه فرصت داشت که شرح وظایف و چارت سازمانی وزارتخانه جدیدش را به مجلس تقدیــم کند. امــا حال با گذشت چهار سال این لایحه همچنــان در پیچ و خم راهروهای این وزارتخانه و بین ساختمان‌های متعدد این وزارتخانه از ولیعصر تا خیابان ســمیه گیر کرده و به بهارســتان نرسیده است. حتی در این میان بارها خبرهایی از جداسازی دو وزارتخانه ادغامی به گوش رسید و کار را به جایی رساند که در انتخابات ٩٢ نیز بحث جداسازی این دو وزارتخانه به انحای مختلف بر سر زبان‌ها افتاد. حال بعد از چهارسال از آن روزها وزارت صنعت، معدن و تجارت کجدار و مریز به کار خود با همان روال «ادغامی بدون قانون تصویب شده مجلس» کار می‌کند، هر از گاهی نیز انتقادات زیادی به جهت عدم مشخص بودن شرح وظایف و قوانین این وزارتخانه به گوش می‌رسد.

 

 

 

کلید‌واژه توجیه مشکلات اما یک کلمه است: «ادغام»موضوع ادغام، این روزها انتقادات مقام معظم رهبری را نیز به همراه داشته است به گونه‌ای که ایشان در دیدار اخیر خود با هیات دولت با اشاره به موضوع ادغام فرموده‌اند: «چهار وزارتخانه را دادند دست آقای نعمت‌زاده! واقعا چهار وزارتخانه بود اینجا؛ صنایع، صنایع سنگین، معادن و بازرگانی. یکی از کارهای عجیب و غریبی که برای بنده هم تا آخر معلوم نشد که چرا این کار انجام گرفت، همراه کردن وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن بود؛ یعنی واقعا هنوز هم برای من حل نشده است. آن روزهم که این کار را انجام می‌دادند برای من روشن نبود که چرا دارند انجام می‌دهند این کاررا. خب، مسوولان مجلس و دولت تشخیص داده بودند و انجام دادند. واقعا کار سختی است، ما حق می‌دهیم که ایشان سخت‌شان باشد لکن بالاخره باید این کار را انجام بدهد؛ یعنی یکی از کارهای بسیار مهم مساله مدیریت تجارت خارجی است؛ از این جهت که اینجا صرفا بازار مصنوعات خارجی نباشد که بازار خودرو، بازار فلان، بازار فلان یک‌سره داده بشود به آنها»بیانات مقام معظم رهبری هم نشان از نارضایتی ایشان از روال ادغام انجام شده در دولت قبل دارد؛ روالی که تاکنون بارها مورد انتقاد کارشناسان و مدیران صنعتی قرار گرفته وحتی موجب شده تا بحث بازگشت وزارتخانه‌ها به حالت قبل مورد توجه قرار گیرد. بر اساس این گزارش مجلس هشتمی‌ها که ادغام وزارتخانه‌های پیشنهادی دولت پیشین با یکدیگر را تصویب کردند نیز انتقاداتی به این طرح داشتند. دولت دهم با استناد به مصوبه مجلس در یک روز صادق محصولی، علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن و سید مسعود میرکاظمی، وزیر نفت را برکنار کرد تا ادغام وزارتخانه‌های کار و امور اجتماعی و رفاه، صنایع و معادن و بازرگانی و همچنین راه و ترابری و مسکن و شهرسازی کلید بخورد. احمدی‌نژاد پس از این تغییرات کلید وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به شیخ الاسلامی داد و وزارتخانه صنعت، معدن و بازرگانی را به غضنفری سپرد. سرنوشت وزارت نفت اما تفاوت داشت، این وزارتخانه هیچگاه در وزارت نیرو ادغام نشد و بسیاری از همان ابتدا استناد به ادغام را توجیهی برای اتخاذ این تصمیم ارزیابی کردند. درست وقتی که دولت با استناد به مصوبه مذکور درصدد عزل وزرا و ادغام وزارتخانه‌های بزرگی چون صنایع و معادن و بازرگانی و راه و شهرسازی و مسکن بود، نمایندگان مجلس هشتم به روند ادغام اعتراض می‌کردند و اقدامات آتی دولت در عدم ارایه شرح وظایف و چارت سازمانی وزارتخانه‌های جدید التاسیس نیز سبب می‌شد صدای انتقادها بلندتر شود تا جایی که برخی، از ارایه طرح‌هایی برای بازگشت وضعیت به گذشته خبر می‌دادند. این زمزمه‌ها نه در مجلس هشتم و نه در مجلس نهم که آخرین ماه‌های فعالیت خود را پشت سر می‌گذارد به اقدام عملی منجر نشد. ارایه چارت سازمانی و اساسنامه نیز به عمر دولت دهم قد نداد و حالا در حالی دولت یازدهم کار خود را به نیمه رسانده که هنوز این اقدام مهم صورت نگرفته است. دو سال پیش وقتی انتخابات بازار وعده وعیدها را داغ کرده بود، صداهایی مبنی بر بازگشت وضعیت به گوش می‌رسید. می‌گفتند قرار است لایحه‌ای برای تفکیک وزارتخانه‌های ادغامی تدوین شود. نعمت‌زاده، مردی که امروز بر مسند وزارت صنعت، معدن و تجارت تکیه زده است خود نیز بر این نکته تاکید کرده بود که باید راهی برای حل مشکلات یافت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر