صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

جمشيد پژويان از کشور خارج مي‌شود

اقتصادنيوز مدعي شد: جمشيد پژويان از کشور خارج مي‌شود

کد خبر: 4382

اقتصادنيوز/ جمشيد پژويان از ابتدا بر اصلاح قيمت‌هاي نسبي به عنوان راه‌حلي براي اقتصاد ايران تاکيد مي‌کرد. اما پس از اين‌که انتقادها به دليل اجراي پروژه هدفمندي يارانه‌ها بالا گرفت، ظاهرا پژويان رفتن را به ماندن ترجيح داده است.

جمشيد پژويان از دهه 60 و در کلاس‌هاي درس خود، به رواج و تبليغ نظريه اصلاح قيمت‌هاي نسبي مي‌پرداخت و در دولت‌هاي مختلف به دليل اجرايي نشدن پروژه اصلاح قيمت‌هاي نسبي همواره در قامت منتقد در مي‌آمد.

نوبت اما به دولت احمدي‌نژاد که رسيد، يا به دليل رويگردان شدن طيف اصولگرايان از احمدي‌نژاد يا نداشتن تيم مديريت اقتصادي از سوي احمدي‌نژاد، شمس‌الدين حسيني به نمايندگي از حلقه علوم و تحقيقات وارد وزارت اقتصاد شد تا با جديت به اجراي توصيه استاد خود بپردازد.

نتيجه درک حسيني از پروژه اصلاح قيمت‌هاي نسبي، حذف هدفمندي يارانه‌ها شد. پروژه‌اي که در باور بسياري از کارشناسان اقتصاد ايران بي‌موقع و نشناخته به اجرا درآمد. پژويان که همواره و پس از اجراي پروژه هدفمندي يارانه‌ها، پدرخوانده تيم اقتصادي دولت احمدي‌نژاد در نظر گرفته مي‌شد، از سوي بسياري، مسوول بحران‌هايي شد که ريشه در تشخيص ناصحيح درد، نوع درمان و تيم درمانگر اقتصاد ايران داشت.

پژويان در هر مکان دانشگاهي يا گردهمايي‌هاي بعدي مورد انتقاد قرار مي‌گرفت و همچنان در قامت مدافع سياست‌هاي اقتصادي دولت دهم ظاهر مي‌شد.

او اصلاح قيمت‌هاي نسبي در اقتصاد را، اصل اصلاح اقتصاد ايران مي‌داند و به شدت بر سياسي نبودن اقتصاد تاکيد دارد.

پژويان اين روزها از رفتاري که با او مي‌شود گلايه دارد، تا حدي که از بستن چمدان خود خبر مي‌دهد. پژويان با اشاره به قابل اصلاح نبودن اين اقتصاد در شرايط فعلي مي‌گويد که چمدان‌هاي خود را بسته و به دامادش گفته تا کارهاي مربوط به مهاجرت را انجام دهد.

پيش از اين هم محمد طبيبيان، محمدرضا برادران شرکا، سعيد مشيري و برخي ديگر از آکادميسين‌هاي اقتصادي سابقه خروج از کشور را داشتند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر