صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

پول خانه از کجا بيايد ؟

آمارهاي در دسترس نشان مي‌دهد که در سال 1392 حدود 26درصد از خانوارهاي شهري ساکن ايران اجاره‌نشين و 74درصد آنها مالک بوده‌اند.

کد خبر: 4070

«پول خانه از کجا بيايد» عنوان يادداشت روز روزنامه تعادل به قلم محمدصادق جنان‌صفت است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

آمارهاي در دسترس نشان مي‌دهد که در سال 1392 حدود 26درصد از خانوارهاي شهري ساکن ايران اجاره‌نشين و 74درصد آنها مالک بوده‌اند.

باتوجه به اينکه نرخ اجاره‌نشيني در شهرهاي کوچک به مراتب کمتر از نرخ اجاره‌نشيني در شهرهاي بزرگ است مي‌توان حدس زد که نرخ اجاره‌نشيني در شهرهاي بزرگ شايد به 30درصد برسد. تغيير روش زندگي جوانان ايراني در سال‌هاي اخير و گرايش به زندگي تک‌نفره و مستقل و زندگي دور از پدران و مادران موجب شده است تقاضا براي مسکن به لحاظ ماهيتي تفاوت‌هاي معنادار با گذشته داشته باشد. بخشي از اين تفاوت در تامين منابع مالي براي اقدام به خريد مسکن از سوي متقاضيان جواني است که هنوز درآمد کافي و به تبع آن پس‌انداز کافي براي خريد مسکن ندارند. به‌اين‌ترتيب مي‌توان فرض کرد که تامين منابع مالي براي خريد مسکن از سوي نهادهايي غير از خانوار، ضرورتي اجتناب‌ناپذير است. پرسش اين است که اين منابع بايد از کجا تامين شود؟ درصورتي که روش تامين منابع مالي سال‌هاي قبل را الگو قرار دهيم و بانک مرکزي را وادار به تامين منابع مالي کرده و نوعي مسکن مهر را دوباره احيا کنيم مصيبت‌هاي تازه پديدار خواهد شد. باتوجه به اينکه دولت و بانک مرکزي علاقه‌يي به پرداخت وام مسکن از طرف بانک‌هاي تجاري ندارند و معتقدند ورود آنها به بازار مسکن مي‌تواند مهار تورم را از دست دولت خارج کند، آيا راهي جز ورود سرمايه‌هاي غير از منابع مالي بانک مرکزي و بانک‌هاي تجاري مي‌ماند؟

به نظر مي‌رسد دولت يازدهم با بررسي کارشناسانه، دقيق و علمي مي‌تواند راه ورود شرکت‌هاي سرمايه‌گذار در مسکن به ايران را هموار کند. واقعيت اين است که نرخ سود در مسکن هنوز جذاب است و شرکت‌هاي خارجي مي‌توانند و علاقه‌مندند به اين بخش وارد شوند.

مهم اين است که دولت ريسک‌هاي سرمايه‌گذاري در مسکن ايران را براي همه متقاضيان ازجمله سرمايه‌گذاران خارجي کاهش دهد و ريسک تازه‌يي براي آنها درست نکند. پول خانه را مي‌توان از خارجي‌ها گرفت، به شرط اينکه بخواهيم و مسايل ديگر را نيز حل کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر