صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

بنزين در کشورهاي همسايه ارزان شد/ دولت نميتواند بنزين را گران کند

تفاوت بهاي بنزين ايران و بازار فوب خليج‌فارس به ليتري ۵۰ تا ۱۵۰ تومان رسيد و براساس قانون هدفمندي يارانه‌ها(افزايش قيمت تا ۹۰ درصد فوب خليج‌فارس) عملا دست دولت براي گراني دوباره قيمت بنزين بسته شد.

کد خبر: 4295

مهر/ تفاوت بهاي بنزين ايران و بازار فوب خليج‌فارس به ليتري ۵۰ تا ۱۵۰ تومان رسيد و براساس قانون هدفمندي يارانه‌ها(افزايش قيمت تا ۹۰ درصد فوب خليج‌فارس) عملا دست دولت براي گراني دوباره قيمت بنزين بسته شد.

همزمان با سقوط آزاد قيمت نفت خام در بازار جهاني قيمت انواع فرآورده هاي نفتي به ويژه بنزين و گازوئيل هم در بازار کاهش شديد قيمتي را تجربه مي‌کند.

بر اين اساس با کاهش قيمت هر بشکه سبد نفتي اوپک به محدوده بشکه‌اي ۴۵ دلار و سقوط قيمت نفت برنت به بشکه‌اي حدود ۴۷ دلار، قيمت هر بشکه بنزين سوپر با اکتان بين ۹۲ تا ۹۵ هم در دو بازار فوب خليج فارس و سنگاپور با کاهش شديد قيمت روبرو شده‌اند.

براساس گزارش‌هاي منتشر شده از سوي موسسات معتبر بين‌المللي، هم اکنون قيمت هر بشکه بنزين سوپر با اکتان ۹۲ در بازار فوب خليج فارس به محدوده ۶۰ تا ۶۲ دلار کاهش يافته است. (هر بشکه بنزين معادل ۱۵۹ ميليون ليتر ظرفيت دارد).

به عبارت ديگر، با احتساب قيمت دلار بانکي در بازار ايران (۲۶۵۰ تومان) بهاي هر ليتر بنزين سوپر با اکتان بالاي وارداتي حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تومان (حدود ۳۷ تا ۴۰ سنت) تخمين زده مي‌شود.

اين در حالي است که هم اکنون بخش عمده اي از بنزين عرضه شده در جايگاه‌هاي سوخت کشور با اکتان ۸۷ توزيع مي‌شود که با توجه به شکاف قيمتي بين بنزين سوپر و بنزين با اکتان ۸۷ در بازار جهاني، هم اکنون بهاي هر ليتر بنزين اکتان پائين ۹۰ حدود ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ تومان تخمين زده مي‌شود.

از سوي ديگر، با اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه ها دولت تدبير و اميد قيمت هر ليتر بنزين هم اکنون هر ليتر بنزين نيمه يارانه‌اي اکتان ۸۷ و اکتان ۹۰ را با قيمت ۷۰۰ و ۸۰۰ تومان و بنزين آزاد اکتان ۸۷ و ۹۰ را با قيمت ۱۰۰۰ و ۱۱۰۰ تومان در جايگاه‌ها عرضه مي کند.

دست دولت براي گراني بنزين بسته شد

به گزارش مهر، با سقوط آزاد قيمت جهاني نفت و به تبع آن فرآورده هاي نفتي، هم اکنون شکاف بين قيمت بنزين عرضه شده در داخل کشور و بنزين عرضه شده در بازار جهاني به کمترين ميزان ممکن در طول پنج سال گذشته تاکنون رسيده است.

در طول ۷ ماهه گذشته تاکنون بهاي بنزين و گازوئيل در بازار جهاني کاهشي بيش از ۵۰ درصدي را تجربه کرده است و براساس تحليل موسسات معتبر بين المللي، کاهش قيمت نفت خام و به دنبالش فرآورده‌هاي نفتي در سال ۲۰۱۵ ميلادي ادامه مي يابد.

از اين رو با سقوط آزاد قيمت جهاني نفت و بنزين، عملا دولت نمي‌تواند روي افزايش مجدد قيمت اين فرآورده پرطرفدار نفتي در قالب لايحه بودجه سال آينده حساب باز کند، زيرا در غير اين صورت بهاي بنزين در بازار خليج فارس به مراتب ارزان‌تر از بنزين عرضه شده در داخل خواهد شد.

از سوي ديگر بايد به اين نکته هم اشاره کرد که مطابق با قانون هدفمندي يارانه ها دولت بايد قيمت حامل‌هاي انرژي از جمله بهاي بنزين را در قالب يک برنامه پنج ساله تا ۹۰ درصد قيمت‌ها در بازار فوب خليج فارس افزايش دهد که با توجه به کاهش شديد قيمت‌ها در بازار جهاني و خليج فارس عملا دست دولت براي گراني مجدد بهاي بنزين بسته شده است.

اين در حالي است که همسو با سقوط آزاد قيمت بنزين متاثر از بهاي نفت خام در بازار جهاني، انجمن جايگاهداران سوخت کشور اخيرا با انجام مکاتباتي با بيژن زنگنه وزير نفت ايران خواستار کسب مجوز واردات بنزين توسط بخش خصوصي شده‌اند.

ناصر رئيسي فرد اخيرا در گفتگو با مهر با بيان اينکه جايگاهداران سوخت آماده واردات بنزين با استاندارد و کيفيت بالا هستند، گفته است: براساس اصل ۴۴ قانون اساسي بايد وزارت نفت مجوز واردات بنزين براي بخش خصوصي واقعي را صادر کند.

رئيس انجمن کارفرمايي جايگاهداران سوخت کشور با اعلام اينکه قرار بود شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران خصوصي شود، تصريح کرد: جايگاهداران در صورت فراهم شدن زير ساخت‌ها حاضر به واردات بنزين با استاندارد و کيفيت بالا و مطابق با سياست‌هاي وزارت نفت هستند.

بنزين در کشورهاي همسايه ارزان شد

با کاهش قيمت جهايني نفت و فرآورده‌هاي نفتي، اکثر کشورهاي همسايه همچون ترکيه، جمهوري آذربايجان، روسيه، کشورهاي حاشيه خليج فارس و کشورهاي مختلف اروپايي و آمريکايي اقدام به کاهش قيمت بنزين عرضه شده به مردم کرده‌اند.

از اين رو شرکت سوکار جمهوري آذربايجان قيمت عرضه بنزين خود در جايگاه‌هاي کشورهاي مختلف حاشيه درياي خزر را کاهش داده است و برخي از شرکت‌هاي بزرگ نفتي همچون شل و برتيش پتروليوم هم در ترکيه و کشورهاي عربي حاشيه جنوبي خليج فارس اقدام به کاهش قيمت بنزين کرده‌اند.

در ايالات متحده آمريکا هم قيمت هر گالن بنزين با کاهش ۴ تا ۵ دلاري در طول چند هفته گذشته روبرو شده است، با اين وجود باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا، تاکيد مي کند: قيمت‌هاي پايين بنزين در اين کشور به طور قطع مدت زيادي دوام نخواهد داشت و ضمن هشدار به مصرف‌کنندگان آمريکايي درباره موقتي بودن بنزين ارزان‌قيمت، حمايت خود را از خودروهاي کوچک و کم‌مصرف اعلام کرده است.

اين مقام آمريکايي خطاب به شهروندان اين کشور هشدار داده است: به شدت به مصرف‌کنندگان آمريکايي پيشنهاد مي‌کنم که درباره چگونگي کاهش مصرف بنزين بينديشند، زيرا به نفع محيط زيست و درآمد خانواده است و چنانچه به عادت هاي پيشين خود بازگردند، با افزايش ناگهاني بهاي بنزين به سه دلار و ٥٠ سنت ديگر خوشنود نخواهند بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر