صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

کيش سعودي در شطرنج نفتي

کد خبر: 4067

«کيش سعودي در شطرنج نفتي» عنوان يادداشت روز روزنامه حمايت به قلم عبدالمجيد شيخي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

به اين حقايق تامل برانگيز توجه کنيد: اول، اداره اطلاعات انرژي آمريکا اعلام کرد درآمد کشورهاي عضو اوپک با سقوط قيمت نفت 121 ميليارد دلار کاهش يافت که اين رقم در سال آينده به 375 ميليارد دلار کاهش نسبت به سال 2013 خواهد رسيد. دوم، دوره طولاني کاهش قيمت نفت بزرگترين تأثير را بر کشورهاي عضو اوپک که به کاهش درآمدها حساس هستند به وجود آورده است اين کشورها به ويژه ونزوئلا، عراق و اکوادور هستند. اين دولت‌ها معمولاً با کسري مالي در 2013 مواجه بودند و اين باعث مي‌شود که اين کشورها نتوانند شکاف بودجه‌اي خود را همانند ديگر کشورهاي عضو اوپک پر کنند. سوم، پيش‌بيني مي‌شود که نفت برنت با ميانگين قيمت بشکه‌اي 68 دلار در سال 2015 به فروش رود که اين قيمت پايين‌تر از قيمت صد دلار سال 2014 و 109 دلار سال 2013 خواهد بود. روزنامه آمريکايي نيويورک پست در گزارشي به تاريخ 23 آذر سال جاري نوشت: «اگر بهاي نفت در طول سال آينده پايين بماند، بر دولت هاي سرکش؛ از روسيه گرفته تا ونزوئلا، تاثيري مخرب و يا حتي ويرانگر خواهد داشت. اما اقتصادهاي غربي و چين از اين موضوع نفع مي برند. بازار در خواب فرو رفته کشورهاي اروپايي نيز ممکن است با ارزاني نفت جان بگيرد.» اين روزنامه در مورد اهداف عربستان نوشت: «هرچند بخشي از عملکرد رياض، واکنشي به رنسانس انرژي آمريکاي شمالي است اما انگيزه اصلي عربستان شکستن اراده ايران است. مقامات سعودي اعتقاد دارند که آنها ديگر نمي توانند براي جلوگيري از هسته اي شدن تهران به آمريکا تکيه کنند و بر آن شدند تا کاري کنند که تحريم هاي ما نتوانست انجام دهد. »رئيس جمهور ونزوئلا روز گذشته وارد تهران شد و فردا، وزير نفت عراق به ايران خواهد آمد. پيشاپيش دستور کار اصلي مذاکرات اين دو مقام خارجي با مسئولين ايران مشخص است زيرا، وجه اشتراک اين دو کشور اولاً عضويت در سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) و اقتصادي بر اساس نفت است. اما راهکار اين جنگ آشکار سياسي چيست و چه تدابيري براي خنثي کردن توطئه سعودي، آمريکايي- اسرائيلي متصور است؟براي طراحي عمليات آفندي، درست شبيه يک عمليات جنگي لازم است که نقاط ضعف دشمن و نقاط قوت خود را مشخص کنيم. نقطه ضعف فعلي عربستان که بهترين بهره برداري از آن ميسور است، شرايط متشنج و بي ثبات فعلي اين کشور است. چند روزي است که گمانه زني، شايعات و اخبار ضد و نقيض درباره خبر مرگ شاه سعودي در رسانه هاي مطرح مي‌شود. جنگ قدرت در ميان شاهزادگان سعودي بالا گرفته و شکي نيست که آشوب سياسي در ارکان قدرت عربستان به وقوع خواهد پيوست و اولين نتيجه آن، اثرگذاري بر روي عرضه نفت به بازار و افزايش قيمت آن خواهد بود. اگر شرايط داخلي عربستان وارد مرحله امنيتي گردد، بايد منتظر بود که شکل معادلات اقتصادي مرتبط با نفت عربستان با توجه به تعيين کنندگي آن در بازارهاي جهان تغيير کند. انتظار مي رود مناقشات و ناآرامي هاي داخلي عربستان، با انتشار خبر مرگ پادشاه عربستان به اوج خود برسد. اعتراضات مردم منطقه قطيف در منطقه نفت خيز شرق عربستان و مطالباتي شهروندي در اين کشور، يقيناً بر التهاب داخلي اين کشور خواهد افزود و در نتيجه بر شريان حياتي نفت تاثير بيشتري خواهد گذاشت.
از سوي ديگر، کشورهاي متضرر از اين تصميم ناجوانمردانه، به اندازه کافي براي تشکيل ائتلافي واحد با توجه به ظرفيت هاي داخلي و منطقه اي، داراي انگيزه هستند. ونزوئلا و روسيه، دو کشور تاثير گذارند که داراي زمينه هاي اقتصادي و فرهنگي مشابه مي باشند. عراق و ايران هم مانند ونزوئلا و روسيه از پيوندهاي سياسي و تجاري مشترک بهره مي برند. اکوادور از ديگر اعضاي اوپک به شمار مي آيد که به ونزوئلا و کويت به ايران و عراق متمايل است. تهديد شدن مرزهاي کويت طي روزهاي گذشته از سوي شورشيان سعودي، عاملي منطقي براي نزديک تر شدن اين کشور به ايران و عراق است. به عبارت ساده تر، منفعت و ضرر اين چهار کشور به يکديگر گره خورده است. راهکاري که مي توان در کنار بهره گيري از تحولات داخلي عربستان براي تغيير معادله قيمت نفت پيشنهاد کرد اين است که ايران، عراق و ونزوئلا با پشتيباني روسيه و با بهره گيري از ظرفيت انجمن ملل آسياي جنوب شرقي (آسه آن) و اکو، سعي در وارد آوردن شوک نفتي به بازار نمايند. نشست هاي مشترک اين چهار کشور در کنار رايزني با اعضاي برجسته سازمان اکو (سازمان همکاري اقتصادي) و آسه آن براي بررسي آثار منفي کاهش قيمت نفت بر کشورهاي منطقه، مي تواند تعادل سياسي منطقه را براي کاهش عرضه و در نتيجه بالا بردن قيمت نفت به نفع کشورهاي متضرر، تغيير دهد. اصولاً، نفس جلسات و رايزني هاي سياسي مي تواند بر روند کاهش توليد و افزايش قيمت نفت موثر باشد که با توجه به موارد اشاره شده و ظرفيت هاي موجود، مي توان از آن بهره برداري کرد. هر چند کشورهاي بزرگ صنعتي مانند چين از کاهش قيمت نفت، سود مي برند، اما از آنجايي که چين و روسيه داراي روابط نزديک تجاري و سياسي هستند، احتمال نتيجه بخشي اين نشست هاي سياسي زياد است. در گذشته، مواردي متعددي را سراغ داريم که حتي نشست دو کشور در فضاي رسانه اي مناسب و گمانه زني ها باعث تحولات در بازار نفت و اقتصاد جهان شده است. بنابر اين دور از انتظار نيست که بهره برداري سياسي و لابي با ساير اعضاي اوپک، آسه آن و اکو با همراهي روسيه، بازار عرضه و تقاضاي نفتي را دچار دگرگوني کرده و شرايط به نفع کشورهاي آسيب ديده تغيير کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر